Tugasan Sains Part B

49
PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2013/2014 KAK 3023 : SCIENCE FOR YOUNG CHILDREN GROUP UPSI 02 (A131PJJ) PREPARED BY NAME ID NO. TELEPHONE NO. 1 PEMARKAHAN

description

jky

Transcript of Tugasan Sains Part B

Page 1: Tugasan Sains Part B

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2013/2014

KAK 3023 : SCIENCE FOR YOUNG CHILDREN

GROUP

UPSI 02 (A131PJJ)

PREPARED BY

NAME ID NO. TELEPHONE NO.

NAME OF E-LEARNING TUTOR : DR. NIK AZMAH BINTI NIK YUSUFF

DATE OF DELIVERY : 12 NOVEMBER 2013

1

PEMARKAHAN

Page 2: Tugasan Sains Part B

ISI KANDUNGAN HALAMAN

Assignment Question 3

Pengenalan Unit Pengajaran 4

Tajuk 1 : Sains Awal 5-7

Rancangan Pengajaran Harian 8-11

Hasil Pembelajaran 12

Refleksi Pengajaran 13

Penutup 14

Borang Pemerhatian 15-24

Ringkasan Borang Pemerhatian (Seksyen Pemarkahan) 25

Lampiran

- Gambar pemerhatian 26-27

- Borang Rekod Hasil Pemerhatian Murid 28-37

- CD Rakaman Video Pengajaran 38

Rujukan 39

2

Page 3: Tugasan Sains Part B

ASSIGNMENT QUESTION

PART B

This is an individul work

CREATIVITY THROUGH SCIENCE ACTIVITIES / PROJECT AND ASSESSMENT

Carry out the processes of inquiry : asking guestion; making; observatons;

and gathering, organizing, and analyzing data using creative activities.

You will plan and carry out the above process with a group of children at a

Science Centre / Discovery Centre or outside of classroom or outdoor.

Plan a Lesson Plan with a duration time of at least 30 minutes. (You are

encouraged to implement a project that lasts longer than 30 minutes, it may

take a week). Beside writing a proper Lesson Plan using 4 – phase or 5 –

phase that you have learnt in KPD 3016, you are reguired to include in the

Lesson Plan questions you plan to ask the children to scffold their learning.

Using a proper Observation Sheet, that is suitable for your selected activities.

Compete your assessmet on at least 10 children, (one observation sheet per

child) then,

Transfer the data from your Observation Sheets onto The Activity Summary

Sheet (Scoring Secction). (Refer your module)

Record the children’s learning science in a video with you observing and

asking children to scaffold their learning. If it takes longer than 30 minutes,

you can take specific moments and extend the video time to 60 minutes.

3

Page 4: Tugasan Sains Part B

PENGENALAN UNIT PENGAJARAN

Seorang guru yang menitikberatkan kejayaan pencapaian hasil pembelajaran muridnya

perlu mempunyai sekurang-kurangnya dua jenis perancangan iaitu perancangan jangka

pendek dan jangka panjang. Perancangan pengajaran juga mempunyai dua jenis iaitu

perancangan mengikut tema atau tajuk utama dan perancangan pengajaran harian. Pelan

pengajaran mengikut tema atau tajuk dipanggil Unit Pengajaran manakala perancangan

harian dipanggil Rancangan Pengajaran Harian.

Rancangan pengajaran harian merupakan pelan pengajaran yang tersusun dan terperinci

yang mengandungi elemen-elemen berikut:

1. Tema / tajuk

2. Bidang pembelajaran

3. Kumpulan sasar

4. Tarikh dan masa

5. Tujuan

6. Hasil pembelajaran

7. Konsep utama

8. Bahan, peralatan dan bahan sumber

9. Langkah berjaga-jaga

10. Aktiviti pembelajaran dan pengajaran

11. Penaksiran dan penilaian hasil pembelajaran

Unit Pengajaran juga boleh dibina berdasarkan tempoh masa misalnya rancangan satu

semester atau minggu. Perlu diingat bagi melahirkan seorang modal insan yang seimbang

seperti yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan Kebangsaan, murid perlu dididik untuk

mencapai hasil pembelajaran dalam tiga domain iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.

Terbaru, transformasi kurikulum sekolah rendah menghasilkan Kurikulum

Berasaskan Standard yang memasukkan beberapa elemen nilai tambah iaitu kreativiti dan

inovasi, keusahawanan dan teknologi maklumat dan komunikasi. Walau bagaimanapun,

ketiga-tiga nilai tambah ini sebenarnya boleh diletakkan di bawah domain psikomotor atau

kemahiran walaupun ada pertindanan dengan domain afektif.

Kesimpulannya, rancangan pengajaran memandu tindakan dan oleh itu ia perlu

fleksibel dan boleh ubah mengikut keperluan.

4

Page 5: Tugasan Sains Part B

Tajuk 1 : Sains Awal

PELAJARAN

TAJUK : Keperluan Biji Benih

SUBTAJUK : 1. Apa yang membuat biji benih bercambah

TUJUAN UNIT : Memerhati dan merekod pemerhatian

Membuat perbandingan dan membezakan hasil pemerhatian

Menerangkan pemerhatian yang dilakukan

KEPENTINGAN TEMA/TAJUK : Membolehkan murid mengetahui perkara-

perkara yang diperlukan untuk mencambahkan

biji benih.

Pengetahuan sedia ada murid:

1. Murid pernah melihat kacang hijau.

2. Murid pernah makan bubur kacang hijau.

Pelan mencungkil idea:

1. Teknik penyoalan seluruh kelas

Idea/Objektif utama yang mungkin sukar dicapai

Mencambahkan biji benih dalam masa satu hari

Miskonsepsi yang mungkin wujud dan konsep tepatnya.

Mencambahkan biji benih sendiri

Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat:

5

Page 6: Tugasan Sains Part B

A : Menguasai Isi Kandungan

1. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan cahaya matahari

2. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan air

3. Ketiada air tidak akan berlaku proses percambahan

B : Membinan Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir

1. Proses percambahan biji benih memerlukan air dan cahaya matahari

2. Menjana hipotesis tentang biji benih yang bercambah

C : Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

1. Penglibatan aktif, mendengar arahan, sabar dan bekerjasama

Idea utama menggunakan bahasa yang sesuai dengan kebolehan dan umur

murid

1. Untuk menghidupkan tumbuh-tumbuhan memerlukan cahaya matahari

dan air yang mencukupi.

Objek, sistem, atau kejadian sebenar yang berkaitan

1. Murid mebantu ibu atau guru menyiram pokok bunga di rumah atau di

sekolah

Senarai istilah/konsep/prinsip/hukum/teori

1. Cahaya matahari

2. Air

Persoalan utama dengan jawapan (Jika pembelajaran inkuiri)

1. Bolehkan tumbuhan hidup di bawah cahaya lampu

2. Bolehkah tumbuhan hidup dalam gelap.

Bahan bantu mengajar dan belajar

1. Bekas tupperware, tuala kertas atau kapas, biji kacang hijau, dan air.

6

Page 7: Tugasan Sains Part B

Kaedah dan Aktviti P&P

Fasa 1: Mencungkil idea melalui aktiviti penyoalan seluruh kelas

Fasa 2: Kaedah Inkuri Terbimbing dengan tunjuk cara eksperimen

percambahan biji benih.

Kaedah Inkuiri Diduktif iaitu menerangkan kepada murid bahan utama

untuk proses percambahan beji benih iaitu kacang hijau.

Fasa 3: Aktiviti individu – perlaksanaan aktiviti oleh murid-murid

Fasa 4: Menyatakan perasaan menjalankan aktiviti eksperimen.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Awal Sains (Sains dan Teknologi)

7

Page 8: Tugasan Sains Part B

Nama Kelas : Prasekolah Dahlia

Tarikh : 24 Oktober 2013

Hari : Khamis

Masa : 9.00 pagi – 9.30 pagi (30 minit) .

Bilangan murid : 10 orang

Umur : 5 tahun

Tunjang utama : Sains dan Teknologi

Bidang Pelajaran : Air

Objektif Pembelajaran : Meihaat hasil proses percambahan biji benih.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A. Menguasai Isi Kandungan

1. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan cahaya matahari

2. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan air

3. Ketiada air tidak akan berlaku proses percambahan

B : Membinan Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir

1. Proses percambahan biji benih memerlukan air dan cahaya matahari

2. Menjana hipotesis tentang biji benih yang bercambah

C : Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

1. Penglibatan aktif, mendengar arahan, sabar dan bekerjasama

Konsep/Prinsip/Hukum/Teori

1. Percambahan biji benih

8

Page 9: Tugasan Sains Part B

2. Memerlukan cahaya matahari dan air

Bahan, peralatan dan bahan sumber

1. Bekas Tupperware

2. Tuala kertas / kapas

3. Biji kacag hijau

4. Air

Langkah Berjaga-jaga

Elakkan murid bermain dengan biji kacang hijau kerana bimbang murid

memasukkannya ke dalam hidung atau telinga yang boleh mnyebabkan kecederaan.

Pengetahuan Sedia Ada:

1. Murid pernah melihat kacang hijau.

2. Murid pernah makan bubur kacang hijau

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/

Mencungkil

idea

(5 minit)

Memperkenalkan

bahan utama

iaitu kacang

hijau

Buat kaitan dengan

pengetahuan sedia

ada murid dengan

teknik penyoalan

(kacang hijau sebagai

biji benih – kegunaan

kacang hijau)

Murid memberi respon

terhadap penyoalan

yang diberi.

Strategi/Teknik

Penyoalan

seluruh kelas.

9

Page 10: Tugasan Sains Part B

Menstruktur /

menstruktur

semula

(10 minit)

Penerangan

mengenai bahan

/ benda dalam

proses

percambahan biji

benih

Mengutara satu

persoalan utama :

Kacang hijau sebagai

biji benih – untuk

proses percambahan

apakah keperluan biji

benih

Demonstrasi atau

tunjuk cara eksperimen

keperluan biji benih

Murid mengenal bahan

/ benda iaitu kacang

hijau sebagai biji benih

yang ditunjukkan oeh

guru

Murid boleh menyebut

bahan / benda yang

digunakan dalam

eksperimen prose

percambahan biji

benih

Strategi/Teknik

Aktiviti inkuiri

terbimbing dan

inkuiri deduktif.

Sikap Saintifik

dan nilai murni:

Yakin pada diri

sendiri

Aplikasi idea

(10 minit)

Aktiviti Individu –

perlaksanaan

aktiviti dan

merekod

pemerhatian.

Guru meminta murid

menyusun 3 bekas

tupperware di atas

meja.

Guru meminta murid

melabelkan bekas

dengan nombor 1, 2, 3.

Guru meminta murid

meletakkan tuala

kertas / kapas di dalam

ketiga-tiga bekas.

Taburkan kacang ke

dalam ketiga-tiga

bekas.

Bekas 1 – tuangkan

sedikit air agar tuala

kertas / kapas sentiasa

lembap/

Bekas 2 – penuhkan

bekas dengan air dan

biarkan kacang

ditenggelami air.

Bekas 3 – dibiarkan

kering

Murid bertindak

mengikut arahan

menyusun 3 bekas

tupperware dan

memulakan aktiviti

eksperimen.

Murid meletakkan

tuala kertas / kapas di

dalam ketiga-tiga

bekas.

Murid taburkan kacang

ke dalam ketiga-tiga

bekas.

Bekas 1 – murid tuang

sedikit air agar tuala

kertas / kapas sentiasa

lembap/

Bekas 2 – murid

penuhkan bekas

dengan air dan biarkan

kacang ditenggelami

air.

Bekas 3 – murid

Strategi/Teknik

Aktiviti kelas

secara individu

Sikap Saintifik

dan nilai murni:

Penglibatan aktif

Mendengar

arahan

Sabar

Bekerjasama

10

Page 11: Tugasan Sains Part B

Letakkan ketiga-tiga

bekas di tempat yang

ada cahaya matahari

selama 5 hari

biarkan kering

Murid meletakkan

ketiga-tiga bekas di

tempat yang ada

cahaya matahari

selama 5 hari

Refleksi /

Penutup

(5 minit)

Menyatakan

perasaan

menjalankan

aktiviti

eksperimen

Taksir kefahaman

murid dengan

beberapa soalan.

Apakah langkah yang

telah dilaksanakan

untuk melihat

percambahan biji

benih?

Adakah kamu seronok

/ gembira

melaksanakan aktiviti

ini?

Bolehkan

percambahan biji benih

berlaku dalam masa

satu hari?

Beberapa orang murid

tampil untuk

menerangkan langkah-

langkah perlaksanaan

aktiviti eksperimen.

Murid juga

menyatakan apa yang

mereka rasa atau

alami ketika

melaksanakan aktiviti

ini.

Strategi/Teknik

Penyoalan secara

kelas

*Guru membuat

rumusan bahawa,

murid-murid perlu

melihat hasil

keperluan biji

benih ini dalam

masa 5 hari dan

mencatatkan

keputusannya.

HASIL PEMBELAJARAN

11

Page 12: Tugasan Sains Part B

Pada akhir sesi pembelajaran, murid diharap dapat menguasai isi kandungan, membina

kemahiran saintifik, berfikir dan mempunyai strategi berfikir serta mengamalkan sikap

saintifik dan nilai murni.

Dalam aspek menguasai isi kandungan, murid dapat mengenal bahan / benda yang

boleh digunakan dalam proses percambahan biji benih bagi melihat apakah keperluan biji

benih. Dalam aspek membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir, murid dapat

menjana hipotensis tentang bahan/ benda yang boleh digunakan dalam proses

percambahan biji benih iaitu kacang hijau. Dalam aspek mengamalkan sikap saintifik dan

nilai murni, murid dapat melibatkan diri secara aktif dengan menjalankan aktiviti secara

individu dalam kumpulan dengan menunggu arahan guru serta sabar menunggu giliran serta

dapat bekerjasama dengan baik.

Bagi mencapai hasil pembelajaran tersebut, guru telah mengatur langkah-langkah

P&P mengikut urutan bermula dengan fasa mencungkil idea, menstruktur semula,

mengaplikasi idea dan fasa penutup. Pelbagai pendekatan, strategi, kaedah dan teknik

displikasikan bagi menghasilkan P&P yang bermakna dan berkesan. Dalam fasa mencungkil

idea, guru memulakan dengan aktiviti penyoalan Murid memberi maklum balas dan cuba

menjawab penyoalan guru.

Dalam fasa menstruktur semula, guru mengutarakan satu persoalan utama iaitu

Kacang hijau sebagai biji benih – untuk proses percambahan apakah keperluan biji benih

dan seterusnya melaksanakan demonstrasi atau tunjuk cara eksperimen keperluan biji benih

Di sini juga guru menggunakan strategi inkuiri terbimbing induktif deduktif di mana guru

memberi bimbingan atau tunjuk cara ekperimen percambahan biji benih.

Dalam fasa mengaplikasi idea, guru mengadakan aktiviti secara individu tetapi dalam

kumpulan.. Dalam fasa ini guru memberi arahan perlaksanaan aktiviti. Murid bertindak

mengikut arahan iaitu; menyusun 3 bekas tupperware dan memulakan aktiviti eksperimen.

Murid meletakkan tuala kertas / kapas di dalam ketiga-tiga bekas.

Murid taburkan kacang ke dalam ketiga-tiga bekas.

Bekas 1 – murid tuang sedikit air agar tuala kertas / kapas sentiasa lembap/

Bekas 2 – murid penuhkan bekas dengan air dan biarkan kacang ditenggelami air.

Bekas 3 – murid biarkan kering

Murid meletakkan ketiga-tiga bekas di tempat yang ada cahaya matahari selama 5 hari

Dalam fasa keempat iaitu penutup, guru telah membuat rumusan bahawa murid-

murid perlu melihat hasil keperluan biji benih ini dalam masa 5 hari dan mencatatkan

keputusannya..

12

Page 13: Tugasan Sains Part B

REFLEKSI PELAJARAN

Pembelajaran dan pengajaran hari ini berjalan dalam suasana yang baik dan lancar.

Dalam sesi P&P pada hari ini, saya telah melaksanakan beberapa aktiviti seperti aktiviti

secara kelas dan individu. Saya gembira dan berpuas hati kerana aktiviti yang dirancang

dapat dilaksanakan dengan berkesan. Semua murid seronok, menunjukkan minat dan

melibatkan diri secara aktif. Arahan yang diberikan dipatuhi dengan baik dan terdapat murid

menyumbang idea dan pendapat yang bernas.

Saya memulakan P&P dengan beberapa penyoalan bagi mencungkil idea murid.

Mereka memberi respon yang positif. Selepas itu, bagi peringkat menstruktur idea, murid

dapat mengenal bahan / benda yang ditunjukkan dan boleh menyebut bahan / benda yang

digunakan untuk eksperimen proses percambahan biji benih. Bagi murid yang lemah, saya

cuba membimbingnya.

Seterusnya sebelum perlaksanaan aktiviti, saya telah melaksanakan aktiviti

demonstrasi atau tunjuk cara dan kemudiannya murid menjalankan eksperimen tersebut..

Sebelum itu, saya telah memberi arahan dan menjelasakan langkah-langkah dan peraturan

yang perlu difahami. Saya rasa saya telah bertindak sebagai fasilitator yang berkesan.

Sementara murid pula menunjukkan sikap kerjasama yang tinggi dalam menyiapkan aktiviti

yang diberikan. Mereka dikehendaki menjalankan eksperimen percambahan biji benih bagi

melihat hasil apakah keperluan biji benih. Hasil keputusan eksperimen ini perlu dilihat dalam

tempoh 5 hari.

Saya menyedari kini semua murid mempunyai potensi dan guru harus menggilap

potensi mereka. Untuk pembelajaran dan pengajaran pada masa hadapan, saya bercadang

melaksanakan aktiviti-aktiviti yang lebih mencabar, yang mampu merangsang pemikiran

mereka.

13

Page 14: Tugasan Sains Part B

PENUTUP

Penguasaan sains awal adalah penting sebagai asas untuk membantu murid

mempelajari sains pada peringkat yang lebih tinggi. Konsep asas sains perlu diajar

bersesuaian dengan peringkat perkembangan murid dan merupakan tunjang penting dalam

pengajaran sains dan teknologi di peringkat prasekolah.

Terdapat pelbagai kaedah, strategi dan pendapat dalam pengajaran dan

pembelajaran Sains pada peringkat prasekolah. Asas perkembangan Sains bermula

daripada pengalaman berkaitan benda-benda atau objek dari senang ke susah serta abstrak

ke konkrit.

BORANG PEMERHATIAN

14

Page 15: Tugasan Sains Part B

Borang Pemerhatian

Murid: Muhammad Aqil Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Penganalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pemerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

15

Page 16: Tugasan Sains Part B

Murid: Muhammad Adam Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu

- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian

- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

16

Page 17: Tugasan Sains Part B

Borang Pemerhatian

Murid: Muhammad Haiqal Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

17

Page 18: Tugasan Sains Part B

Murid: Aisyah Syurfa Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada boring rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

18

Page 19: Tugasan Sains Part B

Murid: Ainul Farahin Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

4. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

5. Mengutarakan persoalan – “apa itu”6. Penjelasan kaedah

- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu

- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

3. Penyediaan situasi eksperimen4. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

4. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

5. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

6. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian

- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

3. Menunjukkan pengetahuan 4. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

19

Page 20: Tugasan Sains Part B

Murid: Ikmal Zarif Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada boring rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

20

Page 21: Tugasan Sains Part B

Murid: Adam Mudaris Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borong rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

21

Page 22: Tugasan Sains Part B

Murid: Ahmad Afiq Zafran Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu

- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian

- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

22

Page 23: Tugasan Sains Part B

Murid: Farisha Hairanai : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Pengenalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Borang Pemerhatian

23

Page 24: Tugasan Sains Part B

Murid: Zizie Aisyah Umairah Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013

Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:

1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari

semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai

cara

- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.

- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4

- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan

Penganalpastian Hubungan:

1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya

2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria

- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza

- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)

Pembentukan Hipotesis

1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian

2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah

- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok

- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti

- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih

Pengujikajian:

1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan

- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan

- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap

Kepentingan dalam Aktiviti Natural:

1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi

2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian

3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi

- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti

- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian

- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan

Pengetahuan tentang dunia sebenar:

1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab

persoalan

- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada

- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah

Ringkasan Borang Pemerhatian (Seksyen Pemarkahan)

24

Page 25: Tugasan Sains Part B

Murid(Umur)

Pemerhatian Penutup

= 3 markah

Pengenalpastian Hubungan

= 2 markah

Pembentukan Hipotesis

= 3 markah

Pengujikajian

= 2 markah

Kepentingan dalam Aktiviti Natural

= 3 markah

Pengetahuan tentang dunia sebenar

= 2 markah

Jumlah

Agil(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Adam(5 thn)

3 2 1 1 1 1 9

Haiqal(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Syurfa(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Ainul(5 thn)

3 2 1 1 1 1 9

Zarif(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Mudaris(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Zafran(5 thn)

3 2 1 1 1 1 9

Hairani(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

Zizie(5 thn)

3 2 3 2 3 2 15

25

Page 26: Tugasan Sains Part B

Lampiran

Pemerhatian Hari Ke-2

Pemerhatian Hari Ke 4

26

Page 27: Tugasan Sains Part B

Lampiran

Selepas Hari ke-7

Bekas 1 : Kacang hijau tumbuh dengan baik.

Bekas 2 : Kacang hijau tetap terapung-apung di dalam air tanpa sebarang perubahan dan

air menjadi busuk.

Bekas 3 : Kacang hijau telah mengecut dan bertukar ke warna hitam.

Dalam ekperimen ini, murid-murid membuat permerhatian dan merekodkannya pada hari

kedua dan keempat sahaja kerana minggu persekolahan semasa P&P ini dilaksanakan

hanya selama empat hari sahaja. Hasil pemerhatian selepas hari ketujuh adalah hasil

eksperimen dan pemerhatian guru untuk ditunjukkan kepada murid-murid.

27

Page 28: Tugasan Sains Part B

Lampiran

BORANG REKOD HASIL PEMERHATIAN MURID

28

Page 29: Tugasan Sains Part B

29

Page 30: Tugasan Sains Part B

30

Page 31: Tugasan Sains Part B

31

Page 32: Tugasan Sains Part B

32

Page 33: Tugasan Sains Part B

33

Page 34: Tugasan Sains Part B

34

Page 35: Tugasan Sains Part B

35

Page 36: Tugasan Sains Part B

36

Page 37: Tugasan Sains Part B

Lampiran

CD RAKAMAN VIDEO PENGAJARAN

37

Page 38: Tugasan Sains Part B

RUJUKAN

Kementerian Pelajaran Malaysia. (2003). Huraian Kurikulum Prasekolah Kebangsaan.

Selangor: Dawama Sdn. Bhd.

Kementerian Pelajaran Malaysia. (2008). Pelaksanaan Kurikulum Prasekolah Kebangsaan.

Pembelajaran Yang Menyeronokkan dan Bermakna. Kuala Lumpur: Pusat

Perkembangan Kurikulum.

Ragbir Kaur A/P Joginder Singh. (2006). Panduan Ulangkaji Ilmu Pendidikan untuk Kursus

Perguruan Lepasan Ijazah (KPLI) Sekolah Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur:

Kumpulan Budiman Sdn. Bhd.

Saayah Abu dan Sezali Mohd Kamal. (2010). Manual Pengajaran Prasekolah Perancangan

Mingguan & Harian. Selangor: PTS Propesional Publishing Sdn. Bhd.

Kementerian Pelajaran Malaysia (2011) Perlaksanaan Kurikulum Standard Prasekolah

Kebangsaan. Pembelajaran Yang Menyeronokkan dan Bermakna. Bahagian

Pembangunan Kurikulum.

38

Page 39: Tugasan Sains Part B