Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.
-
Upload
gerard-jefferson -
Category
Documents
-
view
213 -
download
1
Transcript of Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.
![Page 1: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/1.jpg)
Hydrates (11.5)
• Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it
![Page 2: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/2.jpg)
• Hydrates are often used as drying agents or desiccators because they can absorb moisture
• Silica gel- used in electronic equipment packaging, cat litter
![Page 3: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/3.jpg)
• Chemicals that do not contain water in their structures are called anhydrous (without water)
• Hydrates are easy to spot because their formulas show the water molecules
Anhydrous cobalt (ii) chloride Cobalt (II) chloride hexahydrate
CoCl2 CoCl2 x 6H2O
![Page 4: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/4.jpg)
To determine hydrate formula
1. Determine moles of water and of anhydrous compound
2. Find x = moles of water
moles of anhydrous compound
3. Plug in x
Formula for compound X H2O
![Page 5: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/5.jpg)
• A mass of 2.50 g blue hydrated copper sulfate (CuSO4 x XH2O) is place in a crucible and heated. After heating, 1.59 g of copper sulfate remains. What is the formula for the hydrate?
2.50 = CuSO4 + H2O CuSO4= 1.59 g
2.50 = 1.59 + H2O H2O = 0.91 g
• CuSO4 = 63.5 + 32.1 + 4 x 16 = 159.6 g/mol
• CuSO4 = 1.59 / 159.6 = 0.010 mol
• H2O = 2 x 1 + 16 = 18 g/mol
• H2O = 0.91 / 18 = 0.050 mol
• X = 0.050 / 0.010 = 5
CuSO4 x 5H2O
![Page 6: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/6.jpg)
What is the mole ratio of the hydrate CuSO4 x ___H2O, if the anhydrous mass of
CuSO4 is 25.42g and mass of water is 14.3 g?
• CuSO4 = 63.5 + 32.1 + 4 x 16 = 159.6 g/mol
• CuSO4 = 25.42 / 159.6 = 0.159 mol
• H2O = 2 x 1 + 16 = 18 g/mol
• H2O = 14.3 / 18 = 0.79 mol
• X = 0.79 / 0.159 = 4.96 ~ 5
CuSO4 x 5H2O
1:5
![Page 7: Hydrates (11.5) Hydrate- compound with a specific amount of water molecules bound to it.](https://reader035.fdocuments.in/reader035/viewer/2022072005/56649f425503460f94c61506/html5/thumbnails/7.jpg)
What is the mole ratio of hydrate Na2CO3 x ____ H2O, if the original mass of the hydrated Na2CO3 was 43.69 g and the mass of the anhydrous Na2CO3 is
16.19g?
• Hydrate = anhydrous + H2O
• 43.69 = 16.19 + H2O
• H2O = 27.50 g Na2CO3 = 16.19 g
• Na2CO3 = 2 x 24.3 + 12 + 3 x 16 = 108.6 g/mol
• Na2CO3 = 16.19 / 108.6 = 0.15 mol
• H2O = 2 x 1 + 16 = 18 g/mol
• H2O = 27.50 / 18 = 1.5 mol
• X = 1.5 / 0.15 = 10
Na2CO3 x 10 H2O