Renovation
-
Upload
rajpal-singh -
Category
Education
-
view
17 -
download
0
Transcript of Renovation
INTRODUCTIONFirstly I want to thanks mrs. Sushma
SINGH
MAM FOR THER CONSULTS AND AISO FOR GIVEN YOUS
A UNIQUE AND PARTICULAR PROJECT ARCHITECTURE
STRUCTURE OF R.P.V.V IN THIS PROJECT WQE MEASURE
THE AREA OF STAFF ROME AND AUDITIRIUM
STAFF ROOM – 2FLOOR AUDITORIUM – GROUND FLOORWE USE MATHS CHAPTER IN OUR
PROJECT ;
1 . Coordinate Geometry 2 . Statistics
3 . MensurationFor easiest understanding of the enormous data
this project is easy understand but also time saver after the all the factors . Its an educative project . We all the group members are happy to work on this project and we got success also all the topics were explain in very detail and very nicely in this
project .
Aims AndTHE AIMS OF OUR PROJECT IS TO THE ABOUT THE
ARCHITECTURE STRUCTURE OF R . P . V . V ROHINI .IN THIS PROJECT WE WILL GIVE OUR BEST AND
DO VERY HARD WORK . AND WE WILL TELL ABOUT INTRODUCTION ACKNOWLEDGEMENT , CONCLUSION ,
LIMINATION . FIRST OF ALL WE MEASURE THE ROOMS AND THEN WE MAKE THE GRAPH . IN THIS PROJECT MANY MACHENICAL TOPICS ARE
USED SUCH AS MESURATION AND CORDINATEGEOMETRY OUR GROUP MEMBERS .
THEY WILL ALSO MAKE A FINAL PRESENTATION WITHDRAWING SCALE DIAGRAME . THIS PROJECT HELPIN FUTURE TO MAKE ARCHITECTURE STRUCTURE
OF BUILDING . IT CREATE OUR INVENSTIONIN MATHEMATICAL . IT HELPS IN STUDY AND MAKE OUR
MIND SHARP . SECOND THANKS TO MRS. SUSHMA SINGH MAM .
Objective
HISTORY OF AREAMEASUREMENT
What occupied the geometers of five thousand year ago? The answer is
Earth mesurement the area problem has been studies since the baby-lonian . The method
used to calculate area range from decomposing the complicated
poiygons/poiyhedran into simpler regions , for example with parellel lines / planes or using
triangulations up to calculate Methods .
BABY ONION
• THE EARLIST RECORD FROM ANCIENTR BABY
LONION DEALS WITH THE MEASUREMENT OF CERTAIN
QUADRILATERALS . A (ABCD) = ¼( A + C ) ( B + D ) WHERE A , B , C ,
D IS THE SIDES OF A QUADRILATERAL UNFORTUNATELY
THIS GIVES THE CORRECT RESULT ONLY IN THE CASE OF THE RECTANGLE .
EGYPTIONThe visual justification method were employed
By Egyptions to calculate the area . The Area of an isosceles triangle . The isoscelesTriangle can be divided by altitude into two right
triangleThen join to form a rectangle of height equal to the
altitudeAnd base equal to one – half the base of the triangle
Area of Curved bodies A = ( ½ π r )
The formula will give us the area of a semicircle If r is the radius or a hemisphere if r be the diameter.
The value pai comes from the formula : The area of a circle of diameter g is calculated as that
Of a square of side 8 , so the value π is = π = [ 16/9 ] 2
Greek
Heron [ 75 AD ] ‘ s formula for the area of triangle
A = Where a , b , C are the sides and s is one
half of the Diameter , i , e s = ( a + b + c ) / 2
INDIANo An extension of Heron ‘ s triangle area formula
toQuadrilaterals was discovered by Brahmagupta
( ~ 620 AD ) : A ( abcd ) =
where a, b, c are the edges of lengths of cyclical Quadrilaterals , semiperimeter s = ( a + b + c +
d ) / 2 .This formula is an amazing symetric formula . If one side is zero length , say d = o , then we
haveA triangle ( which is always cyclic ) and this
formula reduces toHeron ‘ s one .
Generalizations of formula for quadrilaterals
A generalixations of Brahmagupta ‘ s formula for general
Quadrilaterals is an follows : A ( abcd ) = ( s – a ) ( s – b )
( s – c ) ( s – d ) – abcd cos ( a + b ) where a and b are
Two non -0 adjacent angles . If the quadrilateral is inscribed in one circle and circumscribed in another , than
the areaIs A ( abcd ) = abcd
C . A . Bretschneider ( 1842 ) gives another formula :
A ( abcd ) = 1 4 p – ( b + d – a – c ) Where P and Q Are the lengths of the
diagnals .
THE MAN WHO INVENTED ANALYTIC GEOMETRY, REN ‘E
DESCARTES ( 1596 – 1650 ) NEVER GOT OUT OF BED BEFORE 11 IN THE MORNING
ANALYTIC GEOMETRY BRINGS TOGETHER THE ANALYTICAL
OF ALGEBRA AND THE VISUAL IMMEDIACY OF GEOMETRY
BY PROVIDING A WAY TO VISUALIZE ALGEBRAIC FUNCTIONS . DESCARTES , A FRENCH PHILOSOPHER
AND MATHEMATICIAN , DID THIS THROUGH THE INTRODUCTION
OF THE COORDINATE SYSTEM THAT STILL BEARS HISNAME , THE CARTESIAN COORDINATE SYSTEM .DESCARTES PUBLISHED HIS IDEAS IN 1637 IN A
TREATISE CALLED LA GEOMETRIC ( GEOMETRY ) .
CORDINATE GEOMETRY
IT IS SAID ( ALTHOUGH THE STORY ISPROBABLE A MYTH ) THAT DESCARTES
CAME UP WITH THE IDEA FOR HIS COORDINATESYSTEM WHILE LYING IN BED AND WATCHINGA FLY CRAWL ON THE CEILING OF HIS ROOM .
DESCARDS GEOMETRY WAS AN APPENDIN TO A LARGER
WORK CALLED DISCOURSE ON THE METHOD OF PROPERLY
CONDUCTING ONE ‘ S REASON AND OF SEEKING THE TRUTH
IN THE SCIENCES . IN THIS WORK , DISCARTES SET OUT TO PLACE
HUMAN KNOWLEDGE ON A NEW , FIRM FOOTING , AN IMPORTANT TASK
IN AN AGE BESET WITH DOUBTS AND CONTROVERSY AND IN WHICH
SKEPTICISM REIGNED . DESCARTES HIMSELF HAD SEEN SERVICE
IN WARFARE SPURRED BY RELIGIOUS DISAGREEMENTS AND
HE WAS NO STRANGE TO SCIENTIFIC CONTROVERSY . EITHER . IN 1633 ,
HEARING THAT GALILEO HAD BEEN CONDEMNED FOR TEACHING
THAT THE EARTH MOVED THE SUM , DESCARTES ABRUPTLY
DECIDED NOT TO PUBLISH A WORK DEFENDING THE IDEA OF A SUN – CENTERED UNIVERSE
DESCARTES FOUND A MODEL FOR PROPERREASONING IN MATHEMATICS , ESPECIALLY
IN GEOMETRY AND HIS APPENDIN ON GEOMETRYWAS MEANT TO ILLUSTRATE THE EFFECTIVENESSAND USEFULNESS OF HIS METHOD . HIS METHOD
WAS BASED ON FOUR BASIC TRULES FOR DEDUCINGKNOWLEDGE IN THE MANNER OF A GEOMETRY
PROOF . HIS FAMOUS LINE , ‘’ I THINK THERFOREI AM , ‘’ REVEALS THE FIRST FIRM PIECE OF KNOWLEDGE
UPON WHICH HIS SUBSEQUENT DEDUCTIONS WERE BASED .IN 1649 , DESCARTES ACCEPTED AN INVITATION FROM
QUEEN CHRISTINE OF SWEDON TO MOVE TO THESWEDISH COURT IN STOKHLOM AND BECOME HER
PRIVATE TUTOR . HIS NEW EMPLOYER , HOWEVER , FORCED
HIM TO BEIGN LESSONAT 5 A. M .F FOR A MAN WHO
HADSTAYED IN BED TILL 11 SINCE
CHILDHOOD , THIS EARLY RISING , COMBINED WITH THE COLD ,
CLIMATE AND PROVED ….
STATISTICS (History)
IN OUR DAILY LIFE , WE HAVE TO COLLECT FACTSWHICH HELP US IN ANSWERING MOST OF THE QUESTIONS
CONCERNING THE WORLD IN WHICH WE LIVE . THE FACTS WE COLLECTARE OFTEN NUMBER FACTORS SUCH AS THE NUMBER OF RUN SCORED BY INDIAN TEAM
AGAINST PAKISTAN . THE METHOD OF TECHNIQUESOF COLLECTION , PRESENTATION , ANLYSES OFNUMERICAL DATA IN A LOGICAL SYSTEMATIC
MANNEER SO AS TO SERVE A PURPOSEIS KNOWN AS STATICS .
STATISTICS IS A MATHEMATICAL SCIENCEPERTAINING TO THE COLLECTION OF
PRESENTATION OF DATA .
Meaning of statistics
STATISTICS IS CONCERNED WITH
SCIENTIFIC METHOD FOR COLLECTING
AND PRESENTING , ORGANICING DATD
AS WELL AS DERIVING VALID CONCULSIONS
AND MAKING REASONABLE DECISION
ON THE BASIS OF THIS ANALYSIS …
THE WORD ‘’ STATISTICS ‘’ AND ‘’ STASTICAL ‘’
ARE DERIVED FROM THE LATIN WORDS STATUS MEANS
POLITICAL STATES . THE GERMAN STATISTICS , FIRST
INTRODUCED BYGOLTIFRIED ACHE WALL (1749) ,
ORIGINALLYDESIGNATED THE DATA ANLYSIS OF
STATE . IT WAS USED BY THE BRITISH MAINLY
FORADMINISTRATIVE AND GOVERMENTAL
BODIES . IN PARTICULAR CENSUS PROVIDE
REGULARINFORMATION ABOUT THE POPULATION
…..
FUNDAMENTAL CHARACTERSTICSOF STAISTICS ….
They are related to each other and are comparable . They are aggregate of facts and not a single
observationStatics' data are numerically expressed .
Statics are collection of data in a systematic mannerStatics are collected for a predetermine purpose
Statics deals with group and doesnot study individually .
Statics laws are not exact , they are true only on averages .
The data collected by someone else , other than the investigate
Are known as SECONDARY DATA . The data obtained in the original from
Are called UNGROUP DATA or RAW DATA . Today however statics and broadened
For beyond the service of a state or government , it includes areas such as :
Business Natural and social science
Medicines Before 3000 B . C the Babylonian used small
Clay tablets to record of tabulation of agricultural yields
And of commodities bartered or sold . The Egyptian analyzed the population and
metrialWealth of their Kingdoms .
The roma empire was the first government to gather extensive
Data about population , area and wealth of territaries that they
Controlled . An arrangement of raw numerical data in ascending
Or descending order of magnitude is called ARRAY .
SUB TOPICS
SOME RELATED DIFFINATION
This figure are in the ascendingOrder 4 ,5 , 8 , 18 , 28 , 29 , 31,
40 , 40 , 43 , 43 , 46 , 46 , 47 , 47 ,50 , 50 , 55 , 55 , 70 , 71 , 75 , 75 ,
80 , 90 …
The above data in the ascendingOder is called an arrayed and the way of
Arrangement is called an ‘array’The way of arrangement of data is the
Table is known as “frequency distribution”Make are called “variants“ the no of student who
Secured a particular no of marks are Frequency of variants is called “frequency of the variates”the number of times a number has been Repeated is called the “frequency of the variant”
continuous: quantities which can take are numerical values within a certain intervals
Discontinuous: quantities or variable which can take only a finite set of values . Each group into
which a Data is condensed is called a
The size of class is known as the class interval For Example – 10 is the class interval of class 0 – 10
Each class is bounded by 2 figure , which are called the ‘’Lower limits’’ and 20 is the ‘’ upper limit ‘’. The different
Between the upper limit of the class and the lower limitOf class is called as the class size .
The Value which lies midway between lower and upperLimits of class is Known as it ‘’ Mid Value ‘’ or ‘’ Class
Mark ‘’ . Class Mark = upper limits + lower limit
The Difference between the two extreme observationIs Known as the ‘’ RANGE ‘’ .
THREE MEASURES OF CENTRAL TRANDENCY ARE :A. MEANB. MODE
C. MEDIAN
MEAN
Median of Grouped data : if x1 , x 2 , x3 ………. Xn
Are veriable of variable x , then the arithmetic mean
Or simply mean of these values is denoted by x and
Is defined as x = x1+ x2 + x3+ …….. Xn
X = 1 = 1 n x x 1/ n ……..
ALGORITHMSTEPS – 1 = Prepare the frequency table in such a wayThat its column consist of the values of the variabe and
The second column the ∑ STEPS 2 = multiply the frequency of each row with
The corresponding values of variable to obtain Third column containing fix :
STEPS 3 = Find the sum of all the entries in column I. to obtain .
STEPS 4 = Find the Sum of all the frequencies in column2 to obtain .
STEPS 5 = Use the Formula x =For Example = Find the Missing frequency in the following
Frequency disturbution if it is Known that the meanOf the distribution is 1 : 46 No of accidents
Computation of arithmetic mean ∑ f = N = 86 + F1+ f2∑f1x1 =
140 + F1 + 2F2N = 200
200= 86 + F 1 + F 2F1 + F2 = 114 + f2 + f2
Also mean = 1461.46 = ∑f1 x 1n
1.46 = 140 + f1 + f2/200Sloving ½
F1=76 and f2 = 38
Steps deviation Method ….
STEPS – 1 – Obtain the FrequencyDistribution and prepare the frquency
Table in such away that first column consistsOf the values of the variable and the second
column Corresponding frequencies .
STEPS – 2 – Choose a number ‘’A’’ ( generally Known
As the assumed mean ) and take deviation d 1= x1 -4
About A . Write these deviation against theCorresponding in the 4 column .
RENOVATION IN STAFF ROOM ...
Staff Room has 4 walls .1. Let the name of wall of staff room ‘’A’’ Stay in east side
Length of wall = 431 cmBreadth of wall = 90 cm
Area of rectangle = length x breadthArea of wall ‘’A’’ = 431 X 90 = 38,790 cm 2
2 . Let the name of wall of staff room ‘’B’’ stay in north side .Length of the wall = 628 cmBreadth of the wall = 90 cm
Area of rectangle = length x breadthArea of wall ‘’B’’ = 628 x 90 = 56, 520 cm 2 .
3 . Let the name of wallOf staff room ‘’C’’ stay in
West side .Area of rectangle = l x b
Length of Almirah = 157 cmBreadth of Almirah = 80 cmArea of Almirah = 157 x 80
= 12,560 cm 2 .Area 0f 3 Almirah = 12,560 X 3
= 37,680 cm 2 .
AREA OF ONE RECTANGLE BOXESSIDE WALL = LENGTH X BREADTH
= 80 X 53 = 4240 CM 2 .AREA OF SIX RECTANGLE BOXES =
4240 X 6 = 25,440 CM 2 AREA OF ONE PILLAR = L X B = 90X29
= 2610 CM 2AREA OF FOUR PILLAR = 2610 X 4
= 10,440 CMAREA OF 3 BOXES BOUNDARY =
157 X 10 = 1570 X 3 = 4,710 CM 2TOTAL AREA OF WALL ‘’C’’
Lets the name of wall of staff room‘’D’’ stay in south side .Length of wall = 628 cmBreadth of wall = 90 cmArea of wall ‘’D’’ = L X B
= 628 X 90 = 56,520 cm 2Total Area of wall in staff room
Area of ‘’A’’ wall = 38790Area of ‘’B’’ wall = 56520Area of ‘’C’’ wall = 78270
Area of ‘’D’’ wall = 56520Total = 230100
Total area of wall in Staff room = 2,30,100 cm 2 .
Area of one tile = L X BLength of one tile = 46 cmBreadth of one tile = 30 cm
Area of one tile = ?Total area of total tile = 2,30,100 cm
Total tile = 166.73 tiles= 167 approx .
Rate of one tile = 46.66 rupeesCost of 167 tile = 167 x 46.66 = Rs . 27843 . 91 approx
Area of floor in staff room Length of floor = 628 cmBreadth of floor = 618 cmArea of Rectangle = L X B
Area of floor = 628 x 618 = 3,88,104 cm 2Area of floor boundary :628 x 10 = 6280 cm 2
618 x 10 = 6180 cm 2 .
628 X 10 = 6280 CM 2431 X 10 = 4310 CM 2
TOTAL AREA OF FLOOR BOUNDARY :6280 + 6180 + 6280 + 4310 = 23,050 CM 2
AREA OF 1 BOX FLOOR = 157 X 53 = 8,321 CM 2AREA OF 3 BOX FLOOR = 3 X 8231 = 24963 CM2
TOTAL AREA OF FLOOR TILES = 388104 + 23050 + 24963 = 436117 CM 2
AREA OF ONE FLOOR TILES = LX B
Length of one tile = 61 cm Breadth of one tile = 61 cm = 3,721 cm
Total floor tiles = 436117 upon 3721 = 117.20 tiles= 117 tiles approx .
Total floor tiles = 117 tiles approxCost of one tile = 135 rupees
Cost of 117 tiles = 117 x 135 = Rs . 15,795 approxTotal Cost of floor tiles = Rs . 15,795 approx .
Total renovation cost in staff room= Rs . 27843 . 91 + Rs . 15795 = 43,638.91
Total renovation cost in staff room = Rs , 43,640 approx …………..
The Wall of Auditorium stage Length of Wall = 1256 cm
Breadth of Wall = L x B = 1256 x 75 = 94200 cm Stair First = 58 x 21 = 1218 cm
Stair Second = 40 x 21 = 840 cm Stair third = 23 x 21 = 483 cmStair Fourth = 5 x 21 = 105 cm
Total area of Stair = 1218 + 840 + 483 + 105 = 2646 ..
TOTAL TILE GAP = 1570 CMTOTAL AREA OF WALL OF
AUDITIRIUM STAGE = 94200 + 2646 – 1570
= 95276 CMAREA OF 1 TILE = 46X 30
= 1380 CM …
Number of tiles = 95276 upon 1380 = 69 tilesRate of one tile = Rs. 46.66
Rate of 69 tile = 69 x 46.66 = Rs . 3219.54 approx
BOUNDARY WALL
Let the name of boundary wall stayIn north side is ‘’A’’
Length of Boundary Wall = 1509 cm
( I ) BREADTH OF BOUNDARY WALL = 15 CMAREA OF WALL ‘’A’’ = L X B = 1509 X 15 = 22635 CM
(II ) LET THE NAME OF BOUNDARY WALL IN STAY WEST SIDEIS ‘’B’’ LENGTH OF BOUNDARY WALL ‘’B’’ = 1536 CM
BREADTH OF BOUNDARY WALL ‘’B’’ = 15 CMAREA OF WALL ‘’B’’ = L X B = 1536 X 15 = 23040 CM
(III) LET THE NAME OF BOUNDARY WALL IN STAY SOUTH SIDE ‘’C’’ = LENGTH OF WALL ‘’C’’ = 1509 CM
BREADTH OF WALL ‘’C’’ = 15 CM AREA OF WALL ‘’C’’ == L X B = 1509 X15 = 22635 CM
(iv) LET THE NAME OF BOUNDARY WALL STAY IN EAST SIDE IS ‘’D’’ .
Length of wall ‘’d’’ = 1414 cmBreadth of wall ‘’d’’ = 10 cm
Area of wall ‘’d’’ = l x b = 14140 cmTotal area of boundary wall in
Auditorium =Area of wall ‘’a’’ = 22635 cmArea of wall ‘’b’’ = 23040 cmArea of wall ‘’c’’ = 22635 cmArea of wall ‘’d’’ = 14140 cm
Total area = 82450 cmArea of one tile = 3721 cm
Total tile = 82450 upon 3721 = 22.15
FLOOR
Length of floor = 1938 cmBreadth of floor = 1766 cm
Area of floor = l x b = 1938 x 1766= 3422508 cm
Area of one tile = 61 x 61 = 3721 cmNumber of floor tile
= 3422508 upon 3721Number of tile = 919.78 = 920 approx
Cost of one tile = 135 Cost of 920 tile = 135 x 920 =
124200Total renovation cost auditorium
Cost of stage = 3219.54Cost of boundary wall = 2990 . 25
Cost of floor = 124200 Cost of renovation in auditorium
= 130409 . 79 approx …
BIBLIOGRAPHY
We use N.C.E.R.P Maths bookOf our class 9 th . We use internet.
We need the help of our GuideTeacher Mrs . Sushma Singh she
Help us . We take help of ourClassmates and friends as well
as Parents ………
LIMITATIONS
WE FACE MANY DIFFICULTIES AND FIND VERYLIMITATIONS TO MAKE THIS PROJECT . WHEN
WE MAKE THIS PROJECT WE MISS OUR PERIODS LIKE – YOGA , GAMES AND LIBRARYBECAUSE WE HAVE NO ABSENTY PERIOD TOMAKE THIS PROJECTS LIKE SANSKRIT AND
SCIENCE . WE DO THIS PROJECT THEREARE NO TIME TO REVISION OF OUR EXAMS ..
SUGGESTIONWE WOULD LIKE TO GIVE OURSUGGESTION TO OUR GUIDE
TEACHER Mrs. SUSHMA SINGHTHAT SHE GIVE EXTRAORDINARY
PERIOD TO MAKE THIS PROJECT EDUCATEDAND PERFECT . SHE SEPARATE BOYS &
GIRLS . AND GIVE SEPRATE WORK TO EACHSTUDENT . SO , STUDENT FEEL NOT ANY
BURDEN TO THEMSELVES .