MATHEMATICS · 2020. 10. 31. · Express 34 035 g in kilograms. (1) 34.035 kg (3) 340.35 kg (2)...
Transcript of MATHEMATICS · 2020. 10. 31. · Express 34 035 g in kilograms. (1) 34.035 kg (3) 340.35 kg (2)...
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
Name Class Date
Primary 6
MATHEMATICSEND-OF-YEAR ASSESSMENT (SET 1)
INSTRUCTIONS
PAPER 1 (The use of calculators is not allowed.)
Total time for Booklets A and B: 50 min
BOOKLET A: MULTIPLE–CHOICE [20 marks]
BOOKLET B: SHORT–ANSWER [20 marks]
PAPER 2 (The use of calculators is allowed.)
Time for Paper 2: 1 h 40 min
SHORT-ANSWER [10 marks]
STRUCTURED / LONG–ANSWER [50 marks]
PAPER BOOKLET MARKS
1A / 20B / 20
2 / 10 / 50
TOTAL / 100
SAPMATP6_EY1Page 1/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
PAPER 1 (BOOKLET A) Questions 1 to 10 carry 1 mark each. Questions 11 to 15 carry 2 marks each. For each question, choose the correct answer and write its number (1, 2, 3 or 4) in the brackets provided. [20 m]
1. Express 34 035 g in kilograms.
(1) 34.035 kg (3) 340.35 kg (2) 34.350 kg (4) 3403.5 kg ( )
2. Round off 87.948 to 2 decimal places.
(1) 87.90 (3) 87.95 (2) 87.94 (4) 88.00 ()
3. Find 6__11of1210.
(1) 110 (3) 660 (2) 330 (4) 880 ()
4. How many minutes are there in 2 3__4h?
(1) 165min (3) 245min (2) 234min (4) 275min ()
5. Find the value of 120 – 45 + 3 × 4 ÷ 3.
(1) 71 (3) 96 (2) 79 (4) 104 ()
6. Samantha bought 3.2 kg of fish at $4 per kg. How much did she pay for the fish?
(1) $7.20 (3) $12.80 (2) $8.80 (4) $16.80 ( )
7. Find the value of 83 – 12q
___16whenq=4.
(1) 35 (3) 80 (2) 48 (4) 86 ()
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
8. In the figure below, not drawn to scale, find ∠x.
108º
75ºx
(1) 30º (3) 72º (2) 36º (4) 105º ()
9. Below shows a solid.
Which of the following shows the correct net of the above solid?
(1) (3)
(2) (4)
()
10. For every 3 bowls of herbal chicken soup, Aunt Tricia needs 45 g of herbs. If she needs to brew 72 such bowls of herbal chicken soup, how much herbs does she need?
(1) 135g (3) 1080g (2) 216g (4) 3240g ()
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
The figure below is made up of two quadrants and a rectangle. Use it to answer questions 11 and 12.
30cm
12cm
11. Find the perimeter of the figure. (Take p=3.14)
(1) 121.68cm (3) 234.72cm (2) 145.68cm (4) 258.72cm ()
12. Find the area of the figure. (Take p=3.14)
(1) 397.68cm2 (3) 586.08cm2 (2) 510.72cm2 (4) 1264.32cm2 ()
13. The figure below is made up of a rectangle, a triangle and a square. What is the area of the figure?
26cm
10cm
4cm
(1) 212cm2 (3) 520cm2
(2) 242cm2 (4) 1040cm2 ()
14. Gary travelled at an average speed of 80 km/h to Town X. He took 6 hours to reach Town X. How long did Albert take to travel to Town X if he travelled at
3__4 of Gary’s average speed?
(1) 2h (3) 41__2h
(2) 3h (4) 8h ()
15. Darryl left his house at 7.30 am. The distance between his house and his office was 100 km. At what time would Darryl arrive at his office if he drove at an average speed of 75 km/h?
(1) 8.20am (3) 8.50am (2) 8.30am (4) 9.00am ()
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
PAPER 1 (BOOKLET B) Questions 16 to 25 carry 1 mark each. Questions 26 to 30 carry 2 marks each. For questions 26 to 30, show your working clearly in the space given. Write your answers on the lines provided. For questions that require units, these units are provided. Give your answers in the stated units. [20 m]
The bar graph below shows the number of books read by five girls in a month. Study it carefully and answer questions 16 to 18.
18
16
14
12
10
8
6
4
2
Sandy Emily Sue Joan Rina
numberof books
16. How many more books did Emily read than Sue?
Ans: more
17. Find the ratio of the number of books read by Sue to the total number of books read by the five girls.
Ans:
18. If the five girls read the same number of books every month, how many books do they read altogetherin3months?
Ans: books
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
19. Christine is 4 years older than her sister. If her sister is 4x years old, how old will Christine bein5years’time?
Ans: yearsold
20. State if the unit shape shown below can be tessellated.
Ans:
21. Complete the symmetric figure below.
Ans:
22. Find ∠m.
m Ans: º
23. A toy car costs $98 and a toy yacht costs $104. Tony wants to buy both toys. However, he has only $67. How much more money does Tony need in order to buy both toys?
Ans: $
24. 4__7ofthestudentsinaschoolaregirls.70boyswearglasses.Ifthereare630studentsinthe
school,howmanyboysdonotwearglasses?
Ans: boys
SAPMATP6_EY1Page 6/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
25. Joyce travelled 3 hours from Town X to Town Y at an average speed of 80 km/h. She then travelled 2 hours from Town Y to Town Z at an average speed of 75 km/h. Find the total distance between Town X and Town Z.
Ans: km
26. Margaret saves 95 cents every day. How much will she save in 3 weeks?
Ans: $
27. The figure below is made up of two similar equilateral triangles and a rectangle. Find the perimeter of the figure.
23cm 23cm
69cm
11cm
Ans: cm
28. Thelengthofthesidesofatriangleisintheratio3:5:9.Ifthesumofthelongestandtheshortest sides is 48 cm, find the perimeter of the triangle.
Ans: cm
29. David drove at an average speed of 72 km/h from 8 am to 11.30 am. How far did he drive?
Ans: km
30. A rectangular tank contains 12.5 l of water. If the base area of the tank is 500 cm2, find the height of the water level in the tank. (1 l=1000cm3)
Ans: cm
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
PAPER 2 Questions 1 to 5 carry 2 marks each. Show your working clearly in the space given. Write your answers on the lines provided. For questions that require units, these units are provided. Give your answers in the stated units. [10 m]
1. The figure below is made up of four identical squares. Find its perimeter.
80cm
Ans: cm
2. Uncle Smith has 2 shops. The earnings for shop B is 20% more than that of shop A in February. If the earnings for both shops is $15 840, what is the earnings for shop A in February?
Ans: $
3. The average of 6 consecutive numbers is 47.5. What is the total of the first 3 numbers?
Ans:
4. Joshua drove from City A to City B at an average speed. He took 6 hours to travel 3__4ofthe
journey. If he travelled the remaining 120 km at the same speed, find his average speed for
the whole journey.
Ans: km/h
5. Find the area of 3 quadrants of radius 35 cm. (Take p=22__7)
Ans: cm2
SAPMATP6_EY1Page �/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
For questions 6 to 18, show your working clearly in the space and write your answers on the lines provided. The number of marks available is shown in brackets [ ] at the end of each question or part-question. [50 m]
6. Sandra had thrice as many stickers as Joan. Joan had 80 stickers more than Geraldine. If Geraldine had 24 stickers, how many stickers did they have altogether? [3]
Ans:
7. The rectangular tank shown below is 40% filled with water. Find the volume of water in the tank. [3]
30cm
10cm18cm
Ans:
SAPMATP6_EY1Page 9/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
8. When a bag of rice was 0.8 full, its mass was 1.8 kg. Some rice was removed from the bag. The bag of rice, now half-full, had a mass of 1.2 kg. Find the mass of the bag. Express the answer in grams. [3]
Ans:
9. Gina spent 1__5ofhermoneyonadressand1__2oftheremainingmoneyona
pair of skates.
(a) What fraction of her money had Gina left? [1]
(b) If Gina had $150 left, how much money did she have at first? [2]
Ans: (a)
(b)
SAPMATP6_EY1Page 10/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
10. At a club, the ratio of the number of adults to the number of children was 7 : 2. The ratio of thenumberofmentothenumberofchildrenwas5:2.
(a) Express the ratio of the number of women to the number of children in its simplest form. [1]
(b) There were 48 more men than women. How many people were at the club? [2]
Ans: (a)
(b)
11. The figure below shows a right-angled triangle and a square overlapping a circle. Oisthecentre of the circle. Find the area of the unshaded part. (Take p = 3.14) [4]
25cm
22cm16cm
O
Ans:
SAPMATP6_EY1Page 11/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
12. Andy drove at an average speed from City M to City N. He covered 1__6 of his journey in 48 minutes.
(a) If Andy arrived in City N at 3.48 pm, at what time did he start his journey? [2]
(b) If the distance between City M and City N was 360 km, what was Andy’s average speed? [2]
Ans: (a)
(b)
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
13. During a sale, all the items in an electrical shop were sold at a 25% discount. Mr Fields bought a television set for $1905 and a microwave oven for $270. What was the total price of the television set and the microwave oven before the discount? [4]
Ans:
14. The figure below is made up of a square, a circle and a right-angled triangle enclosed in the circle. Find the area of the shaded parts of the figure if Oisthecentreofthecircle.
(Take p = 3.14) [4]
42cmO
Ans:
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
15. Jason travelled from Town P to Town Q at an average speed of 72 km/h. Ethan travelled from Town Q to Town P at an average speed of 80 km/h. If Jason and Ethan left the respective towns at the same time and met each other along the way after travelling for 3 hours, find the distance between the Town P and Town Q. [4]
Ans:
16. Mr Brown and Mr Smith left City A and City B respectively and drove in opposite directions at 9 am. Mr Brown travelled at an average speed of 72 km/h while Mr Smith travelled at 18 km/h faster than Mr Brown. How far apart were City A and City B if they met each other at 11.30 am? [5]
Ans:
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
17. The figure below is made up of a rectangle and an isosceles triangle.
120cm
55cm 78cm
(a) Find the perimeter of the figure. [2]
(b) Find the area of the figure. [3]
Ans: (a)
(b)
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
18. Chris has a wooden rectangular block measuring 48 cm by 54 cm by 40 cm.
(a) He wants to cut some 4cm cubes from the wooden rectangular block. What is the maximum number of such cubes that he can cut? [2]
(b) He decides to cut 3 similar rectangular cuboids measuring 15 cm by 10 cm by 5 cm from the wooden block instead. What is the volume of the remaining wooden block? [3]
Ans: (a)
(b)
SAPMATP6_EY1Page 16/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
SOLuTiOnS TO Ey1
Paper 11. (1) 34035g÷1000=34.035kg2. (3)3. (3)
6___11 ×1210=660
110
4. (1) 1h→ 60min 2h→ 120min
3__4 ×60=4515
min
120+45=165min5. (2) 120–45+3×4÷3 =120–45+12÷3 =120–45+4 =796. (3) 3.2×$4=$12.807. (3) 83– 12×4_____ 16 =83– 48___16
=83–3=80
8. (2) 180º–108º=72º 72º÷2=36º9. (3)10. (3) 3bowls→ 45g 1bowl→ 15g 72bowls→ 15×72=1080g11. (1)
1__4 ×3.14×24=18.846
cm
18.84+30+12+18.84+30+12 =121.68cm12. (3)
1__4 ×3.14×12×12=113.043
cm2
12×30=360cm2
360+113.04+113.04=586.08cm2
13. (1) 26–10=16cm Areaofrectangle=4×16
=64cm2
Areaofsquare=10×10=100cm2
10–4=6cm
Areaoftriangle= 1__2 ×6×16=48cm2
64+100+48=212cm2
14. (4) Gary→ distance=80km/h×6h
=480km Albert→ averagespeed= 3__4 ×80
=60km/h Albert→ timetaken=480km÷60km/h
=8h15. (3) Timetaken=100km÷75km/h
=1 1__3 h=1h20min
1h 20min
7.30am 8.30am 8.50am
16. 11 16–5=11books17. 5 : 53 10+16+5+10+12=53books 5:5318. 159 53×3=159books19. 4x + 9 Now→ 4x+4 5years’time→ 4x+4+5=(4x+9)yearsold20. No21.
22. 120 60º+60º=120º
23. 135 $98+$104=$202 $202–$67=$135
24. 200
3__7×630=27090
(allboys)
270–70=200boys25. 390 XtoY→ distance=80km/h×3h
=240km YtoZ→distance=75km/h×2h
=150km 240+150=390km26. 19.95 3weeks=3×7days=21days $0.95×21=$19.9527. 206 69–23–23=23cm 69+11+23+23+23+23+23+11 =23×5+69+11+11 =206cm
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
28. 68 3+9=12units 12units→48cm 1unit→ 48cm÷12=4cm 3+5+9=17units 17units→ 4×17=68cm29. 252 8amto11.30am=31__2h
Distance=72km×31__2h
=72km/h×7__2h
=252km30. 25 12.5=12500cm3
12500cm3÷500cm2=25cm
Paper 21. 800 80cm×10=800cm2. 7200
100%
100% 20%
shopAshopB
100%+100%+20%=220% 220%→$15840 1%→$72 100%→$72003. 138 47.5×6=285 0+1+2+3+4+5=15 285–15=270 270÷6=45 The first 3 numbers are 45, 46 and 47. 45+46+47=138
4. 60 1stpart:2ndpart 3:1 1unit→120km 3units→360km Averagespeed=360km÷6h
=60km/h5. 2887.5
53__4×22___7×35×35=5775_____2 2
11
=2887.5cm2
6. 440 stickers24 80
Joan
Geraldine
Sandra
?
Joan→24+80=104 Sandra→104×3=312 24+104+312=440 Theyhad440stickersaltogether.
7. 2160 cm3
40____100×30=12cm(heightofwater)
18×10×12=2160cm3
Thevolumeofwateris2160cm3.8. 200 g
1.8kg
When0.8full
When0.5full
bag
bag
1.2kg
8–5=3units 3units→1.8–1.2=0.6kg 1unit→0.6÷3=0.2kg 8units→0.2×8=1.6kg bag→1.8–1.6=0.2kg Themassofthebagis200g.
9. (a) 2 __5
dress
skates left
1–1__5=4__5
2
1__2×4__5=2__5
Ginaleft2__5ofhermoney. (b) $375 2units→$150 1unit→ $150÷2=$75 5units→ $75×5=$375 She had $375 at first.10. (a) 1 : 1 men:women:children 5:?:2 7 :2 women→ 7–5=2units 2:2=1:1 Theratiois1:1. (b) 144 3units→ 48 1unit→ 16 7+2=9units 9units→ 9×16=144 Therewere144people.11. 877.88 cm2
areaofcircle=3.14×16×16=803.84cm2
3__4×803.84=602.88cm2
areaoftriangle=1__2×22×25=275cm2
602.88+275=877.88cm2
Theareaoftheunshadedpartis877.88cm2.
SAPMATP6_EY1Page 1�/19
Taken from CA & SA MATHEMATICS 6© Singapore Asia Publishers Pte LtdWebsite: www.sapgrp.com | Facebook: Singapore-Asia-Publishers
P6 MATHS
12. (a) 11 am 6×48min=288min=4h48min
1h 48min
11am 12pm 1pm 2pm 3pm 3.48pm
1h 1h 1h
Hestartedhisjourneyat11am. (b) 75 km/h 4h48min=44__5h=24___5h
Averagespeed=360km÷24___5h=75km/h
Hisaveragespeedwas75km/h.13. $2900 75%→ $1905 1%→ $25.40 100%→ $2540(television) 75%→ $270 1%→ $3.60 100%→ $360(oven) $2540+$360=$2900 Totalpricewas$2900.
14. 599.76 cm2
Areaofsquare=42×42=1764cm2
Areaofcircle=3.14×21×21=1384.74cm2
Areaoftriangle=1__2×21×21
=220.5cm2
1764cm2–1384.74cm2+220.5cm2=599.76cm2
The shaded area of the figure is 599.76 cm2.
15. 456 km Jason→ 72km/h×3h
=216km Ethan→ 80km/h×3h
=240km 216+240=456km The distance between the two towns was
456km.
16. 405 km 9amto11.30am→2.5h Brown→ 72km/h×2.5h=180km Smith→ 18+72=90km/h 90km/h×2.5h=225km 180+225=405km Thecitieswere405kmapart.
17. (a) 428 cm 55+120+78+55+120=428cm The perimeter of the figure is 428 cm.
(b) 8112.5 cm2
55×120=6600cm2
1__2×55×55=1512.5cm2
6600+1512.5=8112.5cm2
Thearea of the figure is 8112.5 cm2.
18. (a) 1560 cubes 48cm÷4cm=12 54cm÷4cm=13.5 40cm÷4cm=10 Sincethewidthoftheblockcanonlybecut
to13pieces, 12×13×10=1560 Hecancutamaximumof1560cubes.
(b) 101 430 cm3
15×10×5=750cm3
3×750=2250cm3
48×54×40=103680cm3
103680–2250=101430cm3
Thevolumeoftheremainingwoodenblockis101430cm3.
SAPMATP6_EY1Page 19/19