Surviving math
-
Upload
jimmy-keng -
Category
Education
-
view
1.245 -
download
4
description
Transcript of Surviving math
Da Qiao Primary School, Singapore
St Edward School, Florida
Da Qiao Primary School, Singapore
17 – 3 =
17 – 8 =
17
10 7
17
14 3
17
9 8
Primary 1 Singapore
St Edward School, Florida
Grade 2 USA
Archipelschool De Tweemaster – Kameleon, The Netherlands
Grade 5 The Netherlands
Archipelschool De Tweemaster – Kameleon, The Netherlands
Grade 5 The Netherlands
King Solomon Academy, London
Year 7 England
www.marshallcavendish.com/education/mci
High School Attached to Tsukuba University, Japan
Draw a polygon with no dots inside it. Investigate.
A polygon has 4 dots on the perimeter. Find an expression for its area.
Grade 9 Japan
Students who have mastered the basic skills which include basic one-step and two-step problems are ready to handle at least the least demanding of the secondary courses.
999 – 724 = 275
1000 – 724 = 276
12 ÷ 4 = 3
2 tenths ÷ 4
20 hundredths ÷ 4
20 hundredths ÷ 4 = 5 hundredths
3.05
First Hall
Second Hall
Third Hall9 876 ÷ 3 = 3292
3292 ÷ 4 = 823
823 x 5 = 4000 + 100 + 15 = 4115The second hall (and also the first hall) has 4115 chairs.
First Hall
Second Hall
Third Hall
Handling Information- Metacognition- Adult models the behaviour
Representing Solution- Visualization- Adult coaches “Can you see..?”
Computation- Number Sense- Encourage mental computation
Answer:
43 x 1.2m42 x 1.2m = 42m + 8.4m = 50.4m
50.4m ÷ 36 = 1.4m
1.4
1.4
Handling Information / Correcting Mistake- Metacognition- Adult models the behaviour
Representing Solution- Visualization- Adult coaches – use a diagram- Look for a Pattern- Adult coaches – use questions
Checking Answer- Number Sense- Encourage sense making
Primary 5 student figuring out things on his own.
Number of Girls
11 sweets each
8 sweets each Possible?
3 22+6=28 24+25=49 No
4 33+6=39 32+25=57 No
5 44+6=50 40+25=65 No
6
7
8
9
25 + 2 = 27
27 ÷ 3 = 9
9 + 1 = 10 There were 10 girls.
10 x 8 + 25 = 105 There were 105 sweets.
27 sweets were returned when they decided to have 8 each instead of 11. As each girl returned 3 sweets, there must be 9 girls to return 27 sweets. The last girl took 2 (to make her 6 sweets 8). That is why there were 25 sweets left over.
Men
Women
30
14
13
38
2 units = 385 units = 19 x 5 = 95
14+13=712
512→95
1212→95÷512=19 12=190+38=228
Therewere 228 fruits altogether .
$3
$3 $3
$3 $3 $3
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
$100
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
$100 – 6 x $3 = $82
4 units = $821 unit = $82 ÷ 4 = $20.50
$20.50 + $9 = $29.50She saved $29.50 on Thursday.
dots on perimeter dots inside
12 0
8 2
4 4
Sent to me by GOLD 90FMMr Lim packed 387 apples. Each apple had a mass of about 24g. He put them into three different baskets. The mass of the apples in Basket A was 3 times that of the apples in Basket C. The mass of the apples in Basket B is twice that of the apples in Basket C. The mass of the empty Basket C was 140g. What was the total mass of Basket C and the apples in it?
A
B
C
387 x 24 g = 9288 g6 units = 9288 g1 unit = 1548 g
The total mass of Basket C and the apples in it is 1548 g + 140 g = 1688 g.
It is about 1.7 kg.
Jane + Xueling50 units
Xueling + Siti64 units
14 units = 14 shells1 unit = 1 shell
Siti collected 30 shells.Xueling collected 34 shells.
257
Jim
George
343 – 257 = 86Together they had 600 stamps
86
Working BackwardsJim’s 7 eighths 343Jim’s 8 eighths 392George had 208
George’s 2 fifths 208George’s 5 fifths 520Jim had 80
Jim’s 1 third 80Jim’s total at first 240George had 360 at first
(a) 41 is under M(b) 101 is under S(c) 2011 is under T …. Really? How do you know?