Carpatii Occidentali - Timofte CAMI
Transcript of Carpatii Occidentali - Timofte CAMI
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala: LIT „O. Ghibu”Profesor: Camelia TimofteData: 20.10.2010Disciplina: Geografia RomânieiClasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Carpaţii şi Depresiunea Colinară a TransilvanieiSubiectul: Carpaţii OccidentaliTipul lecţiei: mixtăCompetenţe generale: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă8. Elaborarea unor modele şi soluţii de organizare a spaţiului geografic din perspectiva dezvoltării durabileCompetenţe specifice:1.5. Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utilizând termeni geografici;4.1.Identificarea principalelor elemente naturale şi socio - economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene;7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor şi structurilor teritoriale după caracteristici solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri;8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din ţara noastră.
Concepte operaţionale / Obiective operaţionale:
Cognitive: C1: identificarea limitelor şi a subdiviziunilor C2: prezentarea caracteristicilor Carpaţilor Occidentali C3: numirea munţilor şi depresiunilor din cadrul Carpaţilor OccidentaliFormative: C4: compararea Carpaţilor Occidentali cu o altă grupă studiată-OrientaliiAtitudinale:C5: conştientizarea importanţei protejării reliefului carstic pentru generaţiile
viitoare.Evaluarea: formativ - ameliorativăObiective ale evaluării:cognitive: O1 –operearea cu noţiunile: relief glaciar, relief carstic, fragmentare, masivitate; formativ: O2 -competenţa de a utiliza harta şi suportul grafic şi cartografic;atitudinal: O3 –capacitatea de a formula şi susţine opinii personale Atitudini şi valori:Atitudine pozitivă faţă de educaţie şi cunoaştere;Interes pentru cunoaşterea României;Disponibilitate pentru învăţarea permanentă.Strategii: dirijată, explicativ – conversativă, deductiv - inductivăMetode: euristice: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, analiza hărţii,
videoproiecţie, Interactive: comparaţia, munca cu harta, problematizare, activitate pe grupe
Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematicăForme de organizare a activităţii: frontală, pe grupe cooperanteResurse materiale: programa şcolară, manual „Geografie României”, edit. Corint, Octavian Mândruţ, macroproiectare didactică, harta fizică a României, atlas geografic al României, videoproiector, laptop, imaginiBibliografie: Dulamă, Maria, (2000), Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-NapocaDulamă, Maria, (2006), Metodologie didactică, Editura Clusium, Cluj-NapocaIlinca, N., Mândruţ, O., (2006), Elemente de didactică aplicată a geografiei, Editura CD PRESS, BucureştiPop, G., (2000), Carpaţii şi Subcarpaţii României, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj - Napoca*** (1987), Geografia României, III, Carpaţii Româneşti şi Depresiunea Transilvaniei, Editura Academiei, Bucureşti
Schiţa tablei:
Carpaţii Occidentali. Munţii Banatului
Aşezare: V şi SV ţăriiLimite: N – V. Barcău
V – Dealurile de Vest şi Câmpia de Vest S – Defileul Dunării
E – Culoarul Timiş – Cerna, Depresiunea Haţeg, Depresiunea Colinară a TransilvanieiDiviziuni: Munţii Banatului
Munţii ApuseniCaracteristici ale reliefului: -vf. Bihorul – 1848 m (cel mai înalt din Carpaţii Occidentali)-“mozaic de roci”-relief carstic-fragmentaţi
Munţii Banatului – caracteristici ale reliefului- vf. Semenic – 1446 m- fragmentare- şisturi cristaline şi calcar- relief carstic- Munţii Poiana Ruscă – aspect masiv
-minereu de fier şi marmură
Secvenţele didactice
Conţinuturi vizate
Concepte operaţionale/O biective de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse materiale
Resurse procedu-rale
Evaluare
Moment organizatoric
-Absenţe-Pregătirea materialelor-Organizează clasa-Creează un climat cooperant
-Răspund cerinţelor-Pregătesc materialele solicitate
Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare
Carpaţii Orientali şi Meridionali
O1
O3
-cere elevilor să compare relieful Carpaţilor Orientali cu cel al Carpaţilor Meridionali;
-solicită elevilor să creeze un traseu turistic prin Carpaţii Meridionali, care să cuprindă cât mai multe obiective turistice-evaluează răspunsurile;
-formulează asemănări şi deosebiri între caracteristicile reliefului Carpaţilor Orientali, respectiv Carpaţilor Meridionali-elaborează răspunsuri-localizează pe hartă-se autoevaluează
Harta fizică a RomânieiAtlasul geografic al României
Conversaţia examina-toareCompara-ţia
-frontală
-orală
Evocare Carpaţii Occidentali.
-solicită elevilor să localizeze a 3-a unitate de relief montan a României;-notează titlul pe tablă;-precizează elevilor ce vor afla şi ce vor şti să facă la sfârşitul orei, subliniind ideea că Carpaţii Occidentali sunt zona montană turistică cea mai apropiată de oraşul Oradea
-localizează Carpaţii Occidentali
-notează în caiete;-sunt atenţi
Harta fizică a României
Conversaţia euristică
-observare sistematică
Dobândirea de noi cunoştinţe (de către elevi prin activitatea de învăţare/ dirijare propusa de profesor/mediator)
Carpaţii Occidentaţi
C3a)cunoaşterea/receptarea/învăţarea-coordonează activitatea elevilor în analiza hărţii geomorfologice din manual
-solicită elevilor să delimiteze Carpaţii Occidentali prin identificarea limitelor şi să identifice diviziunile;
-elevii observă, analizează harta reliefului şi harta geomorfologică a Carpaţilor Occidentali;-localizează limitele şi diviziunile Carpaţilor Occidentali
manual
harta fizică a Românieiharta
Analiza hărţii
Conversaţia euristicăMunca
-orală
-frontală
-observarea
C1
C4
C5
b)înţelegerea noilor conţinuturi-cere elevilor să realizeze o listă a aspectelor de relief folosind cunoştinţele acumulate la lecţiile anterioare;-sintetizează părerile şi notează pe tablă principalele aspecte de relief ale Carpaţilor Occidentali
c)analiza:-prezintă imagini şi cere elevilor să identifice tipuri de relief;-conduce discuţia despre importanţa păstrării reliefului carstic pentru generaţiile următoare
-folosind harta geomorfologică enumeră caracteristicile reliefului Carpaţilor Occidentali-completează schiţa din caiet
-identifică relief carstic
-identidică soluţii pentru ocrotirea formelor de relief carstic, în paralel cu dezvoltarea turismului
geomorfo-logică din manual
Videopro-iectorLaptop
cu harta
Videopro-iecţieConversaţia euristică
sistematică
Munţii Banatului C1
d)sinteză-cere elevilor să identifice caracteristicile reliefului Munţilor Banatului, folosind harta şi caracteristicile Carpaţilor Occidentali
-identifică, din lista caracteristicilor reliefului Carpaţilor Occidentali, acelea care se potrivesc Munţilor Banatului.
Harta Carpaţi-lor Occiden-tali din manual
Analiza hărţiiConversaţia euristică
Stimularea performanţei
C2 Crează o problemă: De ce există peşteri cu gheaţă în Carpaţii Occidentali?
-analizează problema şi oferă soluţii
problematizarea
-orală-frontală
Asigurarea retenţiei şi transferului
O2
-împarte clasa pe 4 grupe-cere fiecărei grupe să compare relieful Munţilor Banatului cu relieful unei grupe din Carpaţii Meridionali
-analizează răspunsurile
-grupa 1 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Retezat – Godeanu- grupa 2 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Parânggrupa 3 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Făgăraşgrupa 4 compară relieful Munţilor Banatului cu relieful Grupei Bucegi-un reprezentant din fiecare
Harta fizică a României
manual
Compara-ţie
activitate pe grupe
-orală
-frontală
grupa prezintă rezultatul activităţii comune
Evaluarea :capacităţi/aptitudini/atitudini
-analizează critic, laudă, ierarhizează, notează.
-se raportează la aprecierile formulate