Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
-
Upload
jean-pierre-devaux -
Category
Documents
-
view
222 -
download
0
Transcript of Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 1/46
PG 1::> ETANK FULL REPORT - 2012-008ETank2000 FV 1.9.14 (26 Oct 2010)
TABLE OF CONTENTS PAGE 1
ETANK SETTINGS SUMMARY PAGE 2
SUMMARY OF DESIGN DATA AND REMARKS PAGE 3
SUMMARY OF RESULTS PAGE 5
ROOF DESIGN PAGE 8
BOTTOM DESIGN PAGE 44
ANCHOR BOLT DESIGN PAGE 49
CAPACITIES AND WEIGHTS PAGE 51
MAWP & MAWV SUMMARY PAGE 52
PG 2::>ETANK SETTINGS SUMMARY
To Change These ETank Settings, Go To Tools->Options, Behavior Tab.----------------------------------------------------------------------
No 650 Appendix F Calcs when Tank P = 0 -> Default : Faux-> This Tank : Vrai
Show MAWP / MAWV Calcs : VraiEnforce API Minimum thicknesses : VraiEnforce API Maximum Roof thickness : VraiEnforce Minimum Self Supp. Cone Pitch (2 in 12) : VraiForce Non-Annular Btm. to Meet API-650 5.5.1 : Faux
Set t.actual to t.required Values : FauxMaximum 650 App. S or App. M Multiplier is 1 : VraiEnforce API Maximum Nozzle Sizes : VraiMax. Self Supported Roof thickness : 0,5 in.Max. Tank Corr. Allowance : 0,5 in.External pressure calcs subtract C.A. per V.5 : FauxUse Gauge Material for min thicknesses : FauxEnforce API Minimum Live Load : VraiEnforce API Minimum Anchor Chair Design Load= Bolt Yield Load : Vrai
PG 3::>SUMMARY OF DESIGN DATA and REMARKS
Job : 2012-008Date of Calcs. : 27/01/2012 , 05:37Mfg. or Insp. Date : 27/01/2012Designer : Devaux J-PProject : BelgomazoutTag Number : B10Plant : WandrePlant Location : WandreSite : LiegeDesign Basis : API-653 4th Edition, April 2009,
& API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009
----------------------------------------------------------------------
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 2/46
- TANK NAMEPLATE INFORMATION
----------------------------------------------------------------------- Operating Ratio: 0,4- Design Standard:- API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009 -- (None) -
- Roof : A-285 Gr C: 0,375in. -- Shell (12): A-131 Gr B: 0,236in. -- Shell (11): A-131 Gr B: 0,236in. -- Shell (10): A-131 Gr B: 0,236in. -- Shell (9): A-131 Gr B: 0,315in. -- Shell (8): A-131 Gr B: 0,354in. -- Shell (7): A-131 Gr B: 0,433in. -- Shell (6): A-131 Gr B: 0,433in. -- Shell (5): A-131 Gr B: 0,5in. -- Shell (4): A-131 Gr B: 0,57in. -- Shell (3): A-131 Gr B: 0,64in. -- Shell (2): A-131 Gr B: 0,7in. -
- Shell (1): A-131 Gr B: 0,9in. -- Bottom : A-285 Gr C: 0,25in. -- Annular Ring : A-285 Gr C: 0,25in. -
----------------------------------------------------------------------
Design Internal Pressure = 0 PSI or 0 IN. H2ODesign External Pressure = 0 PSI or 0 IN. H2O
MAWP = 2,5000 PSI or 69,28 IN. H2OMAWV = 0 PSI or 0 IN. H2O
OD of Tank = 98,425 ft
Shell Height = 75,459 ftS.G. of Contents = 0,86Max. Liq. Level = 75 ft
Re-Rate Temperature = 70 °FTank Joint Efficiency = 0,85
Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2Roof Live Load = 20 lbf/ft^2Design Roof Dead Load = 0 lbf/ft^2
PG 4::>Basic Wind Velocity = 100 mphWind Importance Factor = 1Using Seismic Method: NONE
DESIGN NOTES
NOTE 1 : There are tank calculation warnings.Search for * * Warning * * notes.
NOTE 2 : Tank is not subject to API-650 Appendix F.7
PG 5::>SUMMARY OF RESULTS
Shell Material Summary (Bottom is 1)
------------------------------------------------------------------------Shell Width Material Sd St Weight CA# (ft) (psi) (psi) (lbf) (in)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 3/46
------------------------------------------------------------------------12 6,287 A-131 Gr B 27.400 30.100 18.715 011 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 18.716 010 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 18.716 09 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 24.980 08 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 28.072 07 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 34.334 0
6 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 34.334 05 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 39.645 04 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 45.192 03 6,288 A-131 Gr B 27.400 30.100 50.739 02 6,288 A-131 Gr B 24.900 27.400 55.493 01 6,288 A-131 Gr B 24.900 27.400 71.336 0------------------------------------------------------------------------Total Weight 440.272Shell API 653 Summary (Bottom is 1)
-----------------------------------------------------------------Shell t.design(Sd) t.test(St) t.external t.required t.actual
# (in.) (in.) (in.) (in.) (in.)-----------------------------------------------------------------12 0,0427 0,0451 0 0,1 0,23611 0,0913 0,0965 0 0,1 0,23610 0,1405 0,1484 0 0,1405 0,2369 0,1897 0,2005 0 0,1897 0,3158 0,2391 0,2528 0 0,2391 0,3547 0,2887 0,3053 0 0,2887 0,4336 0,3383 0,3578 0 0,3383 0,4335 0,388 0,4104 0 0,388 0,54 0,4378 0,463 0 0,4378 0,573 0,4875 0,5156 0 0,4875 0,642 0,5905 0,6235 0 0,5905 0,7
1 0,654 0,6911 0 0,654 0,9-----------------------------------------------------------------
Structurally Supported Conical RoofPlate Material = A-285 Gr C,Struct. Material = A-131 Gr A
t.required = 0,1925 in.t.actual = 0,375 in.Roof Joint Efficiency = 0,85
Plate Weight = 116.550 lbf
Rafters:45 Rafters at Rad. 49,212 ft.: COMBO C15 X 33.9 + C 12 X 20.7
Rafters Weight = 125.346 lbf
Girders:
PG 6::> Girders Weight = 0 lbf
Columns:
1 Column at Center: FPB C 12 X 25.0 + 12.25 X 3/8
Columns Weight = 2.677 lbf
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 4/46
Bottom Type: Flat Bottom: AnnularBottom Floor Material = A-285 Gr Ct.required = 0,1 in.t.actual = 0,25 in.Bottom Joint Efficiency = 0,85
Annular Bottom Plate Material : A-285 Gr CMinimum Annular Ring Thickness = 0,17 in.t_Annular_Ring = 0,25 in.Minimum Annular Ring Width = 24 in.W_Annular_Ring = 24 in.
Total Weight of Bottom = 78.124 lbf
ANCHOR BOLTS: (6) 1in. UNC Bolts, A-193 Gr B7
TOP END STIFFENER: L80x80x8, A-36, 2009, lbf
PG 7::>SUPPORTED CONICAL ROOF (from Brownell & Young)
Roof Plate Material: A-285 Gr C, Sd = 26.000 PSI, Fy = 30.000 PSI (API-650 «Table 5-2b)
Structural Material: A-131 Gr A, Sd = 27.400 PSI, Fy = 34.000 PSI (API-650 «Table 5-2b)
R = 49,2125 ftpt = 0,75 in/ft (Cone Roof Pitch)
Theta = ATAN(pt/12) = ATAN(0,0625) = 3,5763 degrees
Ap_Vert = Vertical Projected Area of Roof= pt*OD^2/48= 0,75*98,425^2/48= 151,367 ft^2
Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)
Xw = Moment Arm of UPLIFT wind force on roof= 0.5*OD= 0.5*98,425= 49,2125 ft
Ap = Projected Area of roof for wind moment= PI*R^2= PI*49,2125^2= 7.609 ft^2
S = Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2Sb = Balanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2Su = Unbalanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2
Dead_Load = Insulation + Plate_Weight + Added_Dead_Load= (8)(0/12) + 15,2982 + 0= 15,2982 lbf/ft^2
Roof Loads (per API-650 Appendix R)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 5/46
Pe = PV*144 = 0*144 = 0 lbf/ft^2
e.1b = DL + MAX(Sb,Lr) + 0,4*Pe= 15,2982 + 20 + 0,4*0= 35,298 lbf/ft^2
e.2b = DL + Pe + 0,4*MAX(Sb,Lr)
= 15,2982 + 0 + 0,4*20= 23,298 lbf/ft^2
T = Balanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)= MAX(e.1b,e.2b)= 35,298 lbf/ft^2
e.1u = DL + MAX(Su,Lr) + 0,4*Pe= 15,2982 + 20 + 0,4*0= 35,298 lbf/ft^2
e.2u = DL + Pe + 0,4*MAX(Su,Lr)
= 15,2982 + 0 + 0,4*20= 23,298 lbf/ft^2
PG 8::> U = Unbalanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)= MAX(e.1u,e.2u)= 35,298 lbf/ft^2
Lr_1 = MAX(T,U) = 35,298 lbf/ft^2
P = Max. Design Load = Lr_1= 35,298 lbf/ft^2
= 0,2451 PSI
l = Maximum Rafter Spacing (Per API-650 5.10.4.4)= (t - ca) * SQRT(1.5 * Fy / P)= (0,375 - 0)*SQRT(1,5*30.000/0,2451)= 160,67 in.
MINIMUM # OF RAFTERS
< FOR OUTER SHELL RING >
l = 84 in. since calculated l > 84 in. (7 ft)
N_min = 2*PI*R/l = 2*PI*(49,2125)(12)/84 = 44,17
N_min = 45
Actual # of Rafters = 45
Minimum roof thickness based on actual rafter spacing
l = 82,46 in. (actual rafter spacing)
t-Calc = l/SQRT(1.5*Fy/p) + CA
= 82,46/SQRT(1.5*30.000/0,2451) + 0= 0,1925 in.
NOTE: Governs for roof plate thickness.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 6/46
RLoad_Max = Maximum Roof Load based on actual rafter spacing
RLoad_Max = 216(Fy)/(l/(t - ca))^2= 216(30.000)/(82,46/(0,375 - 0))^2= 178,69 lb/ft^2
Let Max_T1 = RLoad_Max
P_ext_1 (Vacuum limited by actual rafter spacing)= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144= -[178,69 - 15,2982 - 0,4 * Max(0,20)]/144= -1 PSI due to actual rafter spacing
Pa_rafter_1 = P_ext_1= -1 PSI or -27,71 IN H2O.
t.required Must be >= 0,09 in. (per API-653)
t.required = MAX( 0.09 , t-Calc )= 0,1925 in.
PG 9::>RAFTER DESIGN
Maximum Rafter Span = 49,213 ftAverage Rafter Spacing on Shell = 6,866 ftAverage Plate Width = (6,866)/2 = 3,433 ft
Mmax = Maximum Bending MomentMmax = wl^2/8where, w = (0,2451)(3,433)*12 + 56,6/12 = 14,81 lbf/in
l = (49,213)(12) = 590,56 in.
Mmax = (14,81)(590,56)^2/8 = 645635, in-lbf
Z req'd = Mmax/27.400 = 645635,/27.400 = 23,56 in^3Actual Z = 40,19 in^3 using COMBO C15 X 33.9 + C 12 X 20.7
W_Max (Max. stress allowed for each rafter in ring 1)= Z * Sd * 8 / l^2= 40,19 * 27.400 * 8 / 590,56^2= 25,2602 lbf/in.
Max_P (Max. Load allowed for each rafter in ring 1)= (W_Max - W_Rafter/12)/(Average Plate Width*12)= (25,2602 - 56,6/12)/(3,433*12)= 0,4987 PSI
Let Max_T1 = Max_P * 144
P_ext_2 (Vacuum limited by Rafter Type)= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144= -[71,8128 - 15,2982 - 0,4 * Max(0,20)]/144= -0,3369 PSI or -9,34 IN. H2OPa2_rafter_1 = P_ext_2
(limited by Rafter Type)
PG 10::>COLUMN DESIGN
CENTER COLUMN
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 7/46
l = Column Length= 942 in = 78,5 ft (as computed)
r = Radius of gyration
if l/r must be less than 180, then
r req'd = l/180 = 942/180 = 5,23 in.Actual r = 3,41 in. using FPB C 12 X 25.0 + 12.25 X 3/8
* * Warning * * Center Column:Actual r = 3,41 in.,Req'd r = 5,23 in.
P = Total load supported by center column= [(rafter length)(rafter load)(# of inner rafters)]/2= [(49,213 ft)(12 in/ft)(14,81 lbf/in)(45)]/2
= 196.788 lbf
Fa = Allowable Compressive Stress (Per API-650 5.10.3.4)
Per API-650 5.10.3.3,R = L/r = 276,2 (actual)
Cc = Column Slenderness Ratio= SQRT[2PI^2E/Fy]= SQRT[2PI^2(28.799.999)/(34.000)]= 129,3
FS = Factor of Safety
= 5/3 + 3*(276,2)/(8*(129,3)) - (276,2)^3/(8*(129,3)^3)= 1,2493
Since R > 120, Using API-650 Formulas in 5.10.3.4.
Fa = [(12*PI^2(E))/(23*R^2)]/(1,6 - R/200)= [(12*PI^2(28.799.999))/(23*(276,2)^2)]/(1.6 - 276,2/200)= 8.877 PSI
Fa is not modified Since Design Temp. <= 200 °F.(API-650 M.3.5 N.A.)
Fa = 8.877 * 1= 8.877 PSI
A_reqd = P/Fa= [196.788 + (942/12)(34,1)]/8.877= 22,47 in^2
F = actual induced stress for the column= P/A = [ 196.788 + (942/12)(34,1) ] / 9,92= 20.107 PSI
PG 11::> W_Max (Max. weight allowed for each column in ring 1)= 85.383 lbf
Max_P (Max. Load allowed for each column in ring 1)Let Max_T1 = Max_P * 144
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 8/46
P_ext_3 (Vacuum limited by Column Type)= -2.5 * [(Max_T1 - DL - Max(Snow_Load,Lr)] / 144= -2.5 * [(5,976 - 15,2982 - Max(0,20)] / 144= 0,5091, since cannot be positive,= 0 PSI due to Column TypePa_column_1 = P_ext_3
(limited by Column Type)
Roof_Area = 36*PI*OD^2/COS(Theta)= 36*PI*(98,425)^2/COS()= 1.097.766 in^2
ROOF WEIGHT
Weight of Roof Plates= (density)(t)(PI/4)(12*OD - t)^2/COS(Theta)= (0,2833)(0,375)(PI/4)(1.181 - 0,375)^2/COS(3,5763)= 116.550 lbf (New)
= 116.550 lbf (Corroded)
Weight of Roof Plates supported by shell= 116.550 lbf (New)= 116.550 lbf (Corroded)
Weight of Rafters = 125.346 lbf (New)Weight of Girders = 0 lbf (New)Weight of Columns = 2.677 lbf (New)
Total Weight of Roof = 244.573 lbf (New)= 244.573 lbf (Corroded)
<Actual Participating Area of Roof-to-Shell Juncture>
(From API-650 Figure F-2)Wc = 0,6 * SQRT[Rc * (t-CA)] (Top Shell Course)
= 0,6 * SQRT[590,314 * (0,236 - 0)]= 7,0819 in.
(From API-650 Figure F-2)Wh = 0,3 * SQRT[R2 * (t-CA)] (or 12", whichever is less)
= 0,3 * SQRT[9.467 * (0,375 - 0)]= MIN(17,8751, 12)= 12 in.
Top End Stiffener: L80x80x8Aa = (Cross-sectional Area of Top End Stiffener)
= 1,906 in^2
Using API-650 Fig. F-2, Detail b End Stiffener Detail
PG 12::> Ashell = Contributing Area due to shell plates= Wc*(t_shell - CA)= 7,0819 * (0,236 - 0)= 1,671 in^2
Aroof = Contributing Area due to roof plates= Wh*(t_roof - CA)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 9/46
= 12 * (0,375 - 0)= 4,5 in^2
A = Actual Part. Area of Roof-to-Shell Juncture (per API-650)= Aa + Aroof + Ashell= 1,906 + 4,5 + 1,671= 8,077 in^2
< Uplift on Tank >Per designer, not using API-650 App. F since P = 0P_max_external = 0 PSI or 0 IN. H2O
PG 13::>SHELL COURSE RE-RATING (Bottom Course is #1)
Course # 1; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 24.900 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 75 + 2.31*0/0,86 = 75ft
tpd = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA= 2,6*98,425*(75 - 1)*0,86/(24.900*1) + 0= 0,654 in.
X1 = 0,463* OD / H' = 0,463*98,425/75 = 0,6076X2 = SQRT(H'*G/[Sd*E]) = SQRT(75*0,86/[24.900*1]) = 0,0509X3 = 2,6*H'*OD*G/(Sd*E) = 2,6*75*98,425*0,86/(24.900*1) = 0,6629
t1d = [1,06 - X1 * X2] * X3 + CA= [1,06 - 0,6076 * 0,0509] * 0,6629 + 0= 0,6822 in.
t-Calc_1 = MIN(tpd,t1d) = MIN(0,654,0,6822) = 0,654 in.
hMax_1 = E*Sd*(t_1 - CA_1)/(2,6*OD*G) + 1= 1*24.900*(0,9 - 0) / (2,6 * 98,425 * 0,86) + 1= 102,8274 ft.
Pmax_1 = (hMax_1 - H) * 0,433 * G= (102,8274 - 75) * 0,433 * 0,86= 10,3624 PSI
Pmax_int_shell = Pmax_1
Pmax_int_shell = 10,3624 PSI
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 10/46
= 75 + 2.31*0/1 = 75ft
<Hydrostatic Test Condition>
tpt = 2,6*OD*(H' - 1)/St= 2,6*98,425*(75 - 1)/27.400 = 0,6911 in.
t1t = [1,06 - (0,463*OD/H')*SQRT(H'/St)]*(2,6*H'*OD/St)
0,463*OD/H' = 0,463*98,425/75 = 0,6076SQRT(H'/St) = SQRT(75/27.400) = 0,0523(2,6*H'*OD/St) = 2,6*75*98,425/27.400 = 0,7005
PG 14::> = [1,06 - (0,6076)(0,0523)]*0,7005 = 0,7202 in.
t.test_1 = MIN(0,6911,0,7202) = 0,6911 in.
Course # 2; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 24.900 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 68,7117 + 2.31*0/0,86 = 68,71ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(68,71 - 1)/(24.900*1)= 0,5985 in.
Trial # 1
Tl = 0,9 in.K = Tl/Tu = 0,9/0,5985 = 1,5038C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,5038)*(1,5038 - 1)/(1 + SQRT(1,5038)^3) = 0,2172
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,5985] = 18,8001
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*18,8001 + 3,84*0,2172*68,71 = 68,778
x2 = 12*C*H' = 12*0,2172*68,71 = 179,0934x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*18,8001 = 22,9361
x = min(x1,x2,x3) = 22,9361
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(68,71 - 22,9361/12)/(24.900*1) + 0= 0,5904 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,5904 - (0,5985+0)) = 0,0081
Trial # 2
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 11/46
Tu = tx from previous trial = 0,5904 in.Tl = 0,9 in.K = Tl/Tu = 0,9/0,5904 = 1,5244C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,5244)*(1,5244 - 1)/(1 + SQRT(1,5244)^3) = 0,2246
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,5904] = 18,6725
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*18,6725 + 3,84*0,2246*68,71 = 70,6614
x2 = 12*C*H' = 12*0,2246*68,71 = 185,2225x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*18,6725 = 22,7804
PG 15::> x = min(x1,x2,x3) = 22,7804
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(68,71 - 22,7804/12)/(24.900*1) + 0= 0,5905 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,5905 - (0,5904+0)) = 0,0001
t2a = tdx = 0,5905 in.
Ratio = h_1/SQRT[r*(t_1 - CA_1)]= 75,4596/SQRT[590,55*(0,9-0)] = 3,2731
t-Calc_2 = t2a = 0,5905 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 68,7117 + 2.31*0/1 = 68,71ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(68,71 - 1)/27.400= 0,6324 in.
Trial # 1
Tl = 0,9 in.K = Tl/Tu = 0,9/0,6324 = 1,4231C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4231)*(1,4231 - 1)/(1 + SQRT(1,4231)^3) = 0,1871
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,6324] = 19,3252
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*19,3252 + 3,84*0,1871*68,71 = 61,1589
x2 = 12*C*H' = 12*0,1871*68,71 = 154,2828x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*19,3252 = 23,5768
x = min(x1,x2,x3) = 23,5768
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 12/46
= 2,6*98,425*(68,71 - 23,5768/12)/27.400 = 0,6234 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,009
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,6234 in.Tl = 0,9 in.K = Tl/Tu = 0,9/0,6234 = 1,4437C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4437)*(1,4437 - 1)/(1 + SQRT(1,4437)^3) = 0,1949
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,6234] = 19,1872
PG 16::> x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*19,1872 + 3,84*0,1949*68,71 = 63,1407
x2 = 12*C*H' = 12*0,1949*68,71 = 160,7391
x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*19,1872 = 23,4084
x = min(x1,x2,x3) = 23,4084
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(68,71 - 23,4084/12)/27.400 = 0,6235 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t2a = ttx = 0,6235 in.
Ratio = h_1/SQRT[r*t_1] = 6,2883/SQRT[590,55*0,9] = 3,2731
t.test_2 = t2a = 0,6235 in.
Course # 3; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 62,4234 + 2.31*0/0,86 = 62,42ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(62,42 - 1)/(27.400*1)= 0,4933 in.
Trial # 1
Tl = 0,7 in.K = Tl/Tu = 0,7/0,4933 = 1,419
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)= SQRT(1,419)*(1,419 - 1)/(1 + SQRT(1,419)^3) = 0,1855
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 13/46
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4933] = 17,068
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*17,068 + 3,84*0,1855*62,42 = 54,8815
x2 = 12*C*H' = 12*0,1855*62,42 = 138,9686x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,068 = 20,823
x = min(x1,x2,x3) = 20,823
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(62,42 - 20,823/12)/(27.400*1) + 0= 0,4874 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4874 - (0,4933+0)) = 0,0059
PG 17::> Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,4874 in.Tl = 0,7 in.K = Tl/Tu = 0,7/0,4874 = 1,4362C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4362)*(1,4362 - 1)/(1 + SQRT(1,4362)^3) = 0,1921
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4874] = 16,9657
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*16,9657 + 3,84*0,1921*62,42 = 56,3945
x2 = 12*C*H' = 12*0,1921*62,42 = 143,8919x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,9657 = 20,6981
x = min(x1,x2,x3) = 20,6981
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(62,42 - 20,6981/12)/(27.400*1) + 0= 0,4875 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4875 - (0,4874+0)) = 0,0001
t-Calc_3 = tdx = 0,4875 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 62,4234 + 2.31*0/1 = 62,42ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(62,42 - 1)/30.100= 0,5222 in.
Trial # 1
Tl = 0,7 in.K = Tl/Tu = 0,7/0,5222 = 1,3405C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 14/46
= SQRT(1,3405)*(1,3405 - 1)/(1 + SQRT(1,3405)^3) = 0,1545
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,5222] = 17,5609
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*17,5609 + 3,84*0,1545*62,42 = 47,7375
x2 = 12*C*H' = 12*0,1545*62,42 = 115,7044
x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,5609 = 21,4243
x = min(x1,x2,x3) = 21,4243
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(62,42 - 21,4243/12)/30.100 = 0,5155 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0067
PG 18::> Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,5155 in.Tl = 0,7 in.K = Tl/Tu = 0,7/0,5155 = 1,3579C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,3579)*(1,3579 - 1)/(1 + SQRT(1,3579)^3) = 0,1615
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,5155] = 17,4479
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*17,4479 + 3,84*0,1615*62,42 = 49,3548
x2 = 12*C*H' = 12*0,1615*62,42 = 120,9738x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,4479 = 21,2864
x = min(x1,x2,x3) = 21,2864
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(62,42 - 21,2864/12)/30.100 = 0,5156 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_3 = ttx = 0,5156 in.
Course # 4; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 56,1351 + 2.31*0/0,86 = 56,14ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(56,14 - 1)/(27.400*1)= 0,4429 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 15/46
Trial # 1
Tl = 0,64 in.K = Tl/Tu = 0,64/0,4429 = 1,445C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,445)*(1,445 - 1)/(1 + SQRT(1,445)^3) = 0,1955
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4429] = 16,1726
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*16,1726 + 3,84*0,1955*56,14 = 52,
x2 = 12*C*H' = 12*0,1955*56,14 = 131,6708x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,1726 = 19,7306
x = min(x1,x2,x3) = 19,7306
PG 19::> tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(56,14 - 19,7306/12)/(27.400*1) + 0= 0,4377 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4377 - (0,4429+0)) = 0,0052
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,4377 in.Tl = 0,64 in.K = Tl/Tu = 0,64/0,4377 = 1,4622C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4622)*(1,4622 - 1)/(1 + SQRT(1,4622)^3) = 0,2019
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4377] = 16,0774
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*16,0774 + 3,84*0,2019*56,14 = 53,3328
x2 = 12*C*H' = 12*0,2019*56,14 = 136,0172x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,0774 = 19,6145
x = min(x1,x2,x3) = 19,6145
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(56,14 - 19,6145/12)/(27.400*1) + 0= 0,4378 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4378 - (0,4377+0)) = 0,0001
t-Calc_4 = tdx = 0,4378 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 56,1351 + 2.31*0/1 = 56,14ft
<Hydrostatic Test Condition>
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 16/46
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(56,14 - 1)/30.100= 0,4688 in.
Trial # 1
Tl = 0,64 in.K = Tl/Tu = 0,64/0,4688 = 1,3652
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)= SQRT(1,3652)*(1,3652 - 1)/(1 + SQRT(1,3652)^3) = 0,1644
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4688] = 16,6388
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*16,6388 + 3,84*0,1644*56,14 = 45,5952
x2 = 12*C*H' = 12*0,1644*56,14 = 110,7673x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,6388 = 20,2993
PG 20::> x = min(x1,x2,x3) = 20,2993
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(56,14 - 20,2993/12)/30.100 = 0,4629 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0059
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,4629 in.Tl = 0,64 in.K = Tl/Tu = 0,64/0,4629 = 1,3826C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,3826)*(1,3826 - 1)/(1 + SQRT(1,3826)^3) = 0,1713
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4629] = 16,5338
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*16,5338 + 3,84*0,1713*56,14 = 47,0205
x2 = 12*C*H' = 12*0,1713*56,14 = 115,4216x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,5338 = 20,1712
x = min(x1,x2,x3) = 20,1712
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(56,14 - 20,1712/12)/30.100 = 0,463 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_4 = ttx = 0,463 in.
Course # 5; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 17/46
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 49,8468 + 2.31*0/0,86 = 49,85ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(49,85 - 1)/(27.400*1)
= 0,3924 in.
Trial # 1
Tl = 0,57 in.K = Tl/Tu = 0,57/0,3924 = 1,4526C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4526)*(1,4526 - 1)/(1 + SQRT(1,4526)^3) = 0,1983
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3924] = 15,2227
PG 21::> x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*15,2227 + 3,84*0,1983*49,85 = 47,2467x2 = 12*C*H' = 12*0,1983*49,85 = 118,6275x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,2227 = 18,5717
x = min(x1,x2,x3) = 18,5717
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(49,85 - 18,5717/12)/(27.400*1) + 0= 0,388 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,388 - (0,3924+0)) = 0,0044
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,388 in.Tl = 0,57 in.K = Tl/Tu = 0,57/0,388 = 1,4691C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4691)*(1,4691 - 1)/(1 + SQRT(1,4691)^3) = 0,2045
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,388] = 15,1372
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*15,1372 + 3,84*0,2045*49,85 = 48,3736
x2 = 12*C*H' = 12*0,2045*49,85 = 122,3123x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,1372 = 18,4673
x = min(x1,x2,x3) = 18,4673
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(49,85 - 18,4673/12)/(27.400*1) + 0= 0,388 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,388 - (0,388+0)) = 0
t-Calc_5 = tdx = 0,388 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 18/46
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 49,8468 + 2.31*0/1 = 49,85ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(49,85 - 1)/30.100= 0,4153 in.
Trial # 1
Tl = 0,57 in.K = Tl/Tu = 0,57/0,4153 = 1,3725C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,3725)*(1,3725 - 1)/(1 + SQRT(1,3725)^3) = 0,1673
PG 22::> SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4153] = 15,6606
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*15,6606 + 3,84*0,1673*49,85 = 41,585
x2 = 12*C*H' = 12*0,1673*49,85 = 100,1x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,6606 = 19,106
x = min(x1,x2,x3) = 19,106
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(49,85 - 19,106/12)/30.100 = 0,4103 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,005
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,4103 in.Tl = 0,57 in.K = Tl/Tu = 0,57/0,4103 = 1,3892C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,3892)*(1,3892 - 1)/(1 + SQRT(1,3892)^3) = 0,1739
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4103] = 15,5661
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*15,5661 + 3,84*0,1739*49,85 = 42,7925
x2 = 12*C*H' = 12*0,1739*49,85 = 104,0536x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,5661 = 18,9906
x = min(x1,x2,x3) = 18,9906
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(49,85 - 18,9906/12)/30.100 = 0,4104 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_5 = ttx = 0,4104 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 19/46
Course # 6; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 43,5585 + 2.31*0/0,86 = 43,56ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(43,56 - 1)/(27.400*1)= 0,3418 in.
Trial # 1
PG 23::> Tl = 0,5 in.K = Tl/Tu = 0,5/0,3418 = 1,4628C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4628)*(1,4628 - 1)/(1 + SQRT(1,4628)^3) = 0,2021
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3418] = 14,2074
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*14,2074 + 3,84*0,2021*43,56 = 42,4796
x2 = 12*C*H' = 12*0,2021*43,56 = 105,666x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,2074 = 17,333
x = min(x1,x2,x3) = 17,333
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(43,56 - 17,333/12)/(27.400*1) + 0= 0,3383 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,3383 - (0,3418+0)) = 0,0035
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,3383 in.Tl = 0,5 in.K = Tl/Tu = 0,5/0,3383 = 1,478C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,478)*(1,478 - 1)/(1 + SQRT(1,478)^3) = 0,2078
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3383] = 14,1345
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*14,1345 + 3,84*0,2078*43,56 = 43,3755
x2 = 12*C*H' = 12*0,2078*43,56 = 108,6046x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,1345 = 17,244
x = min(x1,x2,x3) = 17,244
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 20/46
= 2,6*98,425*0,86*(43,56 - 17,244/12)/(27.400*1) + 0= 0,3383 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,3383 - (0,3383+0)) = 0
t-Calc_6 = tdx = 0,3383 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 43,5585 + 2.31*0/1 = 43,56ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(43,56 - 1)/30.100= 0,3618 in.
PG 24::> Trial # 1
Tl = 0,5 in.K = Tl/Tu = 0,5/0,3618 = 1,382C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,382)*(1,382 - 1)/(1 + SQRT(1,382)^3) = 0,1711
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3618] = 14,6171
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*14,6171 + 3,84*0,1711*43,56 = 37,5347
x2 = 12*C*H' = 12*0,1711*43,56 = 89,4319
x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,6171 = 17,8329
x = min(x1,x2,x3) = 17,8329
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(43,56 - 17,8329/12)/30.100 = 0,3577 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0041
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,3577 in.Tl = 0,5 in.K = Tl/Tu = 0,5/0,3577 = 1,3978C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,3978)*(1,3978 - 1)/(1 + SQRT(1,3978)^3) = 0,1773
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3577] = 14,5341
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*14,5341 + 3,84*0,1773*43,56 = 38,5246
x2 = 12*C*H' = 12*0,1773*43,56 = 92,6837x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,5341 = 17,7316
x = min(x1,x2,x3) = 17,7316
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 21/46
= 2,6*98,425*(43,56 - 17,7316/12)/30.100 = 0,3578 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_6 = ttx = 0,3578 in.
Course # 7; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
PG 25::> H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G= 37,2702 + 2.31*0/0,86 = 37,27ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(37,27 - 1)/(27.400*1)= 0,2913 in.
Trial # 1
Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,2913 = 1,4864C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4864)*(1,4864 - 1)/(1 + SQRT(1,4864)^3) = 0,2109
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2913] = 13,1159
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*13,1159 + 3,84*0,2109*37,27 = 38,182
x2 = 12*C*H' = 12*0,2109*37,27 = 94,3165x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,1159 = 16,0014
x = min(x1,x2,x3) = 16,0014
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(37,27 - 16,0014/12)/(27.400*1) + 0= 0,2886 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2886 - (0,2913+0)) = 0,0027
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,2886 in.Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,2886 = 1,5003C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,5003)*(1,5003 - 1)/(1 + SQRT(1,5003)^3) = 0,216
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2886] = 13,055
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 22/46
= 0,61*13,055 + 3,84*0,216*37,27 = 38,8724x2 = 12*C*H' = 12*0,216*37,27 = 96,5901x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,055 = 15,9271
x = min(x1,x2,x3) = 15,9271
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(37,27 - 15,9271/12)/(27.400*1) + 0= 0,2887 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2887 - (0,2886+0)) = 0,0001
t-Calc_7 = tdx = 0,2887 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
PG 26::> H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 37,2702 + 2.31*0/1 = 37,27ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(37,27 - 1)/30.100= 0,3084 in.
Trial # 1
Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,3084 = 1,404
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)= SQRT(1,404)*(1,404 - 1)/(1 + SQRT(1,404)^3) = 0,1797
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3084] = 13,4954
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*13,4954 + 3,84*0,1797*37,27 = 33,9542
x2 = 12*C*H' = 12*0,1797*37,27 = 80,3813x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,4954 = 16,4644
x = min(x1,x2,x3) = 16,4644
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(37,27 - 16,4644/12)/30.100 = 0,3052 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0032
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,3052 in.Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,3052 = 1,4187C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4187)*(1,4187 - 1)/(1 + SQRT(1,4187)^3) = 0,1854
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3052] = 13,4252
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 23/46
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*13,4252 + 3,84*0,1854*37,27 = 34,7266
x2 = 12*C*H' = 12*0,1854*37,27 = 82,929x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,4252 = 16,3787
x = min(x1,x2,x3) = 16,3787
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(37,27 - 16,3787/12)/30.100 = 0,3053 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_7 = ttx = 0,3053 in.
Course # 8; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
PG 27::> (VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 30,9819 + 2.31*0/0,86 = 30,98ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(30,98 - 1)/(27.400*1)= 0,2408 in.
Trial # 1
Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,2408 = 1,7982C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,7982)*(1,7982 - 1)/(1 + SQRT(1,7982)^3) = 0,3138
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2408] = 11,925
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*11,925 + 3,84*0,3138*30,98 = 44,5999
x2 = 12*C*H' = 12*0,3138*30,98 = 116,6429x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*11,925 = 14,5484
x = min(x1,x2,x3) = 14,5484
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(30,98 - 14,5484/12)/(27.400*1) + 0= 0,2391 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2391 - (0,2408+0)) = 0,0017
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,2391 in.Tl = 0,433 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 24/46
K = Tl/Tu = 0,433/0,2391 = 1,811C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,811)*(1,811 - 1)/(1 + SQRT(1,811)^3) = 0,3175
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2391] = 11,8828
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
= 0,61*11,8828 + 3,84*0,3175*30,98 = 45,0214x2 = 12*C*H' = 12*0,3175*30,98 = 118,0404x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*11,8828 = 14,497
x = min(x1,x2,x3) = 14,497
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(30,98 - 14,497/12)/(27.400*1) + 0= 0,2391 in.
PG 28::> delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2391 - (0,2391+0)) = 0
t-Calc_8 = tdx = 0,2391 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 30,9819 + 2.31*0/1 = 30,98ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(30,98 - 1)/30.100= 0,2549 in.
Trial # 1
Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,2549 = 1,6987C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,6987)*(1,6987 - 1)/(1 + SQRT(1,6987)^3) = 0,2833
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2549] = 12,2691
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*12,2691 + 3,84*0,2833*30,98 = 41,1912
x2 = 12*C*H' = 12*0,2833*30,98 = 105,3344x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*12,2691 = 14,9683
x = min(x1,x2,x3) = 14,9683
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(30,98 - 14,9683/12)/30.100 = 0,2528 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0021
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,2528 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 25/46
Tl = 0,433 in.K = Tl/Tu = 0,433/0,2528 = 1,7128C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,7128)*(1,7128 - 1)/(1 + SQRT(1,7128)^3) = 0,2878
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2528] = 12,2185
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*12,2185 + 3,84*0,2878*30,98 = 41,6891
x2 = 12*C*H' = 12*0,2878*30,98 = 106,9869x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*12,2185 = 14,9065
x = min(x1,x2,x3) = 14,9065
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(30,98 - 14,9065/12)/30.100 = 0,2528 in.
PG 29::> delta = ABS(ttx - Tu) = 0
t.test_8 = ttx = 0,2528 in.
Course # 9; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 24,6936 + 2.31*0/0,86 = 24,69ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(24,69 - 1)/(27.400*1)= 0,1903 in.
Trial # 1
Tl = 0,354 in.K = Tl/Tu = 0,354/0,1903 = 1,8602C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,8602)*(1,8602 - 1)/(1 + SQRT(1,8602)^3) = 0,3317
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,1903] = 10,601
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*10,601 + 3,84*0,3317*24,69 = 37,9144
x2 = 12*C*H' = 12*0,3317*24,69 = 98,2744x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*10,601 = 12,9332
x = min(x1,x2,x3) = 12,9332
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(24,69 - 12,9332/12)/(27.400*1) + 0
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 26/46
= 0,1897 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,1897 - (0,1903+0)) = 0,0006
t-Calc_9 = tdx = 0,1897 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 24,6936 + 2.31*0/1 = 24,69ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(24,69 - 1)/30.100= 0,2014 in.
PG 30::> Trial # 1
Tl = 0,354 in.K = Tl/Tu = 0,354/0,2014 = 1,7577C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,7577)*(1,7577 - 1)/(1 + SQRT(1,7577)^3) = 0,3016
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2014] = 10,9058
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*10,9058 + 3,84*0,3016*24,69 = 35,2504
x2 = 12*C*H' = 12*0,3016*24,69 = 89,3683x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*10,9058 = 13,3051
x = min(x1,x2,x3) = 13,3051
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(24,69 - 13,3051/12)/30.100 = 0,2005 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0009
t.test_9 = ttx = 0,2005 in.
Course # 10; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 18,4053 + 2.31*0/0,86 = 18,41ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(18,41 - 1)/(27.400*1)= 0,1398 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 27/46
Trial # 1
Tl = 0,315 in.K = Tl/Tu = 0,315/0,1398 = 2,2532C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,2532)*(2,2532 - 1)/(1 + SQRT(2,2532)^3) = 0,4293
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,1398] = 9,0862
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*9,0862 + 3,84*0,4293*18,41 = 35,8897
x2 = 12*C*H' = 12*0,4293*18,41 = 94,8346x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*9,0862 = 11,0852
x = min(x1,x2,x3) = 11,0852
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
PG 31::> = 2,6*98,425*0,86*(18,41 - 11,0852/12)/(27.400*1) + 0= 0,1405 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,1405 - (0,1398+0)) = 0,0007
t-Calc_10 = tdx = 0,1405 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G
= 18,4053 + 2.31*0/1 = 18,41ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(18,41 - 1)/30.100= 0,148 in.
Trial # 1
Tl = 0,315 in.K = Tl/Tu = 0,315/0,148 = 2,1284C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,1284)*(2,1284 - 1)/(1 + SQRT(2,1284)^3) = 0,401
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,148] = 9,3489
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*9,3489 + 3,84*0,401*18,41 = 34,0521
x2 = 12*C*H' = 12*0,401*18,41 = 88,5915x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*9,3489 = 11,4056
x = min(x1,x2,x3) = 11,4056
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(18,41 - 11,4056/12)/30.100 = 0,1484 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0004
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 28/46
t.test_10 = ttx = 0,1484 in.
Course # 11; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2883ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
< Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 12,117 + 2.31*0/0,86 = 12,12ft
PG 32::> Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 1)/(27.400*1)= 0,0893 in.
Trial # 1
Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0893 = 2,6428C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,6428)*(2,6428 - 1)/(1 + SQRT(2,6428)^3) = 0,5042
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0893] = 7,262
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
= 0,61*7,262 + 3,84*0,5042*12,12 = 27,8976x2 = 12*C*H' = 12*0,5042*12,12 = 73,337x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,262 = 8,8596
x = min(x1,x2,x3) = 8,8596
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 8,8596/12)/(27.400*1) + 0= 0,0914 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0914 - (0,0893+0)) = 0,0021
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,0914 in.Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0914 = 2,5821C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,5821)*(2,5821 - 1)/(1 + SQRT(2,5821)^3) = 0,4937
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0914] = 7,3469
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*7,3469 + 3,84*0,4937*12,12 = 27,4596
x2 = 12*C*H' = 12*0,4937*12,12 = 71,8062x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,3469 = 8,9632
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 29/46
x = min(x1,x2,x3) = 8,9632
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 8,9632/12)/(27.400*1) + 0= 0,0913 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0913 - (0,0914+0)) = 0,0001
t-Calc_11 = tdx = 0,0913 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 12,117 + 2.31*0/1 = 12,12ft
PG 33::> <Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(12,12 - 1)/30.100= 0,0945 in.
Trial # 1
Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0945 = 2,4974C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,4974)*(2,4974 - 1)/(1 + SQRT(2,4974)^3) = 0,4784
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0945] = 7,4704
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*7,4704 + 3,84*0,4784*12,12 = 26,8205
x2 = 12*C*H' = 12*0,4784*12,12 = 69,5735x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,4704 = 9,1139
x = min(x1,x2,x3) = 9,1139
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(12,12 - 9,1139/12)/30.100 = 0,0966 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0021
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,0966 in.Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0966 = 2,4431C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,4431)*(2,4431 - 1)/(1 + SQRT(2,4431)^3) = 0,4681
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0966] = 7,553
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
= 0,61*7,553 + 3,84*0,4681*12,12 = 26,3928x2 = 12*C*H' = 12*0,4681*12,12 = 68,0797x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,553 = 9,2146
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 30/46
x = min(x1,x2,x3) = 9,2146
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(12,12 - 9,2146/12)/30.100 = 0,0965 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_11 = ttx = 0,0965 in.
Course # 12; Material: A-131 Gr B; Width = 6,2877ft
(VARIABLE DESIGN POINT METHOD) (API-650 Section 5.6.4)
Sd = 27.400 PSI (allowable design stress per API-653 4.3.3.1)
PG 34::> < Re-Rate Condition G = 0,86 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 5,8287 + 2.31*0/0,86 = 5,83ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)= 2,6*98,425*0,86*(5,83 - 1)/(27.400*1)= 0,0388 in.
Trial # 1
Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0388 = 6,0825C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(6,0825)*(6,0825 - 1)/(1 + SQRT(6,0825)^3) = 0,7834
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0388] = 4,7868
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*4,7868 + 3,84*0,7834*5,83 = 20,4574
x2 = 12*C*H' = 12*0,7834*5,83 = 54,8047x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*4,7868 = 5,8399
x = min(x1,x2,x3) = 5,8399
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(5,83 - 5,8399/12)/(27.400*1) + 0= 0,0429 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0429 - (0,0388+0)) = 0,0041
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,0429 in.Tl = 0,236 in.
K = Tl/Tu = 0,236/0,0429 = 5,5012C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(5,5012)*(5,5012 - 1)/(1 + SQRT(5,5012)^3) = 0,7594
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 31/46
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0429] = 5,0333
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*5,0333 + 3,84*0,7594*5,83 = 20,0704
x2 = 12*C*H' = 12*0,7594*5,83 = 53,1253x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*5,0333 = 6,1407
x = min(x1,x2,x3) = 6,1407
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(5,83 - 6,1407/12)/(27.400*1) + 0= 0,0427 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0427 - (0,0429+0)) = 0,0002
t-Calc_12 = tdx = 0,0427 in.
PG 35::> < Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure= H + 2,31*P(psi)/G= 5,8287 + 2.31*0/1 = 5,83ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(5,83 - 1)/30.100= 0,0411 in.
Trial # 1
Tl = 0,236 in.K = Tl/Tu = 0,236/0,0411 = 5,7421C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(5,7421)*(5,7421 - 1)/(1 + SQRT(5,7421)^3) = 0,7699
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0411] = 4,9266
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*4,9266 + 3,84*0,7699*5,83 = 20,241
x2 = 12*C*H' = 12*0,7699*5,83 = 53,8618x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*4,9266 = 6,0105
x = min(x1,x2,x3) = 6,0105
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(5,83 - 6,0105/12)/30.100 = 0,0453 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0042
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,0453 in.Tl = 0,236 in.
K = Tl/Tu = 0,236/0,0453 = 5,2097C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(5,2097)*(5,2097 - 1)/(1 + SQRT(5,2097)^3) = 0,7454
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 32/46
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0453] = 5,1722
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'= 0,61*5,1722 + 3,84*0,7454*5,83 = 19,8418
x2 = 12*C*H' = 12*0,7454*5,83 = 52,1459x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*5,1722 = 6,3101
x = min(x1,x2,x3) = 6,3101
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(5,83 - 6,3101/12)/30.100 = 0,0451 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0002
t.test_12 = ttx = 0,0451 in.
PG 36::> Wtr = Transposed Width of each Shell Course= Width*[ t_thinnest / t_course ]^2,5
Transforming Courses (1) to (12)
Wtr(1) = 6,2883*[ 0,236/0,9 ]^2.5 = 0,2214 ftWtr(2) = 6,2883*[ 0,236/0,7 ]^2.5 = 0,415 ftWtr(3) = 6,2883*[ 0,236/0,64 ]^2.5 = 0,5192 ftWtr(4) = 6,2883*[ 0,236/0,57 ]^2.5 = 0,6936 ftWtr(5) = 6,2883*[ 0,236/0,5 ]^2.5 = 0,9625 ftWtr(6) = 6,2883*[ 0,236/0,433 ]^2.5 = 1,3791 ftWtr(7) = 6,2883*[ 0,236/0,433 ]^2.5 = 1,3791 ftWtr(8) = 6,2883*[ 0,236/0,354 ]^2.5 = 2,2819 ft
Wtr(9) = 6,2883*[ 0,236/0,315 ]^2.5 = 3,0552 ftWtr(10) = 6,2883*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2883 ftWtr(11) = 6,2883*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2883 ftWtr(12) = 6,2877*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2877 ftHts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 29,7713 ft
INTERMEDIATE WIND GIRDERS (API 650 Section 5.9.7)V (Wind Speed) = 100 mphVe = vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (100/120)^2 = 0,6944Re-Rate PV = 0 PSI, OR 0 In. H2O
<TOP END STIFFENER CALCULATIONS>Z = Required Top Comp Ring Section Modulus (per API-650 5.1.5.9.e)= 0,91 in^3,
For Structural Roof and OD > 60 ft,Minimum Required Angle is 3 x 3 x 3/8 in.Actual Z = 0,924 in^3Using L80x80x8, Wc = 7,0848
<INTERMEDIATE STIFFENER CALCULATIONS> (PER API-650 Section 5.9.7)
* * * NOTE: Using the thinnest shell course, t_thinnest,instead of top shell course.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 33/46
* * * NOTE: Not subtracting corrosion allowance per user setting.
ME = 28.799.999/28.799.999= 1
Hu = Maximum Height of Unstiffened Shell= {ME*600.000*t_thinnest*SQRT[t_thinnest/OD]^3} / Ve)
= {1*600.000*0,236*SQRT[0,236/98,425]^3} / 0,6944= 23,9406 ft
Wtr = Transposed Width of each Shell Course= Width*[ t_thinnest / t_course ]^2,5
Transforming Courses (1) to (12)
PG 37::> Wtr(1) = 6,2883*[ 0,236/0,9 ]^2.5 = 0,2214 ftWtr(2) = 6,2883*[ 0,236/0,7 ]^2.5 = 0,415 ft
Wtr(3) = 6,2883*[ 0,236/0,64 ]^2.5 = 0,5192 ftWtr(4) = 6,2883*[ 0,236/0,57 ]^2.5 = 0,6936 ftWtr(5) = 6,2883*[ 0,236/0,5 ]^2.5 = 0,9625 ftWtr(6) = 6,2883*[ 0,236/0,433 ]^2.5 = 1,3791 ftWtr(7) = 6,2883*[ 0,236/0,433 ]^2.5 = 1,3791 ftWtr(8) = 6,2883*[ 0,236/0,354 ]^2.5 = 2,2819 ftWtr(9) = 6,2883*[ 0,236/0,315 ]^2.5 = 3,0552 ftWtr(10) = 6,2883*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2883 ftWtr(11) = 6,2883*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2883 ftWtr(12) = 6,2877*[ 0,236/0,236 ]^2.5 = 6,2877 ftHts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 29,7713 ft
L_0 = Hts/# of Stiffeners + 1= 29,7713/2 = 14,89 ft.
Number of Intermediate Wind Girders Sufficient Since Hu >= L_0
Zi (Req. Wind Gird. Z)= (0,0001)(Ve)(L0)(OD^2)= (0,0001)(0,6944)(14,89)(98,425^2) = 10,02 in^3
Actual Zi = 0 (No Wind Girder Selected, but One Required)
Parameter Still Required: Int Wind Girder Type,since Required Number of Int. Wind Girders > 0.
* * Warning * * Wind Girder Zi is inadequate.Wind Girder Zi Req'd = 10,02
SHELL COURSE #1 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0,654, 0, 0)= 0,654 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 34/46
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,654,0,1) = 0,654 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,654 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,392400 in.t.actual = 0,9 in.
PG 38::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,9]*12*6,2883*0,9= 71.336 lbf (New)
= 71.336 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #2 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,5905, 0, 0)= 0,5905 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,5905,0,1) = 0,5905 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,5905 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,354300 in.t.actual = 0,7 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,7]*12*6,2883*0,7= 55.493 lbf (New)= 55.493 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #3 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,4875, 0, 0)= 0,4875 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 35/46
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,4875,0,1) = 0,4875 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0,4875 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,292500 in.t.actual = 0,64 in.
PG 39::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,64]*12*6,2883*0,64= 50.739 lbf (New)= 50.739 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #4 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,4378, 0, 0)= 0,4378 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
= MAX(0,4378,0,1) = 0,4378 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,4378 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,262680 in.t.actual = 0,57 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,57]*12*6,2883*0,57= 45.192 lbf (New)= 45.192 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #5 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,388, 0, 0)= 0,388 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 36/46
= MAX(0,388,0,1) = 0,388 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,388 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,232800 in.
t.actual = 0,5 in.
PG 40::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,5]*12*6,2883*0,5= 39.645 lbf (New)= 39.645 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #6 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,3383, 0, 0)= 0,3383 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,3383,0,1) = 0,3383 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,3383 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,202980 in.t.actual = 0,433 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,433]*12*6,2883*0,433= 34.334 lbf (New)= 34.334 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #7 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,2887, 0, 0)= 0,2887 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
= MAX(0,2887,0,1) = 0,2887 in.
< API-653 4.3.2.1 >
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 37/46
t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,2887 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,173220 in.t.actual = 0,433 in.
PG 41::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,433]*12*6,2883*0,433= 34.334 lbf (New)= 34.334 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #8 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,2391, 0, 0)= 0,2391 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,2391,0,1) = 0,2391 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,2391 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,143460 in.t.actual = 0,354 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,354]*12*6,2883*0,354= 28.072 lbf (New)= 28.072 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #9 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,1897, 0, 0)= 0,1897 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,1897,0,1) = 0,1897 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,1897 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 38/46
t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,113820 in.t.actual = 0,315 in.
PG 42::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,315]*12*6,2883*0,315= 24.980 lbf (New)
= 24.980 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #10 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,1405, 0, 0)= 0,1405 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,1405,0,1) = 0,1405 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,1405 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,084300 in.t.actual = 0,236 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,236]*12*6,2883*0,236= 18.716 lbf (New)= 18.716 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #11 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,0913, 0, 0)= 0,0913 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,0913,0,1) = 0,1 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,1 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,060000 in.t.actual = 0,236 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 39/46
PG 43::> Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,236]*12*6,2883*0,236= 18.716 lbf (New)= 18.716 lbf (Corroded)
SHELL COURSE #12 SUMMARY-------------------------------------------
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)= MAX(0,0427, 0, 0)= 0,0427 in.
Course Minimum t shall not be less than 0,1" + CA(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0,1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)= MAX(0,0427,0,1) = 0,1 in.
< API-653 4.3.2.1 >t1 (lowest average thickness in the shell course)t1 must be >= t.required = 0,1 in.t2 (least min. thickness in an area of shell course)t2 must be >= 0,6*(t.required - CA) + CA = 0,060000 in.t.actual = 0,236 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t= 0,2833*PI*[(12*98,425)-0,236]*12*6,2877*0,236= 18.715 lbf (New)
= 18.715 lbf (Corroded)
PG 44::>FLAT BOTTOM: ANNULAR PLATE DESIGN
Bottom Plate Material : A-285 Gr CAnnular Bottom Plate Material : A-285 Gr C
<Weight of Bottom Plate>
Bottom_Area = PI/4*(OD - 2*t_course_1 - 2*AnnRing_Width)^2= PI/4*(1.181 - 2*0,9 - 2*24)^2= 1.005.184 in^2
Annular_Area = PI/4*(Bottom_OD)^2 - Bottom_Area= PI/4*(1.185)^2 - 1.005.184= 97.878 in^2
Weight = Btm_Density * t.actual * Bottom_Area + Ann_Density * t-AnnRing * «Annular_Area)
= 0,2833 * 0,25*1.005.184 + 0,2833 * 0,25*97.878= 78.124 lbf (New)= 78.124 lbf (Corroded)
< API-653 >
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 40/46
Calculation of Hydrostatic Test Stress & Product Design Stress(per API-653 Table 4-5 footnote b)
t_1 : Original Bottom (1st) Shell Course thickness.
H'= Max. Liq. Level + P(psi)/(0,433)= 75 + (0)/(0,433) = 75 ft
St = Hydrostatic Test Stress in Bottom (1st) Shell Course= (2,34)(OD)(H' - 1)/t_1= (2,34)(98,425)(75 - 1)/(0,9)= 18.937 PSI
Sd = Product Design Stress in Bottom (1st) Shell Course= (2,34)(OD)(H' - 1)(G)/(t_1 - ca_1)= (2,34)(98,425)(75 - 1)(0,86)/(0,9)= 16.286 PSI
--------------------------
<Non-Annular Bottom Plates>
t_min = 0,1 + 0 = 0,1 in. (per API-653 Table 4-4)
t-Calc = t_min = 0,1 in.
t-Actual = 0,25 in.
<Annular Bottom Plates> (Per API-653 Section 4.4.8),
t_Min_Annular_Ring = 0,17 + 0 = 0,17 in. (per API-653 Table 4-5)
t_Annular_Ring = Actual Annular Ring Thickness= 0,25 in.
PG 45::> W_Annular_Ring = Actual Annular Ring Width= 24 in.
<Annular Bottom Plates> (per API-650 Section 5.5.2),
W_int = Minimum Annular Ring Width(from Shell ID to Any Lap-Welded Joint)(t_Min_Annular_Ring exclusive of corrosion)
= 390*t_Min_Annular_Ring/SQRT(H*G)= 390(0,17)/SQRT(75*0,86)= 8,26 in.
W_int = 24 in.
< FLAT BOTTOM: ANNULAR SUMMARY >
t.required = t-Calc = 0,1 in.t.actual = 0,25 in.
Annular Bottom Plate Material : A-285 Gr CMinimum Annular Ring Thickness = 0,17 in.
t_Annular_Ring = 0,25 in.Minimum Annular Ring Width = 24 in.W_Annular_Ring = 24 in.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 41/46
PG 46::>NET UPLIFT DUE TO INTERNAL PRESSURE
(See roof report for calculations)Net_Uplift = -556.822 lbfAnchorage NOT required for internal pressure.
WIND MOMENT (Per API-650 SECTION 5.11)
vs = Wind Velocity = 100 mphvf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (100/120)^2 = 0,6944
Wind_Uplift = Iw * 30 * vf= 1 * 30 * 0,6944= 20,8333 lbf/ft^2
API-650 5.2.1.k Uplift CheckP_F41 = WCtoPSI(0,962*Fy*A*TAN(Theta)/D^2 + 8*t_h)P_F41 = WCtoPSI(0,962*30.000*8,077*0,0625/98,425^2 + 8*0,375)
= 0,1624 PSILimit Wind_Uplift/144+P to 1.6*P_F41Wind_Uplift/144 + P = 0,1447 PSI1.6*P_F41 = 0,2598 PSI
Wind_Uplift/144 + P = MIN(Wind_Uplift/144 + P, 1.6*P_F41)Wind_Uplift/144 = MIN(Wind_Uplift/144, 1.6*P_F41 - P)Wind_Uplift = MIN(Wind_Uplift, (1.6*P_F41 - P) * 144)
= MIN(20,8333,37,417)
= 20,8333 lbf/ft^2
Ap_Vert = Vertical Projected Area of Roof= pt*OD^2/48= 0,75*98,425^2/48= 151,367 ft^2
Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)
Xw = Moment Arm of UPLIFT wind force on roof= 0.5*OD= 0.5*98,425= 49,2125 ft
Ap = Projected Area of roof for wind moment= PI*R^2= PI*49,2125^2= 7.609 ft^2
M_roof (Moment Due to Wind Force on Roof)= (Wind_Uplift)(Ap)(Xw)= (20,8333)(7.609)(49,2125) = 7.800.724 ft-lbf
Xs (Moment Arm of Wind Force on Shell)= H/2 = (75,459)/2 = 37,7295 ft
As (Projected Area of Shell)= H*(OD + t_ins / 6)= (75,459)(98,425 + 0/6) = 7.427 ft^2
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 42/46
M_shell (Moment Due to Wind Force on Shell)= (Iw)(vf)(18)(As)(Xs)= (1)(0,6944)(18)(7.427)(37,7295) = 3.502.737 ft-lbf
PG 47::> Mw (Wind moment)
= M_roof + M_shell = 7.800.724 + 3.502.737= 11.303.461 ft-lbf
W = Net weight (PER API-650 5.11.3)(Force due to corroded weight of shell andshell-supported roof plates and weight ofMinimum Liquid less 40% of F.1.2 Uplift force.)
W_net_tank_weight = W_shell + W_roof - 0,4*P*(PI/4)(144)(OD^2)= 440.272 + 116.550 - 0,4*0*(PI/4)(144)(98,425^2)= 556.822 lbf
W_min_Liquid = 406.865 lbf
W = W_net_tank_weight + W_min_Liquid= 963.687 lbf
RESISTANCE TO OVERTURNING (per API-650 5.11.2)
An unanchored Tank must meet these two criteria:1) 0,6*Mw + MPi < (MDL + MF_min_liq)/1,52) Mw + 0,4MPi < (MDL + MF)/2
Mw = Destabilizing Wind Moment = 11.303.461 ft-lbf
MPi = Destabilizing Moment about the Shell-to-Bottom Joint from Design «Pressure.
= P*(PI*OD^2/4)*(144)*(OD/2)= 0*(3,1416*98,425^2/4)*(144)*(49,2125)= 0 ft-lbf
MDL = Stabilizing Moment about the Shell-to-Bottom Joint from the Shell and «Roof weight supported by the Shell.
= (W_shell + W_roof)*OD/2= (440.272 + 116.550)*49,2125= 27.402.604 ft-lbf
tb = Annular Bottom Ring thickness less C.A. = 0,25 in.
Lb = Minimum bottom annular ring width
Lb = greater of 18 in. or 0,365*tb*SQRT(Sy_btm/H_liq)= 18 in.
wl = Circumferential loading of contents along Shell-To-Bottom Joint.= 4,67*tb*SQRT(Sy_btm*H_liq)= 4,67*0,25*SQRT(30.000*75)= 1.751 lbf/ft
wl_min_liq = Circumferential loading of Minimum-Level contents along «
Shell-To-Bottom Joint.= 4,67*ta*SQRT(Sy_btm*H_min_liq)= 4,67*0,25*SQRT(30.000*1)
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 43/46
= 202,2169 lbf/ft
MF_min_liq = wa_min_liq*PI*OD= 202,2169*3,1416*98,425= 202,2169 lbf
PG 48::> MF = Stabilizing Moment due to Bottom Plate and Liquid Weight.= (OD/2)*wl*PI*OD= (49,2125)(1.751)(3,1416)(98,425)= 26.648.876 ft-lbf
Criteria 10,6*(11.303.461) + 0 < (27.402.604 + 62.528)/1,5Since 6.782.077 < 18.310.090, Tank is stable.
Criteria 211.303.461 + 0,4 * 0 < (27.402.604 + 26.648.876)/2Since 11.303.460 < 27.025.740, Tank is stable.
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)
F_wind = vF * 18 * As= 0,6944 * 18 * 7.427= 92.838 lbf
F_friction = Maximum of 40% of Weight of Tank= 0,4 * (W_Roof_Corroded + W_Shell_Corroded +
W_Btm_Corroded + RoofStruct + W_min_Liquid)= 0,4 * (116.550 + 440.272 + 78.124 + 128.023 + 406.865)
= 467.934 lbf
No anchorage needed to resist sliding since
F_friction > F_wind
<Anchorage Requirement>Anchorage NOT required since Criteria 1, Criteria 2, and SlidingARE acceptable.
PG 49::>ANCHOR BOLT DESIGN
Bolt Material : A-193 Gr B7Sy = 105.000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 98,425 ftP (design pressure) = 0 INCHES H2OPt (test pressure per F.4.4) = P = 0 INCHES H2OPf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)t_h (roof plate thickness) = 0,375 in.Mw (Wind Moment) = 11.303.461 ft-lbfMrw (Seismic Ringwall Moment) = 0 ft-lbfW1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 44/46
Dead Load minus C.A. including RoofPlate minus C.A. Acting on Shell)
W3 (Dead Load of New Shell and AnyDead Load other than RoofPlate Acting on Shell)
For Tank with Structural Supported Roof,W1 = Corroded Shell + Shell Insulation
= 440.272 + 0= 440.272 lbf
W2 = Corroded Shell + Shell Insulation + Corroded Roof PlatesSupported by Shell + Roof Dead Load Supported by Shell
= 440.272 + 0+ 116.550 * [1 + 1.097.766*-0,000001/(144 * 116.550)]
= 556.822 lbfW3 = New Shell + Shell Insulation
= 440.272 + 0= 440.272 lbf
Uplift Cases 1 to 3 are N.A.
Uplift Case 4: Wind Load OnlyPWR = Wind_Uplift/5,208
= 20,8333/5,208= 4,0003 IN. H2O
PWS = vF * 18= 0,6944 * 18= 12,5 lbf/ft^2
MWH = PWS*(D+t_ins/6)*H^2/2= 12,5*(98,425+0/6)*75,459^2/2= 3.502.737 ft-lbf
U = PWR * D^2 * 4,08 + [4 * MWH/D] - W2= 4,0003*98,425^2*4,08+[4*3.502.737/98,425]-556.822= -256.361 lbf
bt = U / N = -42.727 lbf
Sd = 0,8 * 105.000 = 84.000 PSIA_s_r = Bolt Root Area Req'dA_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
PG 50::> Uplift Case 5: Seismic Load OnlyU = [4 * Mrw / D] - W2*(1-0,4*Av)U = [4 * 0 / 98,425] - 556.822*(1-0,4*0)= -556.822 lbf
bt = U / N = -92.804 lbf
Sd = 0,8 * 105.000 = 84.000 PSIA_s_r = Bolt Root Area Req'dA_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Cases 6 and 7 are N.A.
Uplift Case 8: Frangibility PressureNot applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 45/46
< ANCHOR BOLT SUMMARY >
Bolt Root Area Req'd = 0 in^2
d = Bolt Diameter = 1 in.n = Threads per inch = 8A_s = Actual Bolt Root Area
= 0,7854 * (d - 1,3 / n)^2= 0,7854 * (1 - 1,3 / 8)^2= 0,5509 in^2
Exclusive of Corrosion,Bolt Diameter Req'd = 0,065 in. (per ANSI B1.1)
Actual Bolt Diameter = 1,000 in.
Bolt Diameter Meets Requirements.
<ANCHORAGE REQUIREMENTS>No Anchorage Required.Anchorage Meets Spacing Requirements.
ANCHOR BOLT CHAIRS NOT SPECIFIED.
PG 51::>CAPACITIES and WEIGHTS
Maximum Capacity (to upper TL) : 4.288.078 galDesign Capacity (to Max Liquid Level) : 4.255.681 galMinimum Capacity (to Min Liquid Level) : 56.742 galNetWorking Capacity (Design - Min.) : 4.198.939 gal
New Condition Corroded-----------------------------------------------------------Shell 440.272 lbf 440.272 lbfRoofPlates 116.550 lbf 116.550 lbfRafters 125.346 lbf 125.346 lbfGirders 0 lbf 0 lbfColumns 2.677 lbf 2.677 lbfBottom 78.124 lbf 78.124 lbfStiffeners 2.009 lbf 2.009 lbfNozzle Wgt 0 lbf 0 lbfMisc Roof Wgt 0 lbf 0 lbfMisc Shell Wgt 0 lbf 0 lbfInsulation 0 lbf 0 lbf-----------------------------------------------------------Total 764.978 lbf 764.978 lbf
Weight of Tank, Empty : 764.978 lbfWeight of Tank, Full of Product (SG=0,86): 31.540.703 lbfWeight of Tank, Full of Water : 36.550.704 lbf
Net Working Weight, Full of Product : 30.900.950 lbfNet Working Weight, Full of Water : 35.806.800 lbf
8/3/2019 Etank2000 Report - 2012-008 - Tank Report
http://slidepdf.com/reader/full/etank2000-report-2012-008-tank-report 46/46
Foundation Area Req'd : 7.609 ft^2
Foundation Loading, Empty : 100,54 lbf/ft^2Foundation Loading, Full of Product (SG=0,86) : 4.145 lbf/ft^2Foundation Loading, Full of Water : 4.804 lbf/ft^2
SURFACE AREAS
Roof 7.623 ft^2Shell 23.333 ft^2Bottom 7.609 ft^2
Wind Moment 11.303.461 ft-lbfSeismic Moment 0 ft-lbf
MISCELLANEOUS ATTACHED ROOF ITEMS
MISCELLANEOUS ATTACHED SHELL ITEMS
PG 52::>MAWP & MAWV SUMMARY FOR 2012-008
MAXIMUM CALCULATED INTERNAL PRESSURE
MAWP = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O (per API-650 App. F.1.3 & F.7)
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to shell)= 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to roof)= 36,0473 PSI or 999 IN. H2O
TANK MAWP = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
MAXIMUM CALCULATED EXTERNAL PRESSURE
MAWV = -1 PSI or -27,71 IN. H2O (per API-650 V.1)
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to shell)= -0,0372 PSI or -1,03 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to roof)= 0 PSI or 0 IN. H2O
MAWV = N.A. (not calculated due to columns)
TANK MAWV = 0 PSI or 0 IN. H2O