RPH Tahun Satu
-
Upload
raja-romlah-raja-ngah -
Category
Documents
-
view
267 -
download
0
Transcript of RPH Tahun Satu
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
1/50
JENIS TEMA :
PERSEKITARAN ALAM SEMULAJADI
TEMA :
BETIK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN SATU
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
2/50
Class : 1 Merak
Theme : Nature (World of Knowledge)
Topic : The Papaya Plant
Skills :
3.5.1 Understand the meaning of words by looking at the picture
clues
4.4.2 Complete simple instructions, description, rhymes and other
texts with the missing words.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
3/50
Learning Outcomes: By the end of the lessons, pupils will be able to:
1. Listen and read a text using correct pronunciation.
2. Identify the different parts of plants correctly.
3. Match the words to the given pictures accurately.
Moral Value:
1. Taking care of plants.
2. Being kind to the nature.
Stages/Time Process & Procedures Aids
Set Induction
5 minutes
-Teacher brings a plastic bag.
-Teacher gives the clues.
- Pupils smell and name the
fruits.
fruits
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
4/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Shared Reading
15 minutes
- Teacher presents the lesson (read
a text about a papaya twice),
pupils listen.
- Pupils read individually/ as a
whole, guided by the teacher.
- Teacher explains about the
text and meaning of somenew words found in the text.
Reading Chart
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
5/50
This is a papaya plant.
It has big leaves.
It has a soft trunk.
It has long roots.
It has many fruits.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
6/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Pre-Writing
10 minutes
- Teacher guides pupils to name
the parts of the papaya plant.
- Teacher distributes a picture.
- Pupils label the parts of the
papaya plant.
Worksheet
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
7/50
Label the parts of the
papaya plant.
leaves
trunk
fruits
roots
l _ _ _ _ _
f_ _ _ _ _ t _ _ _ _
r _ _ _ _
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
8/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
While writing
10 minutes
- Teacher distributes 5 flip papers.
- Pupils fill in the blanks with the
correct words.
- Pupils present their products.
- Teacher checks pupils work.
leaves
trunk
fruits
roots
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
9/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Post Writing
10 minutes
- Copying correctly
Conclusion
10 minutes
- Pupils repeat the parts of the
papaya plant.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
10/50
Fill in the blanks with the correct answers.
papaya leaves trunk fruits roots
1.This is a _______ plant.
2.It has big _______.
3.
It has a soft _______.
4.It has long _______.
5.It has many _______.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
11/50
Kelas : 1 Merak
Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi
Topik : Betik
Bidang :
Membaca kalimah dan ayat pendek pelbagai baris.
Membaca doa dengan betul.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
12/50
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:
1. Membaca dengan betul kalimah dan ayat pendek yang
mengandungi pelbagai baris.
2. Menulis kalimah dengan betul.
Nilai Murni:
1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.
2. Kepentingan menjaga kebersihan.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
13/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Set Induksi
8 minit
- Permainan mencantum kad-kad
gambar.
- Murid menamakan buah-buahan
berdasarkan
gambar.
Kad gambar
Mendengar
Dan Bertutur
7 minit
- Soal-jawab tentang buah-buahan
kegemaran.
- Nama, warna dan rasa.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
14/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Di mana boleh
mendapatkannya?
Pra Baca
10 minit
- Guru menayangkan slaid
kalimah dan doa.
- Mengecam dan menyebut nama
huruf.
- Mengenal dan menamakan baris.
Slaid
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
15/50
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
16/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Memupuk Minat
Membaca
10 minit
- Membaca bersama guru.
- Guru membaca dan diikuti
murid.
- Guru menerangkan makna
kalimah dan doa-doa yang
dibaca.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
17/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Pra Tulis
5 minit
- Soal-jawab berdasarkan gambar.
- Memadankan kalimah dengan
gambar.
Kad gambar
Kad perkataan
Awal Tulisan
10 minit
- Memadankan keratan kalimah
dengan jawapan.
- Menyalin kalimah dengan betul.
Lembaran Kerja
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
18/50
Padankan kalimah dengan gambar yang betul.Persediaan Sebelum Makan.
http://i.ehow.com/images/ehows/steps/cutpapaya_1L.jpg -
8/14/2019 RPH Tahun Satu
19/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Penutup
10 minit
- Membaca doa sebelum dan
sesudah makan secara individu
dan berkumpulan.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
20/50
Baca Doa Sebelum dan Sesudah Makan.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
21/50
Class : 1 Merpati
Theme : Nature
Topic : How to Grow a Papaya Plant
Skills :
1.5 To link eating good foods with good health.
3.3 That plants grow.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
22/50
Learning Outcomes: By the end of the lessons, pupils will be able to:
1. Identify the healthy food.
2. State the steps to grow the papaya plant.
3. Match the words to the given pictures accurately.
Moral Value:
1. Taking care of plants.
2. Being kind to the nature.
Stages/Time Process & Procedures Aids
Set Induction
5 minutes
- Teacher and pupils visit the
school compound.
- Teacher asks pupils about the plants
around the school.
- Teacher asks the pupils to remember
the names of the plants.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
23/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Shared Reading
15 minutes
- Questions-answers based on the
tour.Names of the plants
What do they / we need to grow?
-Teacher read a text about How to
Grow a Papaya Plant, pupilslisten.
-Teacher explains about the text and
meaning of some new words found
in the text.
Chart:
1.Get a fresh
papaya fruit.
2.Cut the papaya
in half.
3.Scrape out the
seeds.
4.Select a sunny place.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
24/50
1. Get a fresh papaya fruit.
2. Cut the papaya in half.
3. Scrape out the seeds.
4. Select a sunny place .
How to Grow a Papaya Plant
http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html -
8/14/2019 RPH Tahun Satu
25/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Pre-Writing
10 minutes
- Teacher guides pupils to read
flash cards.
- Teacher distributes pictures and
flash cards.
- Pupils read individually/ as a
whole, guided by the teacher.
- Pupils match the words to the
correct pictures.
Flash cards
Picture cards
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
26/50
Match correctly.
fresh papaya fruit
sunny place
half papaya
papaya seeds
http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html -
8/14/2019 RPH Tahun Satu
27/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
While writing
10 minutes
- Teacher distributes flip papers.
- Pupils fill in the blanks with the
correct words.
- Pupils present their products.
- Teacher checks pupils work.
Flip papers
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
28/50
Stages/Time Process & Procedures Aids
Post Writing
10 minutes
- Copying correctly.
Conclusion
10 minutes
- Pupils repeat the parts of the
papaya plant.
- Teacher asks pupils to bring
papaya seeds on the next
lesson for their science project.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
29/50
1 2 3 4
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Look at the pictures and copy the correct phrase.Get a fresh papaya fruit.Cut the papaya in half.
Scrape out the seeds.Select a sunny place.
http://www.all-creatures.org/pics/papaya-seeds.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-half.htmlhttp://www.all-creatures.org/pics/papaya-fruit.html -
8/14/2019 RPH Tahun Satu
30/50
Kelas : 1 Merpati
Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi
Topik : Pokok Betik
Bidang :
1.3.2 Mud riang / sedih / bersemangat
(a) Memberi respon yang sesuai terhadap mud lagu yang diperdengar.
2.1.2 Menyanyi Secara Muzikal : Tempo /Melodi/ Ekspresi
(a) Menyanyikan lagu dengan betul mengikut tempo, melodi dan
ekspresi.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
31/50
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:
1. Menyanyi secara hafalan mengikut tempo, pic, dinamik dan mud.
2. Memberi respon melalui gerakan terhadap mud riang, sedih dan
bersemangat.
Nilai Murni:
1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.
2. Kepentingan bekerjasama.
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Set Induksi
7 minit
Guru memilih beberapa orang wakil
kumpulan dan memberikan mereka
beberapa bahagian pokok betik
seperti keratan dahan, daun, akar,
bunga dan biji betik.
Bahagian-bahagian
pokok betik dan bekas
berisi air.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
32/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Guru meletakkan bekas berisi air
ke atas meja dan meminta murid-murid lain keluar ke hadapan
kelas mengikut kumpulan.
- Guru mengarahkan murid-murid
tadi mencampakkan bahagian
pokok betik ke dalam air dan
meminta murid-murid lain
memerhatikan perubahan yangberlaku pada air.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
33/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Soal jawab
5 minit
- Guru meminta murid
menyatakan apa bentukperubahan yang berlaku pada air
di dalam bekas.
- Guru menyoal murid-murid
beberapa soalan berdasarkan
langkah dalam Set Induksi:
- Apakah yang boleh dilihat di
dalam air?
-Mengapakah air berkocak?
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
34/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Apakah yang boleh
menyebabkan daun-daun pokokjatuh atau berguguran?
Pra Nyanyi
10 minit
- Guru menayangkan video lagu
Tanya Sama Pokok.
- Murid diminta melihat dan
mendengar dengan teliti sambil
mengikut lagu secara perlahan.
Video Lagu
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
35/50
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
36/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Nyanyian dan
Gerakan10 minit
- Guru membimbing murid
menyanyi sambil melakonkanwatak sebagai angin, daun dan
pokok.
Pra Tulis
8 minit
- Memadankan perkataan dengan
gambar.
Kad Perkataan
Kad Gambar
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
37/50
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
38/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Awal Tulisan
10 minit
- Melengkapkan senikata lagu
dengan perkataan yangbetul.
Lembaran Kerja
Penutup
10 minit
- Menyanyi lagu sambil membuat
gerakan.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
39/50
Tanya sama ________ , apa sebab goyang?
Nanti jawab pokok , ________ yang goncang,
Tanya sama angin, apa sebab _________?
Nanti jawab angin, tanyalah _________.
Lengkapkan lirik lagu dengan perkataan yang betul.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
40/50
Kelas : 1 Merpati
Tema : Persekitaran-Alam Semulajadi
Topik : Kolaj Betik
Bidang :
1. Menggambar
i. Menggunakan bahan kutipan untuk menggambar secara : memotong,
menampal.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
41/50
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, diharapkan murid dapat:
a) Mengenal bahan-bahan untuk membuat kolaj betik.
b) Melakukan pergerakan motor halus dengan melakukan aktiviti
menggunting dan menampal.
Nilai Murni:
1. Mensyukuri ciptaan Tuhan.
2. Bekerjasama.
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Set Induksi7 minit
- Guru memilih beberapa orang
murid secara rawak ke hadapan
kelas.
Kain Penutup Mata
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
42/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Guru menutup mata murid-
murid itu dengan kain hitam.
Kemudian memberi mereka
merasa beberapa jenis buah
yang
telah diletakkan di dalambeberapa bekas kecil.
- Guru kemudiannya menyuruh
mereka ke tempat duduk mereka
semula.
Bekas-bekas kecil
berisi buah-buahan
seperti betik, limau
dan mangga.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
43/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Guru kemudiannya menyuruh
mereka ke tempat duduk mereka
semula.
- Guru menyoal beberapa
soalan:
Apa yang kamu makan/rasa
sebentar tadi?
Apakah rasanya?
Boleh kamu eja perkataan(betik, mangga)
Bekas-bekas kecil
berisi buah-buahan
seperti betik, limau
dan mangga.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
44/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Pra Menggambar
5 minit
- Guru menyatakan isi pelajaran.
-Guru memperkenalkan alat-
alatan untuk membuat kolaj
betik kepada murid satu persatu
iaitu kertas gambar betik, gam,
gunting, kertas-kertas warna,
pensel dan pembaris.
Kertas gambar betik,
gam, gunting, kertas
warna oren/merah dan
hijau,pensel dan
pembaris.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
45/50
Peralatan yang digunakan untuk membuat Kolaj Betik
gambar betik
kertas-kertas warna
alat melukisguntinggam
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
46/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Melihat dan
mendengar
15 minit
- Guru meminta semua murid ke
hadapan kelas supaya dapat
melihat dan mendengar dengan
teliti demonstrasi guru.
a) Sediakan gambar betik.
b) Ambil kertas warna, potong
panjang-panjang, buat segitiga
kecil dan segiempat tepat
menggunakan pensel dan
pembaris.
Kertas gambar betik,
gam, gunting, kertas
warna oren/merah dan
hijau,pensel dan
pembaris.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
47/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
c) Kertas warna yang sudah
dibuat lakaran segitiga kecil
dan segiempat tepat, dipotong
ikut bentuk yang dibuat.
d) Letakkan gam pada separuh
kertas warna segitiga dan
lekatkan di atas kertas
gambar
betik pada bahagian badan
betik.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
48/50
Cara-cara Membuat Kolaj
a. Sediakan gambar betik.
b. Ambil kertas warna, potong panjang-panjang, buat segitiga kecildan segiempat tepat menggunakan pensel dan pembaris.
c. Kertas warna yang sudah dibuat lakaran segitiga kecil dansegiempat tepat, dipotong ikut bentuk yang dibuat.
d. Letakkan gam pada separuh kertas warna segitiga dan lekatkan diatas kertas gambar betik pada bahagian badan betik.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
49/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
Menggambar
25 minit
- Membuat kolaj dengan bimbingan
guru.
a) Guru mengedarkan kertas
gambar betik kepada setiap
kumpulan.
b) Guru membimbing setiap
kumpulan murid membuat kolaj
daripada langkah satu hingga
langkah empat.
-
8/14/2019 RPH Tahun Satu
50/50
Langkah Perkembangan Aktiviti Bahan Bantu
- Membuat kolaj tanpa bimbingan
guru.
- Murid menyiapkan kolaj secara
berkumpulan.
Penutup
8 minit
- Murid mempamerkan hasil kerja
kumpulan masing-masing.
- Guru meminta murid membuat
kolaj buah-buahan lain di rumah
sebagai pengukuhan.