Total Effectiveness Equipment Performance (TEEP)
-
Upload
dinesh-jayabal -
Category
Documents
-
view
42 -
download
4
Transcript of Total Effectiveness Equipment Performance (TEEP)
Total Effectiveness Equipment Performance (TEEP)
Sajin Calvin S11MF08
IntroductionTEEP measures the overall equipment effectiveness relative to every minute of the clock, or calendar time.
Exposes Hidden factory Should be used with financial information
Hidden Factory Reduce planned maintenance downtime Use pre-assembled equipment modules to “swap
out”, reducing replacement time Execute only statistically designed experiments
(minimize guessing) Staff work areas appropriately to cover lunches,
breaks, week end, and holidays Train and educate workers offline Hold multiple meetings to communicate with
employees before or after shifts Improve reliability of delivery Improve transition to new equipment
modifications
Formulas Loading Time = Total Time – All Planned Downtime
(Excluded Time)
= Schedule Time
Operating Time = Loading Time – (Non Operating Time)
=Run Time= Uptime= Equipment making product time
Operating Time = Loading Time – (All Downtime + All Stop Time)
Availability = = =
Availability = Loading Time – (DT+ ST)Loading Time
Formulas (Conti..) Actual Cycle Time = Runtime Actual Amount Produced
Theoretical Cycle Time = Ideal Speed (Equipment Capacity as Designed)
= Highest Accredited Speed Rate ( if Higher than design rate)
Operating Speed Rate =
Operating Speed Rate =
Net Operating Rate =
Formulas (Conti..) Net Operating Time =
Performance Efficiency = Net Operating Rate X Operating Speed Rate
Performance Efficiency = 1.0 X Operating Speed Rate
Performance Efficiency =
OEE = Availability X Performance Efficiency X Quality Rate
OEE =
Asset Utilization = =
TEEP = Asset Utilization X Speed Rate X Quality Rate
TEEP =
Formulas (Conti..)
Problem Given Data Total Clock Time = 2400min Excluded time = 570min Run Time@100% = 1000min (Includes 40min
for waste) Run Time@50% = 340min ST Operations = 170min 7freq ST Included = 60min 6freq DT Technical = 150min 6freq DT Operations = 30min 6freq
Problem (Conti..)Given Data DT Operations = 30min 2freq DT Quality = 80min 4freq Total ST & DT = 490min 21freq Assume Normal waste @ 3.5% and 4Units/min
Solution Total Time = 240 blocks X 10 min/block = 2400 min
Ideal (Theoretical) Rate = 4 units/min (15sec cycle time)
Then, Actual Units Produced =
Given that 160 units were contaminated and, therefore, designated as
No Good (NG), Number of Good Units Produced = (4680 – 160 ) X 0.965 = 4362
Good Units
Quality Rate = = = 0.932
Solution (Conti..)Method 1 : OEE using Nakajima Formulas Loading Time = Total Time – Excluded Time = 2400 min – 570 min
= 1830 min
Availability = = = 73.2%
From above, Total Units Produced = 4680
Actual Cycle Time =
= = 17.18 sec
Operating Speed Rate = = 15 sec /17.18 sec = 0.873
Solution (Conti..)Method 1 : OEE using Nakajima Formulas
Performance Efficiency = 1 X Operating Speed Rate =1 X 0.873 = 0.873
OEE = Availability X Performance Efficiency X Quality Rate
=73.2 percent X 0.873 X 0.932 = 59.6 percent
Solution (Conti..)Method 2 : OEE using Event Time Records Scheduled Time = Total Time – Excluded Time = 2400 – 570
= 1830 min – Runtime = 1000+340 = 1340 min
Operating Speed Rate = [(100 min X 1.0)+(340min X 0.5)] /1340
= 1170 /1340 = 0.873
Availability = = 1340 /1830 = 0.732 = 73.2 percent
OEE = Availability X Speed Rate X Quality Rate
= 73.2 percent X 0.873 X 0.932 = 59.6 percent
Solution (Conti..)Method 2 : OEE using Event Time Records
Asset Utilization = = 1340 / 2400 = 0.558 = 55.8 percent
TEEP = Asset Utilization X Speed Rate X Quality Rate
= 55.8 percent X 0.873 X 0.932 = 45.4 percent
Solution (Conti..)Method 3 : OEE based on Good Units Transferred
Theoretical Runtime = (4362 units) / (4 units/min) = 1090.5 min
OEE = Theoretical Runtime / Scheduled Time
= 1090.5/1830 = 0.5959 = 59.6 percent
TEEP = Theoretical Time/Total Time
= 1090.5/2400 = 0.4544 = 45.5 percent
Thank You