How QuickBooks Accounting Services Help to Manage Your Business?
Accounting help
description
Transcript of Accounting help
Chapter 4 Exercise 7
7. Overhead application: Working backward
The Towson Manufacturing Corporation applies overhead on the basis of machine hours. The following divisional information is presented for your review:
Division ADivision B
Actual machine hours 22,500?
Estimated machine hours 20,000?
Overhead application rate $4.50 $5.00
Actual overhead $110,000 ?
Estimated overhead ? $90,000
Applied overhead ? $86,000
Over- (under-) applied overhead ? $6,500
Find the unknowns for each of the divisions.
Solution: Computation of the missing Figures Division A:
Estimated Overhead = 20000 x $4.50 = $90,000
Applied Overhead = 22500 x $4.50 = $101,250
Over /Under Applied Overhead = 101250 110000 = $8,750 Underapplied
Division B:
Actual Machine Hours = 86000 / 5 = 17,200Estimated Machine Hours = 90000 / 5 = 18,000Actual Overhead = 86000 6500 = $79,500Chapter 4 Problem 2
2. Computations using a job order system General Corporation employs a job order cost system. On May 1 the following balances were extracted from the general ledger;
Work in process $ 35,200
Finished goods
86,900
Cost of goods sold 128,700
Work in Process consisted of two jobs, no. 101 ($20,400) and no. 103 ($14,800). During May, direct materials requisitioned from the storeroom amounted to $96,500, and direct labor incurred totaled $114,500. These figures are subdivided as follows:
Direct Materials
Direct Labor
Job No.
Amount
Job No.
Amount
101
$5,000
101
$7,800
115
19,500
103
20,800
116
36,200
115
42,000
Other
35,800
116
18,000
$96,500
Other
25,900
$114,500
Job no. 115 was the only job in process at the end of the month. Job no. 101 and three "other" jobs were sold during May at a profit of 20% of cost. The "other" jobs contained material and labor charges of $21,000 and $17,400, respectively.
General applies overhead daily at the rate of 150% of direct labor cost as labor summaries are posted to job orders. The firm's fiscal year ends on May 31.
Instructions:a. Compute the total overhead applied to production during May.
Solution: Computation of the total overhead applied to production during May
Total overhead applied = 114500 x 1.50 = $171,750
b. Compute the cost of the ending work in process inventory.
Solution: Computation of the cost of the ending work in process inventoryCost of ending work in process inventory = 21000 + 17400 + (17400 x 1.50)
Cost of ending work in process inventory = 21000 + 17400 + 26100 = $64,500c. Compute the cost of jobs completed during May.
Solution: Computation of the cost of jobs completed during May
Cost of jobs completed during May = 35200 + 96500 + 114500 + 171750 64500
Cost of jobs completed during May = $353,450
d. Compute the cost of goods sold for the year ended May 31.
Solution: Computation of the following Cost of goods sold year ended May 31 = 353450 + 128700
Cost of goods sold year ended May 31 = $482,150
Chapter 5 Exercise 11. High-low methodThe following cost data pertain to 20X6 operations of Heritage Products:
Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3 Quarter 4
Shipping costs $58,200 $58,620 $60,125 $59,400
Orders shipped 120140175150
The company uses the high-low method to analyze costs.
a. Determine the variable cost per order shipped.
Solution: Computation of the variable cost per order shipped
Variable cost per order shipped = (60125 58200) / (175 120)
Variable cost per order shipped = 1925 / 55 = $35b. Determine the fixed shipping costs per quarter. Solution: Computation of the fixed shipping costs per quarter
Fixed shipping costs per quarter = 60125 (35 x 175)
Fixed shipping costs per quarter = 60125 6125 = $54,000
c. If present cost behavior patterns continue, determine total shipping costs for 20X7 if activity amounts to 570 orders.
Solution: Computation of the following
Total shipping costs for 570 orders = 54000 + (35 x 570)
Total shipping costs for 570 orders = 54000 + 19950 = $73,950
Chapter 5 Exercise 2The treasurer anticipates the following costs for the event, which will be held at the Regency Hotel: Room rental
$300 Dinner cost (per person)
25 Chartered buses
500 Favors and souvenirs (per person) 5 Band
900
Each person would pay $40 to attend; 200 attendees are expected.
a. Will the event be profitable for the sorority? Show computations.
Solution: Computation of the following
Yes, the event will be profitable in the total amount of $300. See computations below :
Total revenues = 40 x 200 = $8,000
Total variable costs = (25 + 5) x 200 = $6,000
Total fixed costs = 300 + 500 + 900 = $1,700
Net Income/Profit = 8000 6000 1700 = $300
b. How many people must attend for the sorority to break even?
Solution: Computation of the following
Number of people must attend to BREAK-EVEN = 1700 / (40 -25-5)
Number of people must attend to Break-even = 1700 / 10 = 170c. Suppose the sorority encouraged its members to drive to the hotel and did not charter the buses. Further, a planned menu change will reduce the cost per meal by $2. If each member will still be charged $40, compute the contribution margin per person.
Solution: Computation of the following
Contribution margin per person = 40 (25 2 +5)
Contribution margin per person = 40 28 = $12Chapter 5 Exercise 3
3. Break-even and other CVP relationships Cedars Hospital has average revenue of $180 per patient day. Variable costs are $45 per patient day; fixed costs total $4,320,000 per year.
a. How many patient days does the hospital need to break even?
Solution: Computation of the patient days does the hospital need to break even
Number of patient days needed to break even = 4320000 / (180 45)
Number of patient days needed to break even = 4320000 / 135 = 32,000
b. What level of revenue is needed to earn a target income of $540,000?
Solution: Computation of the revenue is needed to earn a target income of $540,000Revenue needed = (540000 + 432000) / (135/180)
Revenue needed = 4860000 / .75 = $6,480,000c. If variable costs drop to $36 per patient day, what increase in fixed costs can be tolerated without changing the break-even point as determined in part (a)?
Solution: Computation of the following Total fixed cost allowed = (180 36) x 32000 = 144 x 32000 = $4,608,000Increase in fixed cost by = 4608000 4320000 = $288,000Chapter 5 Problem 6
6. Direct and absorption costing
The information that follows pertains to Consumer Products for the year ended December 31, 20X6.
Inventory, 1/1/X6 24,000 units
Units manufactured 80,000
Units sold 82,000
Inventory, 12/31/X6 ? units
Manufacturing costs:
Direct materials $3 per unit
Direct labor $5 per unit
Variable factory overhead $9 per unit
Fixed factory overhead $280,000
Selling & administrative expenses:
Variable $2 per unit
Fixed $136,000
The unit selling price is $26. Assume that costs have been stable in recent years.Instructions:
a. Compute the number of units in the ending inventory.
Solution: Computation of the number of units in the ending inventory
Number of units in ending inventory = 24000 + 80000 82000 = 22,000
b. Calculate the cost of a unit assuming use of:
1. Direct costing.
2. Absorption costing.
Solution: Computation of the following
Cost of a unit:
1. Direct costing Unit cost = 3 + 5 + 9 = $17
2. Absorption costing Unit cost = 3 + 5 + 9 + (280000/80000) = 3 +5 +9 +3.50 = $20.50c. Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using direct costing.
Solution: Computation of the following
Important Note: The Problem No Selling Price Given, hence Sales, Contribution Margin, & Net Income Cannot Be Computed
Consumer Products
Income Statement - Direct Costing
For the Year Ended December 31, 19X6
Sales
$
Variable costs:
Cost of goods sold
1,394,000
Selling & administrative 164,000
1,558,000
Contribution Margin
Fixed Costs:
Factory overhead
280,000
Selling & administrative 136,000 416,000
Net Income
$
Working notes:
Sales = 82000 x $
Cost of goods sold = 82000 x 17 = 1394000
Variable selling & admin = 2 x 82000 = 164000
Total variable cost = 1394000 + 164000 = 1558000
Total fixed cost = 280000 + 136000 = 416000
d. Prepare an income statement for the year ended December 31, 20X6, by using absorption costing.
Solution: Computation of the following
Important Note: The Problem No Selling Price Given, hence Sales, Contribution Margin, & Net Income Cannot Be Computed
Consumer Products
Income Statement - Absorption Costing
For the Year Ended December 31, 19X6
Sales
$
Cost of goods sold
1,681,000
Gross Profit
Selling & administrative expenses:
Variable
164,000
Fixed
136,000 300,000
Net Income
$
Working notes:
Sales = 82000 x $
Cost of goods sold = 82000 x $20.50 = 1,681,000
Variable selling expense = 82000 x $2 = 164,000
Total selling & admin. expenses = 164000 + 136000 = 300,000