Infinity Profit System Review - The Truth About IPS
-
Upload
naphtali-mbatha -
Category
Business
-
view
484 -
download
0
Transcript of Infinity Profit System Review - The Truth About IPS
Products
There are two products both of which yield 100% commissions.
Meaning You break even on your First sale of these products.
Starter PackageBe Yourself
Build Your Strength
Imagine Your Future
Who is Your Audience
There’s No Difference
Plus More
BASIC PACKAGEBusiness Automation
Every business faces fierce competition--both in terms of sales and, just as importantly, efficiency and effectiveness. That's where automation comes in: To remain competitive you need to automate--or someone else will automate you out of business
Basic PackageThe First Steps To Systemizing A Business
What Managers Can Learn From Programmers
Why Business Systemization Is So Important
The Power Of Flow Charts
Automation And Force
Automated Business Model
Plus More
Additional ProductsInfinity Profit System Also Comes With:
A complete WordPress blog setup and marketing instructions for the blog.
Integrated Autoresponder to follow up with your prospects.
Software Toolbox - IPS Link Shortener
Resources - SEO, Traffic Source, Tax Help, Magazine Ad Placement, Direct Mail
Compensation PlanWEEK 1/MONTH 1
Recruit 4 people in your first week/month #4 signups#
Your 1st Signup You Keep
Your 2nd Signup Is Passed Up To Your Sponsor
Your 3rd Signup You keep
Your 4th Signup Is Passed Up To Your Sponsor
5th Signup - to infinity - You Keep
2 Sponsored *$25 = $50 Profit
Compensation PlanWEEK 2/MONTH 2
Your 1st & 3rd Signup Get Their First Four Signups Each
They Have To PassUp Sales Just Like The Rest Of Us
You Keep Your 1st & 3rd’s 2nd & 4th’s That They Sponsored
Giving You A Lot Of 4 New Signups Who Each Have to Pass you Up 2 Sales Each
4 New Signups *$25 = $100 + $50 From Your First Week Giving You $150 Total In Residual Income By End of Week
#2/Month #2
Compensation PlanWEEK 3/MONTH 3
Your 4 New Passup Sales Recruit 4 People Each Their 1st Week - Your 3rd
Week - 4 * 4 = 16 Total New Team Members You keep The 2nd & 4th Signups
of Each Giving You 8 New Passup Sales, Generating You 8*$25 = $200 + Your
Previous $150 Granting You $350 In Residual Income By Week #3/Month #3
WEEK 4/MONTH 4
Your 8 New Signups Get 4 Each, 8*4 = 32 New Signups, Giving You A Total
Of New Passup Sales
16*$25= $400 + $350 = $750 in Residual Income By Week #4/Month #4
Compensation PlanWEEK 5/MONTH 5
Your 16 New Passed Up Sale Get 4 Sales Each Generating 64 New Signups, You Keep Half, Their 2nd & 4th’s Granting You 32 New Signups
32*$25= $800 + Your $750 = $1,550 In Residual Income By
Week #5/Month #5
WEEK 6/MONTH 6
Your 32 Get 4 Each, 128 New People,You Keep Half, 64 New Passup Sales For You.
64*$25=$1600 + Your $1,550 = $3,150 By Week #6/Month #6
Compensation PlanWEEK 7/MONTH 7
Right. Week 7, Your 64 Get 4 Signups Each, You Receive Their 2nd & 4th Signups So, 64*4=256
256/2 = 128 New Passup Sales
128 * $25 = $3,200 + Your $3,150 = $6,350 In Residual Income By Week #7/ Month #7
WEEK 8/MONTH 8
Your 128 Get 4 Each, 128*4=512. 512/2 = 256, 256*$25 = $6400+ Your $6350 = $12,750 In Residual Income By Week #8/ Month #8
Compensation PlanWEEK 9/MONTH 9
Your 256 Get Their 4 That’s A Total of 1024 New Signups You Keep The 2nd & 4th (Half The Signups)
So 512 New Passup Sales
512*$25=12,800 In Residual Income
$12,800+ Your $12,750 = $25,550 In Residual Income By Week #9/Month #9
WEEK 10/MONTH 10
512 * 4 Signups Each = 2048 Total Signups, You Keep Half, 1024 *$25 = $25,600 + Your $25,550 = $51,150 By Week #10/Month #10
Compensation PlanWEEK 11/MONTH 11
Your 1024 Bring in 4 Members Each, 1024 * 4=4096. 4096/2 = 2048 New Passup Sales
2048*$25 = $51,200 + Your $51,150 = $102,350 By Week #11/
Month #11
WEEK12/MONTH 12
Your 2048 Get Each, 2048 * 4 = 8192. You Get The 2nd & 4th’s 8192/2 = 4096 New Passup Sales.
4096*$25 = $102,400 + Your $102,350 = $204,750 In Residual Income By Week #12/Month #12.
$204,750*12=$2,457.000/Yearly
Compensation PlanAll you need to do is recruit 4 & they do the same, 4 signups = 2 personal
sponsored for you, this 2 get 4 = 4 new passes for you, this 4 get 4 new =
8 new passups for you, those 8 new get 4 each = 16 new passups for
you, those 16 get 4 = 32 new passups for you, those 32 get 4 = 64 new
passups for you, those 64 get 4 = 128 new signups for you, those 128 get
4 = 256 new passups for you, those 256 get 4 = 512 new passups for you
those 1024 get 4 = 2048 new passups for you, those 2048 get 4 new
signups each = 4096 new passups for you.
2+4+8+16+32+64+128+256+512+1024+2048+4096= 8190 Total
signups all from only recruiting 4
Compensation Plan8190 Signups
8190 Signups * $25 Starter Package = $204,750
8190 * $100 Basic Package = $819,000
Both Levels Combined = $819,000 + $204,750 = $1,023,750/Month In Residual Income
$1,023,750 * 12 = 12,285,000/Year
Takes 12 Weeks / 12 Months to Achieve Results.
Is the $25 Investment Worth It? Break Even Your First Month DEFINITE
Is The $100 Investment Worth It? Break Even Your First Month DEFINITE
Business ToolsMAIN ROTATOR:
YOU ADD YOURSELF MANUALLY IN YOUR BACK OFFICE WHEN YOU JOIN
MINI ROTATOR
ADDED TO THIS MANUALLY WHEN YOU JOIN
INTEGRATED AUTORESPONDER
Autoresponder Follows Up With Opt Ins
Get Started Today http://infinity.simplepassiveincome.net
Connect With Me http://www.facebook.com/vinci.mbatha