Foundation Loads - Concrete
-
Upload
peter-nobrega -
Category
Documents
-
view
1.056 -
download
8
Transcript of Foundation Loads - Concrete
FOUNDATION LOADS
Pile foundations are design to provide an allowable bearing capacity adequate enough to
resist the applied loads from the superstructure. Design of a pile foundation involves
solving the complex problem of transferring loads from the structure through the piles to
the underlying soil. It involves the analysis of a structure-pile system, the analysis
of a soil-pile system, and the interaction of the two systems, which is highly nonlinear.
These loads are generally transmitted to the foundation by means of the columns of the
structure. The first phase of the design of a pile foundation involves determining the
magnitude of the applied building loads which will be manifested in the form of axial loads
in the columns interacting directly with the foundation.
To determine the magnitude of the foundation loads a structural analysis was carried out
on the frame of the structure using the applied loads. This was done manually.
LOADING ANALYSIS
For design purposes, both dead and imposed loads were considered. The characteristic
dead load (Gk) used accounted for the self weight of the structural members complete with
finishes, fixtures and partitions. Characteristic imposed loads (Qk) were derived in
accordance with the recommendations as provided by BS 6399: Part 1: 1996 Code of
Practice for dead and imposed loads.
The maximum design ultimate load applied for all structural members were computed
using the following formula:
DUL = 1.4 Gk + 1.6 Qk a
a BS 8110: Part 1: 1996 British Standard, Structural use of Concrete, Part 1. Code of Practice for design and construction, British Standard Institution, 1996.
The following is a breakdown of the design loads utilized:
2.1.1 Floor loads
Breakdown of floor loads (internal slabs)
Element Description Magnitude of characteristic loadskN/m2
Dead Loads (Gk)
150 mm thk. R.C slab
50 mm screen
Services and ceiling
Partitions (walls)
Total DL
Imposed Loads (Qk)
Shopping Complex b
3.75
1.25
1.00
1.50
7.50
4.00
Design Ultimate Load =1.4 Gk + 1.6 Qk a
= 1.4(7.5) + 1.6(4.0) = 16.9 kN/m2
This will be taken as the applied uniformly distributed load on the internal floors slabs.
Since all floors carry similar uses this will apply for all other floors.
b Value taken from Table 1.0 BS 6339: Part 1: 1996 Code of Practice for dead and imposed loads. Pg 3.
2.1.2 Beam Loads
Breakdown of beam loads (External)
Element Description Magnitude of characteristic loadskN/m
Dead Loads (Gk)
Self Wt.
Hollow block + rendering
Total DL
Imposed Loads (Qk)
Any fixtures c
2.50
1.00
3.50
0.50
Design Ultimate Load =1.4 Gk + 1.6 Qk a
= 1.4(3.5) + 1.6(0.5) = 5.70 kN/m
Breakdown of beam loads (Internal)
Element Description Magnitude of characteristic loadskN/m
Dead Loads (Gk)
Self Wt.
Imposed Loads (Qk)
2.50
0.0
Design Ultimate Load =1.4 Gk + 1.6 Qk a
= 1.4(2.5) + 1.6(0.0) = 3.50 kN/m
2.1.1 Column Loads
Breakdown of column loads (both internal and external)
Element Description Magnitude of characteristic loadskN
Dead Loads (Gk)
Self Wt.
Imposed Loads (Qk)
7.80
0.0
Design Ultimate Load =1.4 Gk + 1.6 Qk a
= 1.4(7.8) + 1.6(0.0) = 10.92 kN
Since all floors carry similar uses this will apply for all other floors.
2.2 STRUCTURAL ANALYSIS
Manual structural analysis was used to calculated the
Reactions exerted on concrete columns
Column Reaction at Base (kN)A1B1C1D1A2B2C2D2A3B3C3D3A4B4C4D4A5B5C5D5A6B6C6D6
1366.402,556.242,556.24341.602562.564816.004816.004816.002562.564816.004816.004816.002562.564816.004816.004816.002562.564816.004816.004816.00341.602,556.242,556.24341.60
Figure 3 graphically illustrates the variation of the foundation loads for the proposed foundation layout.
3.0 DESIGN OF PILE FOUNDATION
The pile foundation design was done using established pile capacity formulae which take into account the two major contributing elements for pile capacity, mainly:
1. Skin resistance2. End bearing capacity
The final arrangements for the pile are those that provided allowable pile capacities in excess of the applied column loads which is transmitted to the foundation, with a factor of safety greater than 2 (SF˃2). The capacity of a single timber pile passing through the soil profile was determined first, to see whether one pile could have provided the required capacity. For cases where this was not possible, pile groups were used.
The analysis is summarized in the following design sheets.
3.1 Single Pile Capacity
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)Figure 4 shows the arrangement for a single pile.
Pile capacity is computed as follows:
Qu = Qp + Qs
Where Qu- Ultimate pile capacity
Qp- Load carrying capacity
Qs- Frictional resistance
The allowable pile capacity Qall is obtained by applying a suitable
factor of safety (SF) on the contributing parts as follows:
Qall = Qu/ SF
3.1.1 Skin Friction
Pile skin friction resistance is given by:
f = αcu
where α– empirical adhesion factor d
cu- undrained shear strength of soil
Qs = ∑ fp∆L = ∑αcup∆L
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Resistance will be considered for individual strata:
Strata 1 (0+00 to -1+80)
Soil properties: γ =15.6 kN/m3, c =20 kN/m2, Ø =0
Pile size = 300 mm (square)
Qs = ∑αcup∆L = 1 x 20 x 1.2 x 1.8 = 43.2 kN
Where p = perimeter of the pile
Qs =38.53kN
Reference Design Computations OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C
Building)
Strata 2 (-1+80 to -4+50)
Soil properties: γ =16.7 kN/m3, c’ =30 kN/m2, Ø =0
Qs = ∑αcup∆L = 1 x 30 x 1.2 x 2.7 = 97.2 kN
Strata 3 (-4+50 to -7+90)
Soil properties: γ’sat =18.6 kN/m3, c’ =40 kN/m2, Ø =100
Qs = αcuAs + KAs q tan Ø = 1 x 30 x 1.05 x 2.7 = 85.05 kN
Where K- coefficient of earth pressure = 1 –sin Ø = 0.83
Ø -Pile, soil frictional angle = 100
q- average vertical stress, computed as follows:
Qs =85.05kN
Reference Design Computations OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C
Building)
Overburden stress @ -1 +80
q= (15.6x 1.8) =28.08 kN/m2
Overburden stress @ -4 +50
q= (16.7- 9.81)x 2.7=18.6 kN/m2
Overburden stress @ -7 +90
q= (18.6- 9.81)x 3.4=29.89 kN/m2
qave.= 28.08 + 18.6 + 29.89 = 25.52 kN/m2
3
Ap- pile perimeter = 1.2 m
α= 0.95 as obtained from fig 8.19
Qs= (0.95x 40x 1.2x 3.4) + 0.83 (1.2x 3.4x 25.52x tan 100)
= 170.3 kN
Strata 4 (-7+90 to -16+00)
Soil properties: γ’sat =19.5 kN/m3, c’ =60 kN/m2, Ø =0
Qs = ∑αcup∆L = 1 x 30 x 1.2 x 2.7 = 97.2 kN
qave.=25.52 kN/m2
Qs =141.3kN
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
α= 0.8 as obtained from fig 8.19
Qs = ∑αcup∆L = 0.8 x 60 x 1.2 x 8.1 = 466.56 kN
Strata 5 (-16+00 to -19+00)
Soil properties: γ’sat=20.0 kN/m3, c’ =140 kN/m2, Ø =0
α= 0.37 as obtained from fig 8.19
Qs = ∑αcup∆L = 0.37 x 140 x 1.2 x 3 = 186.48 kN
3.1.2 End Bearing
The tip capacity of the pile is given by:
Qp = Nc*cuAp = 9cu Ap
Where:
Nc* = bearing capacity factor = 9
C = undrained shear strength of strata
Ap = cross section area of pile tip
Tip area Ap = π (0.252)/4 = 0.049m2
Qp =9x 140x 0.09 = 113.4 kN
Qs =350.7kN
Qs =128.7kN
Reference Design Computations OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C
Building)
Single pile capacity
Qu =43.2+ 170.3+ 97.2+ 466.56+ 186.48+ 113.4= 1,077.14kN
Allowable single pile capacity, Qall = 1,077.14/2 = 538.57kN
Since allowable pile capacity for a single pile is less than the
smallest foundation load, pile group will have to be employed in all
cases
Qu
=811.58kN
Qall
=405.79kN
3.2 Pile Groups
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Pile group capacity will be determined using the Converse Labarre
group efficiency in conjunction with the single pile capacity.
As regards the pile group performance a factor of safety ranging
from 2 to 4 is required.
3.2.1 Pile Group for Columns B2, B3, B4, B5, C2, C3, C4, and C5.
No. of piles
Foundation Load = 4816.0 kN
Single pile capacity = 1077.14 kN an allowable pile group in excess
of 4816.0 kN is required.
Assuming a safety factor = 3.4
Required number of piles = (4816x 3.4) /1077.14 = 15.2, use 16
The pile arrangement will be as indicated in the drawing below.
qave.=25.52 kN/m2
Qs =141.3kN
Reference Design Computations OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C
Building)
Center to center pile spacing =900mm > 2D d
Extension of pile cap beyond the face of exterior pile e = 300 mm
Calculation of pile group efficiency by Converse Labarre
equation. f
η = 1- [(n1-1)n2 +(n2-1)n1] Ø
90 n1n2
Where: n1 – no. of columns in pile group plan = 4
n2 – no. of rows in pile group plan = 4
Ø=tan-1 (D/d)
Ø= tan-1 (300/900) = 18.430
η =1- [(4-1)4 + (4-1)4] 18.43 = 0.69 or 69%
90x 4x 4
Reference Design Computations Output
Project: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Group Capacity: Qg =NpQpη
Where:
Np – no. of pile in group
Qg =16x 1077.14x 0.69 = 11,892kN.
Check: Safety Factor should be between 2 to 3
S.F = 11892/4816 = 2.5
Requirement is satisfied.
Figure 5 below shows the arrangement of piles for the 16 pile
group, along with details of the pile cap.
Qg=11,892 kN
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
3.2.2 Pile Group for Columns A1, A6, D1, and D6.
No. of piles
Foundation Load = 1366.4 kN
Single pile capacity = 1077.14 kN an allowable pile group in excess
of 1366.4 kN is required.
Assuming a safety factor = 3.0
Required number of piles = (1,366.4x 3.0) /1077.14 = 3.8, use 4
The pile arrangement will be as indicated in the drawing below.
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Center to center pile spacing =900mm > 2D d
Extension of pile cap beyond the face of exterior pile e = 300 mm
Calculation of pile group efficiency by Converse Labarre
equation. f
η = 1- [(n1-1)n2 +(n2-1)n1] Ø
90 n1n2
Where: n1 – no. of columns in pile group plan = 2
n2 – no. of rows in pile group plan = 2
Ø=tan-1 (D/d)
Ø= tan-1 (300/900) = 18.40
η =1- [(2-1)2 + (2-1)2] 18.4 = 0.79 or 79%
90x 2x 2
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Group Capacity: Qg =NpQpη
Where:
Np – no. of pile in group
Qg =4x 1077.14x 0.79 = 3403.8kN.
Check: Safety Factor should be between 2 to 3
S.F = 3403.8/1366 = 2.5
Requirement is satisfied.
Figure 6 below shows the arrangement of piles for the 4 pile
group, along with details of the pile cap.
Qg=3403.8 kN
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
3.2.3 Pile Group for Columns B1, B6, C1, and C6.
No. of piles
Foundation Load = 2556.24 kN
Single pile capacity = 1077.14 kN an allowable pile group in excess
of 2556.24 kN is required.
Assuming a safety factor = 3.0
Required number of piles = (2,556.24x 3.0) /1077.14 = 7.1, use 7
The pile arrangement will be as indicated in the drawing below.
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Center to center pile spacing =900mm > 2D d
Extension of pile cap beyond the face of exterior pile e = 300 mm
Calculation of pile group efficiency by Converse Labarre
equation. f
η = 1- [(n1-1)n2 +(n2-1)n1] Ø
90 n1n2
Where: n1 – no. of columns in pile group plan = 4
n2 – no. of rows in pile group plan = 3
Ø=tan-1 (D/d)
Ø= tan-1 (300/900) = 18.40
η =1- [(4-1)3 + (3-1)4] 18.4 = 0.71 or 71%
90x 3x 4
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Group Capacity: Qg =NpQpη
Where:
Np – no. of pile in group
Qg =7x 1077.14x 0.71 = 5353.38kN.
Check: Safety Factor should be between 2 to 3
S.F = 5353.38/2556.24 = 2.09
Requirement is satisfied.
Figure 7 below shows the arrangement of piles for the 7 pile
group, along with details of the pile cap.
Qg=5353.38 kN
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
3.2.4 Pile Group for Columns A2, A3, A4, A5, D2, D3, D4 and
D6
No. of piles
Foundation Load = 2562.5 kN
Single pile capacity = 1077.14 kN an allowable pile group in excess
of 2562.5 kN is required.
Assuming a safety factor = 3.2
Required number of piles = (2,562.5x 3.2) /1077.14 = 7.6, use 8
The pile arrangement will be as indicated in the drawing below.
Qg=10,221.9kN
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Center to center pile spacing =900mm > 2D d
Extension of pile cap beyond the face of exterior pile e = 300 mm
Calculation of pile group efficiency by Converse Labarre
equation. f
η = 1- [(n1-1)n2 +(n2-1)n1] Ø
90 n1n2
Where: n1 – no. of columns in pile group plan = 4
n2 – no. of rows in pile group plan = 2
Ø=tan-1 (D/d)
Ø= tan-1 (300/900) = 18.40
η =1- [(4-1)2 + (2-1)4] 18.4 = 0.74 or 74%
90x 2x 4
ReferenceDesign Computations
OutputProject: Pile Foundation Design for Shopping Complex (R.C Building)
Group Capacity: Qg =NpQpη
Where:
Np – no. of pile in group
Qg =8x 1077.14x 0.74 = 6415kN.
Check: Safety Factor should be between 2 to 3
S.F = 6415/2556.24 = 2.5
Requirement is satisfied.
Figure 8 below shows the arrangement of piles for the 8 pile
group, along with details of the pile cap.
Qg=6415 kN
3.3 DESIGN SUMMARY SHEET
Pile Group Group Specifications No. of Groups
Requires
No. of piles required for this Group
4 Pile GroupColumns A1, A6, D1, and D6
1. Pile cap:1850mm x 2750mm x400mm R.C
2. Pile spacing: 900mm
3. Extension of pile cap beyond outside face of exterior piles = 300mm
4 16
8 Piles GroupColumns A2, A3, A4, A5, D2, D3, D4 and D6
1. Pile cap:3650mm x 2750mm x400mm R.C
2. Pile spacing: 900mm
3. Extension of pile cap beyond outside face of exterior piles = 300mm
8 64
16 Pile GroupColumns B2, B3, B4, B5, C2, C3, C4, and C5.
1. Pile cap: 4550mm x 3175mm x400mm R.C
2. Pile spacing: 900mm
3. Extension of pile cap beyond outside face of exterior piles = 300mm
8 128
7 Piles GroupColumns B1, B6, C1, and C6
1. Pile cap:3650mm x 2750mm x400mm R.C
2. Pile spacing: 900mm
3. Extension of pile cap beyond outside face of exterior piles = 300mm
4 28
Total No. Piles 236