RPH EDU3105
-
Upload
allenwan901 -
Category
Documents
-
view
225 -
download
0
Transcript of RPH EDU3105
-
8/4/2019 RPH EDU3105
1/8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Merah (Tahap 1)
Tarikh : 26 September 2011
Masa : 0730-0830
Bilangan murid : 33 orang
Tema : Unit 11 : Menempa kejayaan mencipta sejarah
Tajuk : Kenderaan keluaran Malaysia.
Hasil pembelajaran : Fokus utama
5.2 Aras2 (i) Membaca lancar teks bahan sastera dengan
sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang
betul.
: Fokus sampingan
9.2 Aras 1 (i) Merekod maklumat tentang sesuatu perkara.
Objektif eksplisit : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,
1. 85% murid dapat membaca dengan sebutan, intonasi dan gaya
penyampaian yang betul selepas bimbingan guru.
2. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 perbezaan
antara model kereta nasional pertama dengan model kereta
nasional terkini melalui soal jawab dan perbincangan antara
guru dengan murid.
3. Murid dapat memadankan 8 daripada 10 perkataan berlawanan
dengan betul.
-
8/4/2019 RPH EDU3105
2/8
4. 80 % murid dapat melukis kereta nasional yang berkonsepkan
futuristik mengikut pengalaman masing-masing.
Sistem bahasa : Perkataan berlawan
Pengisian kurikulum : Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Moral dan Pendidikan Seni
Nilai : Semangat patriotiK, bangga dan bersyukur.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : Kajian Masa Depan
(KMD), kecergasan pelbagai .
KBKK : Mengelas, mengumpul dan mengkategori, membanding
beza.
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, projector LCD, kad imbasan,
lembaran kerja, buku teks.
Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah melihat kereta.
-
8/4/2019 RPH EDU3105
3/8
Masa /
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tajuk : Kenderaan keluaran
Malaysia
Sejarah rentetan kereta nasional
Malaysia.
1. Guru
menayangkan klip
video selama 3
minit yang
berkaitan dengan
kereta nasional
Malaysia kepada
murid.
2. Murid dimintamelihat klip video
yang ditayangkan
pada skrin
dengan teliti.
3. Guru bersoal
jawab dengan
murid tentang klip
video yang
ditonton sambil
menerapkan nilai
murni.
4. Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk
pelajaran hari ini
iaitu kenderaan
keluaran
Malaysia.
BBM:
-Video
Nilai:
-Semangat
patriotik
-Bangga
dengan
pencapaiannegara.
-
8/4/2019 RPH EDU3105
4/8
Langkah 1
( 20 minit)
Tajuk : Kenderaan keluaran Malaysia
(Buku teks halaman 54)
Soalan :
1) Apakah nama syarikat perusahaan
kereta pertama di Malaysia?
2) Bilakah syarikat ini ditubuhkan?
3) Siapakan yang menubuhkan
perusahaan ini?
Jangkaan jawapan:
1) Proton
2) Ditubuhkan pada 7 Mei 1983
3) Dr. Mahathir bin Mohamad,
Perdana Menteri
1) Murid diminta
membaca
petikan teks
secara senyap.
2) Murid diminta
melakukan
bacaan kuat
secara kelas,
kumpulan, danindividu dengan
sebutan,
intonasi dan
gaya
penyampaian
yang betul.
3) Guru
membimbing
dan
membetulkan
bacaan murid.
4) Guru bersoal
jawab dengan
murid
berdasarkan
soalan yang
terdapat
didalam buku
teks.
BMM:
Buku teksjilid 2
halaman 54
KBKK (KBT):
Menjana idea
Nilai:
-Semangatpatriotik
-Bangga dengan
pencapaian
negara
Pencapaian
objektif 1
-
8/4/2019 RPH EDU3105
5/8
Langkah 2
(10 minit)
Kenderaan keluaran Malaysia (buku
teks halaman 54)
Perbezaan:
1) Proton Saga (1985-2007)
1) Guru
menayangkan
slaid gambar-
gambar kereta
keluaran awal
Malaysia
dengan kereta
terkini kepada
pelajar.
2) Murid diminta
melihat gambar
pada paparan
BBM:
-Buku teksjilid
2 halaman 54
-Slide gambar
kereta.
- Jadual
perkembangan
automobil di
Malaysia.
KBKK:
-Membanding
5) Guru mengulas
dan
memberikan
penerangan
lanjut
mengenai
jawapan murid
sambil
menerapkan
nilai.
6) Guru mengulas
isi-isi penting
keseluruhan
petikan sambil
menerapkan
nilai.
-
8/4/2019 RPH EDU3105
6/8
2) Proton Persona (2007-KINI)
Contohjawapanmurid:
Jadual :
Keluaranawal Keluaran
terkini
- Transmisi
manual
- Pilihan warna
yang terhad
- Ada bentuk
dan jenis
yang terhad.
- Tranmisi
automatik
- Banyak
pilihan warna
- Pelbagai
bentuk dan
jenis.
skrin sambil
menyatakan
perbezaan
antara kedua-
dua buah
kenderaan
tersebut.
3) Guru mengulas
jawapan murid-
murid sambil
menerapkan
nilai.
beza
-Menjana idea
Pencapaian
objektif 2
Nilai:
-Bangga dengan
barangan buatan
Malaysia.
Langkah 3
(5 minit)
Sistem bahasa:
Perkataan berlawan
1) Pertama X terakhir
2) Baru X lama
3) Besar X kecil
4) Cantik X hodoh
5) Dulu X kini
1) Guru
menerangkan
mengenai
perkataanberlawan.
2) Guru
menayangkan
kad imbasan
BBM:
-Kadimbasan
Elektronik
Pencapaian
objektif 3
-
8/4/2019 RPH EDU3105
7/8
elektronik dan
meminta murid
memadankan
jawapan.
3) Jawapan murid
ditulis dibuku
latihan.
4) Guru dan murid
bersama-sama
menyemak dan
membincangka
n jawapan
murid
Langkah 4
(15 minit)
Latihan/ tugasan:
Tugasan dalam bentuk lukisan yang
berkonsepkan futuristik.
1) Guru
menerangkan
latihan yang
perlu disiapkan
oleh murid iaitu
tugasan
melukis kereta
pada masa
akan datang.
2) Murid diminta
menyiapkan
tugasan.
KBT:
Kajian Masa
Depan
Pencapaian
objektif4
-
8/4/2019 RPH EDU3105
8/8
Penutup
(5 minit)
Rumusan isi P&P:
Kenderaan keluaran Malaysia
Penerapan nilai:
Semangat patriotik, bangga dan
bersyukur
Lagu : kereta Merah
1) Guru
merumuskan
pelajaran hari
ini sambil
menerapkan
nilai.
Nilai:
Semangat
patriotik, bangga
dan bersyukur.
KBT:
Kecerdasan
pelbagai
Catatan refleksi:
Catatan guru/ pensyarah pembimbing: