37waysfornewproductideas 121215141407-phpapp01-130114122512-phpapp01
mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
-
Upload
gopala-rao -
Category
Documents
-
view
214 -
download
0
Transcript of mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
8/13/2019 mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
http://slidepdf.com/reader/full/mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01 1/5
CONCRETE MIX PROPORTIONING - GUIDELINES (M-20,A-20)
Test data required for different kind of material :-
Specific gravity ofProperty
Coarse
aggregate
Fine
aggregate1) Cement = 3.152) Mineral admixture = N.A. Water absorption (by mass) 0.5 % Nil
3) Coarse aggregate = 2.6 Free (surface) moisture (by mass) Nil 2.0 %
4) Fine aggregate = 2.6 Type of aggregate Graded 20 mm Zone-III
CALCULATION FOR MIX PROPORTION :-
Calculation of Target mean compressive strength ( f ’ck )
[as per IS-10262:2009 clause 3.2, Table-1; IS-456:2000 Table-2]
f ’ck = f ck + 1.65 s = 20 + 1.65*4 =26.6 N/mm2
Calculation of water cement ratio [as per IS-456:2000 Table– 5 ]
Maximum free Water cement ratio = 0.55
Based on experience adopt water cement ratio 0.5 < 0.55 Hence ok
Calculation of Water content [as per IS-10262:2009 Table-2]
Water content (Wc)= 186 lit.
Correction in water content for slump= (S l-50)*3/(100*25)*Wc = (100-50)*3/(100*25)*186 =11 lit.
Corrected water content (W’c)= 186+11=197 lit.
Calculation of Cement content [as per IS-456:2000 Table-5 & 6]
Water cement ratio = 0.5
Stipulations for proportioning (considering practical data) :-
Grade designation M20 Conforming to IS-456:2000 (Table 2)
Type of cement O.P.C.- 43 As per relevant IS Code (for OPC IS-8112)
Type of mineral admixture (optional) N.A. Conforming to IS-3812 (Part I)
Maximum nominal size of aggregate 20 mm Conforming to IS-383 (Table 2)
Exposure condition Mild Conforming to IS-456:2000 (Table 3)
Minimum cement content 300 kg/m3 Conforming to IS-456:2000 (Table 5 & 6)
Maximum free water cement ratio 0.55 Conforming to IS-456:2000 (Table 5)
Workability (by slump) (Sl) 100 mm Conforming to IS-456:2000 (Clause 7)
Method of concrete placing (optional) Pumping
Degree of supervision Good Conforming to IS-10262:2009 (it affect ‘s’
of table 1)Type of aggregate Crushing
angular
Conforming to IS-10262:2009 (Clause 4.2)
Maximum Cement content 450 kg/m3 Conforming to IS-456:2000 (Clause 8.2.4.2)
Chemical Admixture type Superplasticizer Conforming to IS-9103
5) Water = 1
6) Chemical admixture = 1.145
8/13/2019 mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
http://slidepdf.com/reader/full/mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01 2/5
Cement content = water content/0.5 = 197/0.5 = 394 kg/m3
>Min. Cement content =300 kg/m3 Hence ok
Calculation of volume of Coarse Aggregate [as per IS-383 Table-4, IS-10262:2009 Table-3]
Volume of Coarse aggregate per unit volume of total aggregate = 0.64
[ For Zone III Fine aggregate & 0.5 water cement ratio ]
Calculation of volume of Fine Aggregate
Volume of Fine aggregate per unit volume of total aggregate = 1-0.64 = 0.36
Mix Calculation
Volume of Concrete = 1 m3
Volume of Cement = 394/(3.15*1000) = 0.125 m3
Volume of Water content = 197/(1*1000) = 0.197 m3
Volume of All in Aggregate = 1-(0.125+0.197) = 0.678 m3
Mass of Coarse Aggregate = 0.678*0.64*2.6*1000 = 1128 kg
Mass of Fine Aggregate = 0.678*0.36*2.6*1000 = 635 kg
Mix Proportions (For Trial Number 1)
Ingredients Quantity (per m3)
Cement 394 kg
Water 197 lit
Fine Aggregate 635 kg
Coarse Aggregate 1128 kg
Water Cement ratio 0.5
CORRECTIONS :-
1) Correction for Chemical Admixture & placing of concrete
[As per clause 4.2 of IS-10262:2009 :- water reducing admixture & super plasticizing admixture reduce water
content 5%-10% & ≥20% respectively]
As super plasticizer is used, the water content can be reduced 20% and above.
Here, we consider 29% reduction of water
Therefore reduced water content = 197*(1-0.29) =197*0.71 = 140 lit.
Water cement ratio = 0.5
Cement content = water content/0.5 = 140/0.5 = 280 kg/m3 <Min. Cement content =300 kg/m3
Hence, consider Cement content = 300 kg/m3 Hence ok
Now, Water cement ratio = 140/300 = 0.47 <Maximum free Water cement ratio = 0.55 Hence ok
Volume Of Coarse Aggregate [as per IS-383 Table-4, IS-10262:2009 Table-3]
Volume of Coarse aggregate per unit volume of total aggregate = 0.64
[ For Zone III Fine aggregate & 0.5 water cement ratio ]
Volume of Coarse aggregate per unit volume of total aggregate =0.64 +(0.01/0.05)*(0.5-water content)
[ For Zone III Fine aggregate & 0.47 water cement ratio ] =0.64 +(0.01/0.05)*(0.5-0.47) =0.64 + 0.006=0.646
For pumpable concrete these value should be reduced by 10%
8/13/2019 mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
http://slidepdf.com/reader/full/mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01 3/5
Now, volume of Coarse aggregate per unit volume of total aggregate = 0.646*(1-0.1) = 0.581
Volume Of Fine Aggregate
Volume of Fine aggregate per unit volume of total aggregate = 1-0.581 = 0.419
Mix Calculation
Volume of Concrete = 1 m3
Volume of Cement = 300/(3.15*1000) = 0.095 m3
Volume of Water content = 140/(1*1000) = 0.14 m3
Mass of Chemical Admixture = @ 2% by mass of cementitious material = 300*(2/100) = 6 kg
[ For Super plasticizer]
Volume of Chemical Admixture = 6/(1.145*1000) = 0.005 m
3
Volume of All in Aggregate = 1-(0.095+0.14+0.005) = 0.76 m3
Mass of Coarse Aggregate = 0.76*0.581*2.6*1000 = 1148 kg
Mass of Fine Aggregate = 0.76*0.419*2.6*1000 = 828 kg
Now,
2) Correction on daily basis for Water absorption & Free (surface) moisture of aggregate
Corrected water content = Water content + Correction for water absorption ( Wca & Wfa )
- Correction for Free (surface) moisture ( Mca & Mfa )
=140+(5.74+0.00)-(0.00+16.56)=129.18 lit
Corrected Coarse Aggregate = Coarse Aggregate - Correction for water absorption of C.A. ( Wca )
+ Correction for Free (surface) moisture of C.A. ( M ca )
=1148-5.74+0.00=1142.26 kg
Corrected Fine Aggregate = Fine Aggregate - Correction for water absorption of F.A. ( W fa )
+ Correction for Free (surface) moisture of F.A. ( Mfa )
=828-0.00+16.56=844.56 kg
Now,
Mix Proportions (For Trial Number 1)Ingredients Quantity (per m
3)
Cement 300 kg
Water 140 lit
Fine Aggregate 828 kg
Coarse Aggregate 1148 kg
Chemical admixture 6 kg
Water Cement ratio 0.47
Mix Proportions (For Trial Number 1)
Ingredients Quantity (per m3)
Cement 300 kg
Water 140 lit
Fine Aggregate 828 kg
Coarse Aggregate 1148 kg
Chemical admixture 6 kg
Water Cement ratio 0.47
8/13/2019 mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01
http://slidepdf.com/reader/full/mixdesign102622009p-130206002424-phpapp01 4/5
TRIAL MIXES
The calculated mix proportions shall be checked by means of trial batches.
- Trial Mix No. 1
Workability of the Trial Mix No. 1 shall be measured. The mix shall be carefully observed for freedom
from segregation and bleeding and its finishing properties. If the measured workability of Trial Mix No. 1
is different from the stipulated value, the water and/or admixture content shall be adjusted suitably.
- Trial Mix No. 2
With this adjustment in Trial Mix No. 1, the mix proportion shall be recalculated keeping the free water-
cement ratio at the pre-selected value.
- Trial Mix No. 3 & 4
Trial Mixes No. 3 & 4 shall be made with the water content same as Trial Mix No. 2 and varying the free
water-cement ratio by +/-10% of the preselected value.
Mix No. 2 to 4 normally provides sufficient information, including the relationship between compressive
strength and water-cement ratio, from which the mix proportions for field trials may be arrived at.