Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
1
Example 2.2 [Ribbed slab design]
A typical floor system of a lecture hall is to be designed as a ribbed slab. The joists which are spaced at
400mm are supported by girders. The overall depth of the slab without finishing materials is 300mm.
Imposed load of 1.5KN/m2 for partition and fixture is considered in the design. In addition, the floor has
a floor finish material of 3cm marble over a 2cm cement screed and it ha 2cm plastering as ceiling. Take
the unit weight of ribbed block to be 2KN/m2.
Use: C 20/25
S β 300
Class 1 works
a) Analyze the ribbed slab system, considering the effects of loading pattern
b) Design the ribbed slab system
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
2
Solution:
Step 1:Material property
Concrete:
πππ‘π, 0.05 = 1.5πππ
πππ‘π = 2.2πππ
Ι€π = 1.5
πππ = 20πππ, πππ’ = 25πππ
πππ = 0.85 β 20
1.5= 11.33πππ
Rebar
ππ¦π = 300πππ
ππ¦π =ππ¦π
1.15= 260.87πππ
Ιπ¦π =ππ¦π
πΈπ =
260.87
200= 1.74β°
Step 2: Verify if the general requirements for Rib slab are met using Euro Code 2
1. The centers of the ribs should not exceed 1.5 m:
- This is satisfied, as the center-to-center spacing between the ribs is 400mm.
2. The depth of ribs excluding topping should not exceed four times their average width.
- Also satisfied as 80 x 4 > 240 mm.
3. The minimum rib width should be determined by consideration of cover, bar spacing
and fire resistance
- BS 8110 code - recommends 125 mm,
- Assume for this example the conditions are satisfied hence assume requirement
satisfied.
4. The thickness of structural topping or flange should not be less than 50mm or one tenth
of the clear distance between ribs.
- 60 mm satisfies this requirement.
Step 3: Loading
Dead load:
Joistβ 0.2 * 0.08 * 25 = 0.4
Toppingβ 0.4 * 0.06 * 25 = 0.6
Floor finish β 0.4 * 0.03 * 27 = 0.32
Cement Screed β 0.4 * 0.02 * 23 = 0.184
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
3
Plastering β 0.4 * 0.02 * 23 = 0.184
Partition and fittings β 0.4*1.5 = 0.6
Ribbed block β 0.4 * 2 = 0.8
Gk = 3.092 KN/m
Live load:
Qk = 4KN/m2 * 0.4 = 1.6 KN/m
Design load:
πΊπ = 1.35 β πΊπ = 1.35 β 3.092 = 4.174πΎπ/π
ππ = 1.5 β ππ = 1.5 β 1.6 = 2.4πΎπ/π
Step 4: Analysis (for Ribs)
i) Full design load
ii) Maximum support moment [at B and C]
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
4
iii) For maximum span moment [ at span AB and CD]
iv) Maximum span moment [ at BC]
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
5
v) Only dead load acting
- Moment envelope diagram for the rib
- Maximum reaction envelope
- Minimum reaction envelope
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
6
Step 5.Loading on Girders
- Assume Width of girders A , D β¦β¦β¦β¦.W=300mm
B, C β¦β¦β¦β¦.W=600mm
For all girders β¦...D=300mm
- Note: the section should be checked for serviceability
Self-weight: A & D β¦β¦β¦β¦= 0.3 x 0.3 x 25 = 2.25 KN. m
B&C β¦β¦β¦β¦= 0.6 x 0.3 x 25 = 4.5 KN. m
Design loads: A & D β¦β¦β¦β¦Gd = 1.35 x2.25 = 3.04 KN. m
B & C β¦β¦.β¦β¦Gd= 1.35 x4.5 = 6.08 KN. M
Step 6. Analysis of Girders
i. For Girder on axis βAβ and βDβ
- To get to maximum support moment [at 2]
From the maximum reaction of the Ribs divided by the rib spacing at A and D 10.67
0.4=10.67 KN.m
Total load W=26.68 + 3.04 = 29.72 KN.m
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
7
- To get maximum span moment on girder A & D at 12 & 23
From the maximum reaction of the Ribs divided by the rib spacing A & D
10.67
0.4=10.67 KN.m
From the minimum reaction of the Ribs divided by the rib spacing 6.24
0.4=15.52 KN.m
- Moment envelop for girder A and D
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
8
ii. For Girder on axis βBβ and βCβ
- Loading: Self-weight = 6.08 KN.m
Reactions from the ribs (divided by the rib spacing) 29.8
0.4= 74.5 πΎπ. πand
18.467
0.4= 46.15 πΎπ. π
- To get maximum support moment [at β2β]
- To get maximum span moment [at β12β or β23β]
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
9
- Moment envelop diagram for girders on axis B and C
Step 7.Loading on the Beam β¦. Axis 1, 2 and 3
- Self-weight width= 200 mm
Depth= 300 mm
N.B: cross section should be checked for serviceability.
Since there are columns at the intersection of the beams and girders, the beams will only support
their own loads.
DL = 0.2 x 0.3 x 25 = 1.5 KN/m
Gd= 1.35 x 1.5 = 2.025 KN/m
- Beam analysis
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
10
Step 8. Design
1. Rib design
Cross section at span
βπ = 60 ππ
ππ€ = 80 ππ
β = 260 ππ
ππππ πππ£ππ 15 ππ
π = 260 β 15 β 6 β12
2= 233 ππ
- Effective width computation
ππππ,π = 0.2ππ + 0.1ππ β€ 0.2ππ
I. For end span(sagging moment)
ππ = 0.85π1
ππ = 0.85 β 4000 = 3400ππ
π1 = π2 = 160 ππ
ππππ 1 = ππππ 2 = 372 < 680 < π1
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
11
ππππ = β ππππ,π + ππ€ β€ π
ππππ = 824 β€ 400 π΅πΆπ» πΆπ²
ππππ = πππ ππ
II. For interior sagging moment (+ve)
ππ = 0.7π2
ππ = 0.7 β 4000 = 2800ππ
π1 = π2 = 160 ππ
ππππ 1 = ππππ 2 = 312 < 560 < π1
ππππ = β ππππ,π + ππ€ β€ π
ππππ = 704 β€ 400 π΅πΆπ» πΆπ²
ππππ = πππ ππ
III. For support hogging moment (-ve)
ππ = 0.15(π1 + π2)
ππ = 1200ππ
π1 = π2 = 160 ππ
ππππ 1 = ππππ 1 = 152 < 240 < π1
ππππ = β ππππ,π + ππ€ β€ π
ππππ = 384 β€ 400 πΆπ²
ππππ = πππ ππ
Note: However since it is a negative moment the width of the compression zone will be, b= 80mm
- Design of the T-section
A. Positive span moment AB and CD
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
12
ππ π = 9.506 πΎππ ππππ = 400 ππ π = 233ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
9.506 β 106πππ
11.33 β 400 β 2332= 0.0386
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 πΊπππππ ππππππππππ
πΎπ₯ = 0.055 π = πΎπ₯π = 12.815 ππ < βπ π πππππ ππ π πππππππππππ πππππππ
πΎπ§ = 0.975 π = πΎπ§π = 227.175ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
9.506 β 106πππ
260.87 β 227.175= 160.40 ππ2
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 233ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π
= 300 πππ
π΄π πππ = 35.54 ππ2 < π΄π πΆπ²!
π’π πππ β 12 ππ = 113.1ππ2 π =π΄π
ππ = 1.418 πππ πβ ππππππππ ππππ
B. Negative moment on the rib support B and C
ππ π = 11.512 πΎππ ππ€ = 80 ππ π = 233ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
11.512 β 106πππ
11.33 β 80 β 2332= 0.2339
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 ππππππ¦ ππππππππππ
πΎπ§ = 0.88 π = πΎπ§π = 205.04 ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
11.512 β 106πππ
260.87 β 205.04= 215.22ππ2
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 233ππ πππ‘π = 2.2 πππ
ππ¦π = 300 πππ
π΄π πππ = 35.54 ππ2 < π΄π πΆπ²!
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
13
π’π πππ β 12 ππ = 113.1ππ2 π =π΄π
ππ = 1.9029 πππ πβ ππ ππππ ππ πππ πππ
C. Span moment between B and C
ππ π = 4.63 πΎππ ππππ = 400 ππ π = 233ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
4.63 β 106πππ
11.33 β 400 β 2332= 0.0188
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 πΊπππππ ππππππππππ
πΎπ₯ = 0.07 π = πΎπ₯π = 16.31 ππ < βπ π πππππ ππ π πππππππππππ πππππππ.
πΎπ§ = 0.985 π = πΎπ§π = 229.505ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
4.63 β 106πππ
260.87 β 229.505= 77.33ππ2
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 233ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π = 300 πππ
π΄π πππ = 35.54 ππ2 < π΄π πΆπ²!
π’π πππ β 12 ππ = 113.1ππ2 π =π΄π
ππ = 0.6837 πππ πβ ππ ππππππ ππππ
Note: For the shear design of the ribs, refer to Example 2.3 for ribbed slabs.
2. Girder design
a. Girder at A and D
- Positive span moment
ππ π = 37.728 πΎππ ππ€ = 300 ππ π· = 300 ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
π = 300 β 25 β 8 β16
2= 259 ππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
37.728 β 106πππ
11.33 β 300 β 2592= 0.165
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 ππππππ¦ ππππππππππ
πΎπ§ = 0.907 π = πΎπ§π = 234.91 ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
37.728 β 106πππ
260.87 β 234.91= 615.525ππ2
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
14
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 259 ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π = 300 πππ
π΄π πππ = 148.148ππ2 < π΄π πΆπ²!
π’π πππ β 16ππ = 200.96 ππ2 π =π΄π
ππ = 3.0629 πππ πβ ππ ππππππ ππππ
- Negative support moment
ππ π = 59.442 πΎππ ππ€ = 300 ππ π· = 300 ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
π = 300 β 25 β 8 β16
2= 259 ππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
59.442 β 106πππ
11.33 β 300 β 2592= 0.260
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 ππππππ¦ ππππππππππ
πΎπ§ = 0.841 π = πΎπ§π = 217.819 ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
59.442 β 106πππ
260.87 β 217.819= 1046.1ππ2
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 259 ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π = 300 πππ
π΄π πππ = 148.148 ππ2 < π΄π πΆπ²!
π’π πππ β 16 ππ = 200.96 ππ2 π =π΄π
ππ = 3.0629 πππ πβ ππ ππππππ ππππ
b. Girder at B and C
Positive span moment
ππ π = 101.59 πΎππ ππ€ = 600 ππ π· = 300 ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
π = 300 β 25 β 8 β20
2= 257 ππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
101.59 β 106πππ
11.33 β 600 β 2572= 0.226
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 ππππππ¦ ππππππππππ
πΎπ§ = 0.867 π = πΎπ§π = 222.819 ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
101.59 β 106πππ
260.87 β 222.819= 1747.73ππ2
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
15
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ π = 259 ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π
= 300 πππ
π΄π πππ = 148.148 ππ2 < π΄π πΆπ²!
π’π πππ β 20ππ = 314ππ2 π =π΄π
ππ = 5.566 πππ πβ ππ ππππππ ππππ
Negative support moment
ππ π = 161.16 πΎππ ππ€ = 600 ππ π· = 300 ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
π = 300 β 25 β 8 β20
2= 257 ππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
161.16 β 106πππ
11.33 β 300 β 2572= 0.358
ππ π > ππ π,πππ = 0.295 π·ππ’πππ¦ ππππππππππ π πππ‘πππ
πΎπ§,πππ = 0.814
ππ π,πππ = Β΅π π,ππππππππ2 = 0.295 β 11.33 β 600 β 2572 = 132.455 πΎππ
π = πΎπ§,πππ β π = 0.814 β 257 = 209.19 ππ
π΄π 1 =ππ π,πππ
πππ¦π+
ππ π,π β ππ π,πππ
ππ¦π(π β π2)=
132.455 β 106
260.87 β 209.19+
(161.16 β 132.455) β 106
260.87 β (257 β 35)
= 2915.617ππ2
πππ ππ βππ
Compression reinforcement design
- Check if the reinforcement has yielded
π2
π=
35
257= 0.14ππ 2 = 2.6β° (ππππ ππππ πβπππ‘)
ππ 2 = 2.6β° > ππ¦π π’π π ππ¦π = 260.87
- Calculate the stress in the concrete at the level of compression reinforcement to avoid
double counting of area.
πππ 2 = 2.6β° β₯ 2β° , Therefore, we take
ππ = 3.5β° πππ πππ,π 2 = 11.33 πππ
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
16
π΄π 2=
1
(ππ 2βπππ,π 2)(
ππ ππ βππ π,ππππβπ2
)=
1
(260.87 β 11.33)((161.16 β 132.455) β 106
(257 β 35)= 518.160ππ2
πππ πβππ
3. Beams Design
i) Negative support moment
ππ π = 3.491πΎππ ππ€ = 200 ππ π· = 300 ππ πππ = 11.33 πππ ππ¦π = 260.87 πππ
π = 300 β 25 β 8 β12
2= 261 ππ
Β΅π π =ππ π
πππππ2=
3.491 β 106πππ
11.33 β 200 β 2612= 0.0226
ππ π < ππ π,πππ = 0.295 πΊπππππ ππππππππππ
πΎπ§ = 0.985 π = πΎπ§π = 257.08 ππ
π΄π =ππ π
ππ¦ππ=
3.491 β 106πππ
260.87 β 257.08= 52.04ππ2
π΄π πππ =0.26πππ‘π
ππ¦πππ‘π π€βπππ ππ‘ = ππ€ = 200 π = 261 ππ πππ‘π = 2.2 πππ ππ¦π = 300 πππ
π΄π πππ = 99.52ππ2 > π΄π πππ‘ πΆπ²!
π’π πππ β 12ππ = 113.04ππ2 π =π΄π ,πππ
ππ = 0.88 πππ πβ ππ ππππππ ππππ
πΌππ πβ ππ ππππππ πππ πππ πππ πππ πππ πππππ πππππ ππ πππ ππππ.
Step 8. Transverse reinforcement
Secondary reinforcement is required for temperature and shrinkage.
π΄π 2 = 20% π΄π ,πππ
π΄π 2 = 0.12% π΄π‘ππππππ
πππππππ π =πππ
π΄π
πππ β π ππβ πππ ππ
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
17
Step 9. Detailing
Reinforced concrete structures II β Ribbed slab Example 2
18
Top Related