trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)
Transcript of trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)
![Page 1: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/1.jpg)
20MVA Transf fdn Page 1
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Design of Transformer Foundation
Transformer Detail
Equipment Type : 20 MVA(3 Phase)Length, L 5.9 mWidth, B 3.2 mHeight from PL, H 4.5 mWeight, W 50850 Kgs
Ref drg no. EM10/D10401 (R-1) - GA of 20MVA Transformerof EMCO Ltd.
General inputs :Basic wind Speed, Vb 47 m/sRisk coefficient, k1 1.07Terrain ht & str size factor, k2 1.00Topogrphy factor, k3 1.00Design wind speed, Vz 50.29 m/sDesign wind pressure, Pz 1.517 KN/m2Seismic Zone 4Zero period acceleration value , Z 0.24
2.5g
Importance factor , I 1.5Response Reduction factor , R 3Damping 5%Ah 0.15
(R/I)
Base Shear, Vb = Ah x W 7627.50 KgsNet safe Bearing capacity 68.67 KN/m2 =7*9.81Bulk density of soil, n 18.39 KN/m3 =1.875*9.81
0Cohesion, C 34.34 KN/m2 =3.5*9.81Depth of water table 4.5 mself wt of grating 70 Kg/m2Live load on grating 300 kg/m2Thickness of gravel topping over grating 0.1 mwt of gravel topping 240 Kg/m2Partial factor of safety 2.2
Spectral acceleration coeffient for soil , Sa
= (Z/2)* (Sa/g)
Angle of repose, f 0
![Page 2: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/2.jpg)
20MVA Transf fdn Page 2
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
1. Design of Transformer main Block
Size of transformer mass block 2.35 m x 3.15 m
300
2000 1700
300
500 2350 5003350
Horizontal Force due to Wind, 40.29 KN =1.52 x 5.9 x 4.5
Add 20% for projections 48.35 KNMoment at PL, Mw 108.78 KN-m =48.35 x 4.5/2
Horiz. Force due to Seismic Load, 74.83 KN =7627.5 x 9.81/1000
Moment at PL, Ms 168.36 KN-m =74.83 x 4.5/2
Design Loads at Plinth LevelVertical Equipment Load 498.84 KN =50850 x 9.81/1000
Horizontal Shear 74.83 KNMoment 168.36 KN-m
Transformer Block300
Wall
3150 2300 1700
500
300150
400 5250 4350 400150
4150
When clear gap between wall and main block exceeds 2.0m, provide grating support column at a distance of 2.0 m from main block,Grating Area = 13.88 m2 =(5.25+4.35-3.15)/2x2.35+2.0x3.15
Grating Load due to dead weight 971.51 Kg = 70 x 13.88
![Page 3: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/3.jpg)
20MVA Transf fdn Page 3
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Load due to gravel topping 3330.90 Kg = 240 x 13.88
![Page 4: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/4.jpg)
20MVA Transf fdn Page 4
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Combined concentric Load 42.21 KN = (971.51 + 3330.9) x 9.81/1000
Load due to live load on grating 40.85 KN = 300 x 13.88 x 9.81/1000
Total wt due to Grating and others 83.05 KN
Check for Bearing pressure
Area of fdn 13.90 m2 = 4.15 x 3.35
Moment of Inertia, I 13.00 m4 = 4.15 x 3.35^3/12
or, Zyy = 7.76 m3 = 13/(3.35/2)
Weight of concrete(fdn only) 474.39 KN= (((1.7x25) + 0.3x25)x 3.15 x 2.35)+(3.35 x 4.15 x 0.3 x25)
Load combinations: 1) DL 1056.28 KN =498.84 + 474.39 + 83.05
2) DL+moment DL 1056.28 KN =498.84 + 474.39 + 83.05
Moment 340.46 KN-m = 74.83 x (4.5 /2 + 2.3 )
SBC at toe level 85.84 KN/m2 = ( 68.67 x 1.25 )
Pressure due overburden soil 36.79 KN/m2 = 2 x 18.39
Bearing pressure developed incase 1: 39.19 KN/m2 = 1056.28 / 13.9 - 36.79
39.19 < 68.67 Hence Okcase 2: 83.05 KN/m2
= 1056.28 / 13.9 + 340.46 / 7.76 - 36.79
83.05 < 85.84 Hence Ok
Check for Overturning
Weight of concretea) Pedestal 370.13 KN = 2 x 2.35 x 3.15 x 25
b) Raft 104.27 KN = 3.35 x 4.15 x 0.3 x 25
Total vertical load 973.23 KN = 370.13 + 104.27 + 498.84
Restoring moment about toe of fdn 1467.15 KN-m = 0.9 x 973.23 x 1.675
Overturning moment 340.46 KN-m
F.O.S. against Overturning 4.31 > 2.2 Hence O.K.
Check against sliding
Maximum horizontal shear 74.83 KNCohesion, c = 34.34 KN/m2Coefficient of pressure = 1.00 = tan^2(45 + 0/ 2) Deg.
Resisting passive pressure, P = 105.46 KN/m2 = 2 x 34.34 x 1 + 18.39 x 2 x 1
Minimum area = 5.00 m2 = 2.35 x 1.7 + 3.35 x 0.3
Max. frictional resistance = 527.29 KN = 105.46 x 5
F.O.S. against Sliding = 7.05 = 527.29 / 74.83
> 2.2, Hence O.K.
REINFORCEMENT FOR BLOCK FOUNDATION ABOVE PAD
Provide Vertical Reinforcement 12@100c/c Provide Horizontal Reinforcement 10@100 c/cProvide Top Reinforcement 10@200 c/c (B/W)
For Block Foundation, reinforcement of 25Kg/m3 is provided.
![Page 5: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/5.jpg)
20MVA Transf fdn Page 5
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Top Reinforcement 10@200 c/c (B/W)Length 3.15 mBreadth 2.35 mNo of bars along length 12No of bars along breadth 16Length of bars 72.60 mTotal weight @ 0.617 kg/m 44.79 kg
Length 3.15 mBreadth 2.35 mNo of bars along breadth 24No of bars along length 30Length of bars 216 mTotal weight @ 0.89 kg/m 192.24 kg
@100 C/CHeight 2 MNo. of bars along length 21 nos
Length of bars 227.64 mTotal weight @0.617kg/m 140.45 kg
Total Weight of bars 377.49 kg
Volume of foundation = 2 x 2.35 x 3.15 = 14.81
Reinforcement per cubic meter = 377.49 / 14.81 = 25.50
Reinforcement required at pedestal base
Net upward pressure at the base 75.55 KN/m2 = 83.05 - 0.3x 25
Partial factor of safety 2.2Moment at face of Block 9.44 KN-m/m = 75.55 x 0.5^2 / 2
Design Moment, Mu 20.78 KN-m/m = 2.2 x 9.44
Clear cover 50 mmEffective depth, d 245 mm
Area of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))^1/2Hence, xu = 12.04 mmand Ast1 = 240 mm2/mMininimum Ast for 0.12% reinf. 360 mm2/mMax spacing, 3d or 450mm = 450 mm
Provide 10 200 mm c/c at bottom = 393 mm2/m, O.K.
Provide 10 200 mm c/c at Top = 393 mm2/m, O.K.
Vertical Reinforcement 12@100 c/c
Horizontal Reinforcement 10
m3
kg/m3 > 25 kg/m3
f bars @
f bars @
![Page 6: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/6.jpg)
20MVA Transf fdn Page 6
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
2. Design of wall foundation for rails
Shipping wt of transformer = 50850 kg= 498.84 KN
Calculation of Gravel loadL.L. on grating 2.94 KN/m2Wt of gravel 2.35 KN/m2Wt of grating 0.69 KN/m2
5.98 KN/m2Thickness of wall 0.400 mC/C distance of rail track 1.743 mLoad coming on unit length of wall 4.02 KN/m = 5.98 x ( 1.743 - 0.4)/2
Case I : When wheels run on two parallel tracks
350 1743 350
300 400 GL
21002000
200
2443
Final load combination for single wall1) DL due to equipment 124.71 KN = 498.84 / 4
124.71 KNConsidering unit length of wallVertical load 71.55 KN/m = 124.71 / 1.743
Dead wt of wall 21.00 KN/m = 0.4 x 2.1 x 25
Load from Gravel and Grating 4.02 KN/m96.57 KN/m
Factored vertical load/m, Pu 212.45 KN/m =2.2 x 96.57
Clear cover provided 50 mmEffective depth, d 344 mm
Minimum reinforcement required 0.2 % of gross areaReinforcement required 800 = 0.2/100 x 1000 x 400
Provide 12 125 mm c/c as Vert. & Horiz.Reinf. = 905 mm2/m, O.K.
Design of base pad
SBC at toe level for dead load only 68.67 KN/m2 = 68.67
Pressure due to overburden soil 36.79 KN/m2 = 2 x 18.39
Dispersed load width 6.343 m = (1743 + 2 / tan(45) x 2300)/1000
mm2/face
f bars @
![Page 7: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/7.jpg)
20MVA Transf fdn Page 7
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Moment at base 53.67 KN-m/m = (74.83 x(4.5/2+2.3))/6.343
Volume of concrete above GL 0.24 m3/m = 2 x 0.3 x 0.4
Volume of concrete below GL 1.93 m3/m = 2 x 1.8 x 0.4 + 2.443 x 0.2
Dead load raft & wall 54.22 KN/m = (0.24 + 1.9286) x 25
Total Vertical load 141 KN/m 498.84 / 6.343 + 54.215 + 4.02 x 2
2300
1743
6343
Maximum bearing pressure developed = 20.89 KN/m2 = 140.9/2.443 - 36.79
< 68.67 KN/m2 OK.Design of base pad
Net bearing pressure 15.89 KN/m2 = 20.89 - 0.2 x 25
Moment at middle of slab 6.03 KN-m/m = 15.89 x 1.743^2 / 8
Design moment, Mu 13.27 KN-m/m = 2.2 x 6.03
Clear cover provided 50 mmEffective depth, d 145
Area of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))1/2Hence, xu = 13.23 mm
and Ast1 = 264
Mininimum Ast for 0.12% reinf. 174Max spacing, 3d or 450mm = 435 mm
Provide 10 250 mm c/c both ways at top and bottom
= 314
Check for punching against one wall
Punching perimeter 12.686 m = 2 x 6.343
Effective area for punching 1.84 m2 = 12.686 x 145/1000
Punching load 408.110 KN =498.84/2+4.02x6.343+(2.1 x0.4x6.343)x25
Punching shear stress developed 0.488= 2.2 x 408.11x 1000 /(1.84x 1000 x 1000)
< 0.25 x sqrt(fck) = 1.118 N/mm2, O.K.
45º
mm2/m
mm2/m
f bars @
mm2/m, O.K.
N/mm2
![Page 8: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/8.jpg)
20MVA Transf fdn Page 7
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
3. Design of transformer pit wall
150
300 FGL
550
750400 0
200
950
Load calculation
1) Gravel load 2.35
2) Grating load 0.69
3) L.L. 2.94
5.98
Coeff. of earth pressure, K0 1.00 1 - sin(0)
1 + Sin (0)
Soil pressure at the bottom of wall 13.80 = 1 x ( 0.75 x 18.39)
Surcharge 2000
= 19.62
Earth pressure due to surcharge,q0 19.62 = 1 x 19.62
750
0
0.00 KN/m2 13.80 KN/m2 19.62Water pressure Earth Pressure at rest Lateral pressure due to surcharge
55010.12 0.00
200
13.80 0.00
Earth Pressure at rest Water pressure
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
![Page 9: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/9.jpg)
20MVA Transf fdn Page 8
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Check for OverturningWeight of concrete per metre of wall lengtha) Pedestal 3.19 KN/m = 0.85 x 0.15 x 25
b) Raft 4.75 KN/m = 0.95 x 0.2 x 25
Weight of overburden soil per metre of wall length 8.09 KN/m = (0.95 - 0.15) x 0.55 x 18.39
Weight due to surcharge 7.85 KN/m = 19.62 x 0.4
Total Oil Weight 7.20 KN/m =14100 x9.81/1000/9.6/2
Total vertical load 36.77 KN/m =3.19+4.75+8.09+5.98x0.95+7.85+7.2
Restoring moment about toe of fdn 15.72 KN-m/m = 0.9 x 36.77 x 0.95 /2
Overturning momentMoment from soil side of pit 6.81 KN-m/m =19.62x0.75^2/2+13.8x0.75^2/6+0x0^2/6
Moment from other side of pit 0.23 KN-m/m =10.12x(0.2)^2/2+(13.8-10.12)x(0.2)^2/6
Net overturning moment 6.58 KN-m/mF.O.S. against Overturning 2.39 >2.2, Hence O.K.
Check against sliding
Maximum horizontal shear 19.89 KN/m =19.62x0.75+13.8x0.75/2
Cohesion, c = 34.34Coefficient of Friction = 1.00
Resisting passive pressure, P = 82.47 =2 x 34.34 x 1+18.39*0.75*1
Minimum area = 0.75 m2/m = 0.2 + 0.55
Max. frictional resistance = 61.85 KN/m = 82.47 x 0.75
F.O.S. against Sliding = 3.11 = 61.85 / 19.89
> 2.2, Hence O.K.
Design of wallClear cover provided 50 mmPartial factor of safety 2.2Effective depth, d 95 mm
Soil pressure at the bottom of wall 10.12 = 1 x 0.55 x 18.39
550
00.00 KN/m2 10.12 KN/m2 19.62 KN/m2
Water pressure Earth Pressure at rest Lateral pressure due to surcharge
Design Moment, Mu 7.65 KN-m/m = 2.2 x ( 0.5 x 10.12 / 3 + 19.62/2 ) x 0.55^2
Area of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))^1/2Hence, xu = 11.80 mm
and Ast1 = 235
Minimum Ast in wall 0.2% = 300
Ast / face = 150Provide 10 200 mm c/c as Vert. Reinf.
= 393
KN/m2
= tan2(45 + 0/ 2) Deg.
KN/m2
KN/m2
mm2/m
mm2/m
mm2/mf bars @
mm2/m, O.K.
![Page 10: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/10.jpg)
20MVA Transf fdn Page 9
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
Design of internal wall face(Considering water inside & no earth outside during construction stage)
850
8.50 KN/m2 0Top of raft
Moment at the base due to water 1.02 KN-m/m = 0.5 x 0.85 x 10 x 0.85 x ( 0.85/3+0)
Design Moment, Mu 2.25 KN-m/m = 2.2 x 1.02
Area of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))^1/2Hence, xu = 3.3 mm
and Ast1 = 67
Minimum Ast in wall 0.2% = 300
Ast / face = 150Provide 10 200 mm c/c as Vert. Reinf.
= 393
Horizontal reinforcement
Providing pt = 0.2 %
Minimum Ast in wall 0.2% = 300
Ast / face 150Provide 8 250 mm c/c per face
= 201W3
Design of base slab
Wt of soil outside the pit,w1 4.05 KN/mWt of soil inside the pit,w2 0.0 KN/mNet design moment, Mu 5.85 KN-m/m Soil 0
= 0.5 x 13.8 x 0.75^2 / 3 + 19.62 x 0.75^2/2-(4.05-0)*0.475/2 550 W1
Wt of wall & gravel 13.92 KN/m soil W2
Design vertical load, Pu 17.97 KN/m 200
Pressure due to overburden soil 13.80 400
= 0.75 x 18.39
Bearing pressure 44.01 475
= 17.97 / 0.95 + 5.85 x 6 / 0.95^2 - 13.8
SBC at toe level 49.05> 44.01 Hence Ok
Net bearing pressure 39.01 = 44.01 - 0.2 x 25
Design moment, Mu 6.87 KN-m/m = 2.2 x 39.01 x 0.4 ^2 / 2
Effective depth, d 146 mmArea of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))^1/2Hence, xu = 6.67 mm
and Ast1 = 133
Minimum Ast in slab 0.12% = 240
Ast / face = 120Provide 8 300 mm c/c per face
mm2/m
mm2/m
mm2/mf bars @
mm2/m, O.K.
mm2/m
mm2/mf bars @
mm2/m, O.K.
KN/m2
KN/m2
KN/m2
KN/m2
mm2/m
mm2/m
mm2/mf bars @
![Page 11: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/11.jpg)
20MVA Transf fdn Page 10
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33kV Runnisaidpur S/S
= 167 mm2/m, O.K.
![Page 12: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/12.jpg)
20MVA Transf fdn Page 10
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33KV Runnisaidpur S/S
Transformer load 50850 kgLoad for Pulling Block 5% of 50850 = 2542.50 kg 25Size of Pulling Block 1.00 m x 1.00 m
300GL
2000
200
300 1000 300
1600Weight of concretewt of concrete above GL = 0.3 x 1 x 1 x 25 7.50 KNwt of concrete below GL = (1.8 x 1 x 1 + 0.2 x 1.6 x 1.6)x25 57.80 KNTotal wt of concrete 65.30 KNWeight of soil = 1.8 x (1.6 x 1.6 - 1 x 1) x 18.39 51.65 KNTotal weight due to soil= 51.65 KN
Coefficient of Passive pressure = (1 + Sin 0)/(1-Sin 0) = 1.00Passive pressure = 1 x 1.8 x 18.39 = 33.11 KN/m2Moment due to Passive pressure = 1 /2 x 33.11 x 1.8 x 1.8/3 = 17.88 KNm
Passive pressure = 1 x 0.2 x 18.39 3.68 KN/m2Moment due to Passive pressure = 1 /2 x 3.68 x 0.2 x 0.2/3 = 0.02 KNm
Applied Moment = 25 x 2.3 = 57.50 KNmResultant moment = 57.5 - 17.88 - 0.02 = 39.60 KNmTotal Vertical load = 65.3 + 51.65 = 116.95 KNResisting moment = 116.95 x 1.6/2 = 93.56 KNmFOS = 93.56/39.6 = 2.36 > 2.2
Reinforcement calculation
Total Vertical load 52.50 KNHoriz. Force in y-direction,SFy 25 KNMoment about major axis ,Mx = 25 x 2.1 52.5 KNmShear parallel to base channel, SFx 0 KN
= (300 + 2000 - 200)/500+1000/30 37.53 mmMoment about minor axis ,My 1.97 KNmActive moment about the base of pedestalMux = 2.2 x 52.5 115.50 KNmMuy = 2.2 x 1.97 4.34 KNm
4. Calculation for Pulling Block
Minimum eccentricity,emin
![Page 13: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/13.jpg)
20MVA Transf fdn Page 11
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33KV Runnisaidpur S/STotal comp. force at bottom, P = (300 + 2000 - 200)/1000 x1x1x 25 52.50 KNPu = 2.2 x 52.5 115.50 KNMinimum percentage of steel required, pt,min 0.8 %
X-sectional area of column required = 115.5 x 1000 /(0.4 x 20 + 0.67 x 415 x 0.8/100) 11296.51
Minimum area of steel required 90.37
Area of Steel(As) 1356.48
Percentage of steel, p 0.136 %Clear Cover provided 50 mmd'/D 0.05
0.006
0.007
0.01
200.0 KN-m
0.01
200.0 KN-mPuz 9422 KNPu/Puz 0.012
1Interaction ratio 0.578 + 0.022 0.599 < 1 , OK
Provide 8 250 C/C as lateral ties
Design of base slab
Self wt of raft = 1.6 x 1.6 x 0.2 x 25 = 12.80 KNwt of pedestal = 2.1 x 1 x 1 x 25 = 52.50 KNwt of soil = (1.6x1.6 - 1x1) x (1.8 x 18.39) = 51.65 KNTotal load, P = 12.8 + 52.5 + 51.65 = 116.95 KNArea of fdn = 1.6 x 1.6 = 2.56 m2Applied Moment = 25 x 2.3 = 57.50 KNmResultant moment = 57.5 - 17.88 - 0.02 = 39.60 KNmBearing pressure =116.95/2.56+39.6x 6/1.6x1.6^2 - 36.79 = 66.90 KN/m2
< 85.84 KN/m2
Net bearing pressure = 66.9 - 25 x 0.2 = 61.90 KN/m2
Design moment, Mu = 2.2 x 61.9 x 0.3^2/2 6.13 KN/mEffective depth, d 145 mmArea of Steel, Ast = Mu/(0.87fy(d-0.416xu), where xu/d=1.202+-(1.4446-6.67735Mu/fckbd2))^1/2Hence, xu = 5.98 mm
and Ast1 = 119
Minimum Ast in slab (0.12%) = 240
Ast / face 120Provide 10 300 mm c/c per face
= 262
mm2
mm2
12 nos 12f bars mm2
Pu/fckbD
p/fck
Referring to chart 44 of SP16, Mux1/fckbD2
Mux1
Referring to chart 44 of SP16, Muy1/fckbD2
Muy1
αn
f @
mm2/m
mm2/m
mm2/mf bars @
mm2/m, O.K.
![Page 14: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/14.jpg)
20MVA Transf fdn Page 12
SHYAMA POWER (I) LTDDESIGN NO.- 1000
KN
![Page 15: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/15.jpg)
20MVA Transf fdn Page 13
SHYAMA POWER (I) LTDDESIGN NO.- 1000
![Page 16: trfrfdn-20 MVA(Runnisaidpur)](https://reader036.fdocuments.in/reader036/viewer/2022082511/5469d4a1b4af9f66458b4974/html5/thumbnails/16.jpg)
20MVA transf fdn Page 12
CLIENT POWER GRID CORPORATION OF INDIA LIMITED SHYAMA POWER (I) LTDPROJECT BIHAR SUB TRANSMISSION SYSTEM, PHASE II, PART II DESIGN NO.- 1000SUBSTATION 132/33KV Runnisaidpur S/S
Volume of transformer oil = 17200 LitresVolume of Soak Pit (Net) = 1.3x 17200 = 22360 LitresDepth of Soak Pit = 0.55 m
Surface Area of Soak Pit required = 22.36/0.55 = 40.65
Area occupied by Transformerfoundations & cooling system foundations = 3.150 x 2.350 + 2 x 0.4 x 2.775
= 9.62
Therfore, Gross area of Soak Pit required = 40.65+ 9.62 = 50.28
Inside Gross area of Soak Pit = 5.2 x 2.3 + 1.450 x 6.2+3x7 +5.8x1.45+1.4x4.4
= 56.48
5. Soak Pit Calculation:
m2
m2
m²
m2 > 50.28 m2